14 15 De Waterschans nr. 1 1995 In september 1957 opende de algemene OLB een fdiaal in 'Oost'. De Stem schreef: 'Veel oost-Bergenaren zullen het tot stand komen van dit filiaal met vreugde begroeten. Vooral nu de wintermaanden voor de deur staanfoto: Freek Dons). feestelijke bijeenkomst in hotel 'De Gouden Leeuw', waar ook de burgemeester en vertegenwoordi gers van de Centrale Vereniging, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en van het correspon dentschap Dinteloord acte de présence gaven. Het werd een geanimeerd samenzijn met veel lovende woorden en 'een zeer aardige samenspraak, episoden gedurende de laatste 25 jaar op de Leeszaal betrekking hebbende, zeer geestig geïllustreerd', voorgedragen door het voltallige personeel, te weten de dames Blaas en Van Tienhoven. Dit vertelt ons de waarnemend secretaris in zijn 'Algemeen Jaarverslag over het jaar 1953'. Het verslag van de directrice over 1954 eindigt in mineur, zij het met een sprankje hoop op een betere toekomst. Was dat terecht? Blijkbaar wel, want wat lezen we een jaar later? Het jaar '1955 heeft onze hoop niet beschaamd'. Rijk, provincie en gemeente hadden extra subsidie toegekend speciaal om het boekenbezit uit te breiden. Dat leidde tot grotere belangstelling voor de OLB bij jong en oud. 6. Exposities en een verkleedpartij Ondanks de krappe personeels bezetting gingen ook de neven activiteiten gewoon door, onder meer door tentoonstellingen over actuele thema's. Zo was er in de jeugdbibliotheek in januari 1955 de expositie: 'Boek en jeugd' met lectuur voor de twaalf tot achttienjarigen. Men noteerde 128 bezoekers. Eveneens voor de jeugd was een determinatiespel met wilde bloemen, gebaseerd op: 'Wie weet hoe deze bloem heet?' Flora's en soortgelijke naslagwerken lagen bij 'het onkruid'. Meerdere klassen van de Rijks- HBS, de christelijke MULO en de neutrale lagere school bezochten in klasseverband het leerzame project. Het jaar 1955 was ook het j aar waarin voor 't eerst een kinderboekenweek werd gehouden. Het personeel van de Hoogstraat bedacht iets leuks bij die gelegenheid. Op 31 oktober was er een verkleedmiddag waarbij de kinderen een figuur uit of een titel van een jeugdboek moesten voorstellen. Een jury van drie dames beoordeelde de creaties. Het aantal leden groeide dat jaar van 633 naar 686, de 30 maandkaarten uitgereikt aan dienstplichtige militairen niet meegerekend. De interesse voor de leeszaal daalde echter, althans bij de volwassenen (1330 bezoekers), want de jeugdleeszaal trok goed aan, namelijk 1230 jongens en meisjes, terwijl de speciale tentoonstellingen 269 belangstellenden trokken. Ook het correspondentschap Dintel oord groeide, al kwam dat niet bepaald tot uitdrukking in de gemeentelijke subsidie. Die bleef staan op 25 gulden per jaar. 7. Dan maar met de tram op stap In 1957 waagde het bestuur van de algemene OLB de sprong naar een filiaal in de nieuwbouwwijk 'Oost'. Men kocht een bejaarde tramwagen en zette die op het Zilver- schoonplein. Op 30 september had de opening plaats. Enige tijd later moest hij een stukje worden verplaatst in verband met de aanleg van een plantsoen. Gelukkig was het vehikel het rijden nog niet verleerd. Maar 'Oost' kon er terecht voor het lenen van boeken. Om streeks deze tijd kwam de gemeente Bergen op Zoom met voorstellen over vestiging in het Markiezenhof, 'eerder dan wij verwacht hadden', noteerde secretaris A.J. te Kiefte. Er zou evenwel nog heel wat water door de Schelde stromen, voordat deze opzet gerealiseerd werd. Maar hoop doet leven en dit toekomstper spectief hield er bij de twee OLB's de moed in. De gezondheid van mejuffrouw Van de Houven van Oordt liet helaas te wensen over. In 1957 kon een gediplomeerde hoofd assistente worden aangetrokken, mejuffrouw C.E. Rijtma. Er wachtte haar een blijde inkomste op 1 februari. 