20 21 De Waterschans nr. 1 1995 Een jaarlijks terugkerend evenement waren de regionale voorleeswedstrijden voor leerlingen van de basisscholen onder het motto: 'Voor lezen een tien'. zelf geen geschikt pand was te krijgen. Haast was geboden, want volgens de directeur zou de PBC (Provinciale Biliotheek Centrale) er op uit zijn om de beide randge meenten onder haar vleugels te nemen. De volgende bestuursverga dering was op 23 juni, dus na de polemiek in De Stem. Het verbale wapengekletter werd heftiger. De directeur ging weer tot de aanval over. Volgens Verhoeven deugde er weinig van de notulen, reden voor hem om demonstratief zelf te notu leren. Daarmee schopte hij natuur lijk secretaris Mertens tegen de schenen. De directeur was inmid dels per 1 augustus benoemd tot stafdocent aan de nieuwe biblio theek- en documentatie-academie te Tilburg. Het werd die avond 'een zeer moeilijke en ook zeer verve lende vergadering'. Verhoeven gaf het bestuur geen kans om afscheid van hem te nemen door op vakantie te gaan. Het bestuur bleef correct en bedankte Verhoeven schriftelijk 'voor de geweldige verdiensten voor de bibliotheekvoorziening in Bergen en omgeving'. Wat het bestuur niet kon waarderen was dat de directeur wat het personeelsbeleid betreft jarenlang zijn eigen weg was ge gaan. Niemand wist precies wie van de medewerkers welke taak had. Aan de pers liet Verhoeven weten: 'Ik ga weg omdat mijn nieuwe functie uiteraard een promotie in houdt, maar ook omdat in Bergen op Zoom een goede op de toekomst gerichte bibliotheekvoorziening niet realiseerbaar blijkt of althans tot op heden realiseerbaar is gebleken. Als de bibliotheek inderdaad op de toekomst gericht was, dan zou ik mijn vertrek nog wel in beraad genomen hebben' (De Stem 12-6- 71). Een nieuw hoofd bleek niet te vinden en zo kreeg de hoofdassi stente mejuffrouw J.Th. Pel de leiding met dispensatie van de minister. Zij studeerde voor het directiediploma aan de Bibliotheek- en Documentatieschool te Tilburg. Enige tijd later trouwde ze met de heer Bakker, maar bleef haar werk en studie voortzetten. 4. Ook in de jaren zestig: ruimtege brek Als een rode draad loopt door alle jaarverslagen de klaagzang over te weinig ruimte, zowel in de Hof straat als in de filialen, Hoogerheide uitgezonderd. Tijdens piekuren had de leeszaal niet voldoende zitplaat sen. Het ledental bleef groeien en de invoering van de Mammoetwet met zijn studiepakketten en projec ten stimuleerde de schooljeugd om kennis te gaan maken met biblio theek en leeszaal. Het gebrek aan voldoende ruimte werkte natuurlijk ook belemmerend op de nevenacti viteiten, al was het personeel inven tief genoeg om elk jaar de gebrek kige accommodatie te tarten en aantrekkelijke tentoonstellingen en festiviteiten te organiseren. Dat bleek bij gelegenheden als boeken weken, Sinterklaas, voorleeswed strijden enz. De toegezegde nieuw bouw hield de moed erin. Men kon van nabij de restauratiewerkzaam heden aan het Markiezenhof volgen. 5. Nieuwbouw In 1971 kwam het Bergse gemeen tebestuur met nieuwe plannen. De bibliotheek Erasmus zou worden gevestigd in de vroegere paardestal van het Markiezenhof, uitgebreid met een nieuw gebouw, dat harmo nisch zou aansluiten bij het geres taureerde, laatgotische gedeelte en tevens een fraaie afsluiting zou vormen van de Franse tuin. In het oude deel kwam de uitleenbalie met leeshoek en daarboven de ruimten voor directie en personeel. Een lift op de scheiding van oud en nieuw moest het euvel verhelpen dat niet alles gelijkvloers was. Een manco van meet af aan was dat de jeugdaf deling gescheiden zou blijven van het hoofdgebouw. Later zou die afdeling gebouw D erven, naast het hoofdgebouw. 