8. Geen toilet in de Gevangen poort? Sinds 1948 had de katholieke OLB in de Kortemeestraat ook een aparte jeugdafdeling. Dat was een mooie verbetering: meer belangstelling van minderjarigen en meer ruimte voor de volwassenen dankzij een verbouwing. Op 11 augustus had de opening plaats. Een nieuwtje: men paste er het open uitleensysteem toe, de jeugd mocht zelf boeken uitzoeken in de rekken. Vier jaar later kreeg de jeugd er een leeszaaltje bij, aantrekkelijk in gericht met een kleurige tafel, vaste stoeltjes, kasten vol naslagwerken en rekken met tijdschriften. De afdeling telde toen zo'n 700 leden. In 1960 opnieuw feest: de katholieke jeugdbibliotheek verhuis- De Waterschans nr. 1 1995 Si De katholieke jeugdbibliotheek verhuisde in 1960 naar het oudste gebouw van de stad: de Gevangenpoort foto: GAB). de naar het oudste gebouw van Bergen op Zoom, de Gevangen poort. Kapelaan Sweere zegende op 27 oktober het vroegere cachot in, waarna burgemeester L. Peters de officiële opening verrichtte. Het onderkomen was verre van ideaal. In de pers verscheen zelfs het bericht dat er geen toilet zou zijn, ten onrechte. Voor de katholieke OLB was de dependance in de Lievevrouwestraat een zeer ge waardeerd geschenk bij het 40-jarig bestaan. Ook bij de opening van deze afdeling was het bestuur van de algemene OLB aanwezig in de personen van voorzitter H. van Gruting, een notaris, en secretaris A.J. te Kiefte. De onderlinge verhouding tussen de beide biblio theken was blijkbaar uitstekend. In zijn toespraak repte voorzitter J. van Giels over een huisvesting van de OLB's in het Markiezenhof. De waarnemend directrice, de ons reeds bekende E. Kerstens, toen mevrouw Van de Kreek-Kerstens, gaf te kennen dat men toch nog wel een jaar of zeven in de Kortemeestraat zou huizen. Ze schatte dat zeer juist in. Het vertrek van de jeugd schiep ruimte voor de volwassenen. De leeszaal kon naar boven en door een muur te slopen kreeg men daar een grote zaal met een krantenhoek, een zitje, twee grote leestafels en zelfs een bescheiden expositie ruimte. En ook de afdeling volwassenen kreeg het open uitleensysteem. 9. Activiteiten voor de jeugd De assistenten van de katholieke jeugdafdeling lieten zich evenmin onbetuigd als het ging om het organiseren van allerhande festivi teiten en evenementen, vooral bij gelegenheid van de kinder boekenweek eind oktober. Stonden in 1956 daarbij de Indianen in het centrum van de belangstelling met leuke verkleedpartijen natuurlijk, het jaar daarop waren het de Middeleeuwen. Een tentoonstelling van boeken en voorwerpen, onder meer uit het gemeentemuseum dankzij Slootmans, trok veel aandacht. De heer J. Sanders, docent geschie denis aan 'Het Moller', leidde voor ongeveer tachtig kinderen het verhaal van 'Karei ende Elegast' in. Een andere activiteit van de Kortemeestraat was het wekelijkse voorleesuurtje in de kinderzaal van het Algemeen Burger Gasthuis, toen het ziekenhuis van Bergen op Zoom, totdat het hoofd van de zaal er om een onbekende reden een eind aan maakte. V. Op weg naar de fusie. 1960- 1967 1. Er veranderde veel in de jaren zestig We pakken de draad weer op in 1960. Stonden de jaren vijftig vooral in het teken van geld- en ruimtegebrek, het volgende decen nium had nog andere kenmerken: ontzuiling, oecumene, ontkerke lijking, democratisering (studenten- oproeren!) en niet te vergeten de groeiende welvaart. Deze ontwikkelingen hadden ook invloed op de openbare leeszalen en bibliotheken. Ze effenden onder meer de weg naar de fusie van de Bergse OLB's. De twee bibliotheken waren ont snapt aan een financiële onder gang, maar nu loerde er een ander gevaar: sluiting vanwege de toe stand van de huisvesting. De diverse gebouwen voldeden in geen enkel opzicht meer aan de eisen die het rijk stelde om voor subsidie in aanmerking te komen. Hoe lang zou Den Haag clement zijn? De stad groeide, het aantal leden nam toe en ook het percentage inwoners dat gebruik maakte van de plaatselijke OLB's steeg.

De Waterschans | 1995 | | pagina 17