6. Een nieuwe voorzitter Toen de fusiebeslommeringen ach ter de rug waren en Hoogerheide in februari 1972 het duizendste lid Felicitaties waren er in 1972 voor Lidy van Wijk uit Huijbergen, het duizendste lid van het filiaal in Hoogerheide. Lidy van Wijk uit Huijbergen had ingeschreven achtte Jan van Giels De Waterschans nr. 1 1995 de tijd gekomen om de voorzitters hamer over te dragen 'De pionier van samenwerking' zoals het Bra bants Nieuwsblad van 18 april hem typeerde, kreeg als opvolger de heer drs. P.G. van Paridon. Het jaar 1972 staat verder te boek als het jaar waarin het filiaal Hoogerheide er een verdieping bij kreeg en de pasjes werden ingevoerd. Alleen op vertoon van de ledenpas kon men boeken lenen. Het lenen werd duurder, want rijk, provincie en gemeente kregen weer last van bezuinigingskoorts. Een jaarabonne ment kostte voortaan f3,50 voor jongeren tot 18 jaar, f10 voor volwassenen tot 65 jaar en f5 voor de ouderen. De vette jaren waren voorbij. Gelukkig gingen de bouw activiteiten door. Wel zou het nog zes jaar duren aleer de bibliotheek een waardig onderkomen kon be trekken. 7. Wat een verhuizing teweeg kan brengen De jeugdbibliotheek in de Gevan genpoort was beroerd behuisd. Het eerbiedwaardige oude gebouw was als toevluchtsoord voor jonge lezers echt niet geschikt. Na de fusie met de jeugdafdeling van de Hoogstraat was de outillage van het poortge bouw helemaal beneden peil. In overleg met de gemeente werd een oplossing gevonden. De afdeling kreeg een nieuwe locatie aan de Hofstraat, naast de 'schuur' van de volwassenen. Er stond daar een houten gebouw, aangeduid als mitrailleurloods en die wilde de gemeente inrichten als jeugdbiblio theek. In 1975 kon de bibliotheek Erasmus de gevangenis verwisselen voor de mitrailleurloods. Het klmkt allemaal wat raar, maar het was een vooruitgang. Zo kwamen de mede werkers van de jeugdafdeling bij hun collega's van de Hofstraat en dichter bij de leiding. Dat laatste pakte verkeerd uit. 8. Interne spanningen Jarenlang had het personeel van de jeugdafdeling in de Lievevrouwe straat tamelijk zelfstandig kunnen opereren. Men was er daar aan gewend geraakt om eigenmachtig een aantal zaken te regelen. Vooral toen de opvolgster van Verhoeven vaak absent was vanwege haar studie in Tilburg, was er van lei ding geven weinig sprake. De dames M.C.A. Roosen-Rouws en H.M.A.H. Donders vervingen mevrouw Bakker, maar konden door de drukte niet veel meer doen dan het bedrijf draaiende houden. Na de verhuizing van de jeugdafde ling ontstonden er spanningen tus sen mevrouw Bakker-van Pel en enkele medewerksters. Het bestuur zocht de oorzaak in de te grote vrijheid die het personeel in de Gevangenpoort had gekend. Een andere bron van onvrede voor sommige medewerksters was de inschaling. Omdat het moeilijk was om bevoegde krachten aan te trek ken werden enkelen van hen belast met werkzaamheden waarvoor ze het vereiste diploma misten. Het rijk lette bij de inschaling, dus bij het bepalen van het salaris, op de bevoegdheden en niet op de presta ties. Uitzonderingen waren moge lijk, maar moesten in Den Haag worden aangevraagd en de minister was niet scheutig met goedkeurin gen. Zodoende moest het bestuur wel eens 'nee' zeggen. Mevrouw Bakker slaagde er niet in de span ningen weg te nemen. Ook gesprekken met het bestuur losten niets op. Het werd een lange slepende zaak. Het vertrek van de directrice, zij kreeg per 1 januari 1976 een aanstelling bij de Provin ciale Bibliotheekcentrale Zeeland, bracht evenmin uitkomst. Tenslotte besloot het bestuur een tweetal personeelsleden te ontslaan. Daar door escaleerde de zaak pas goed. De bond werd erbij gehaald en die kwam met zwaar geschut op het bestuur af. Het rapport van de Bergse NVV-afdeling beschuldigde bestuur en directie van de biblio theek van wanbeleid. Er was zelfs sprake van een ultimatum en van een kort geding, zoals De Stem van 22 januari 1977 berichtte. Wat mankeerde er allemaal aan 'Eras mus' volgens de Bergse NVV? De leiding was de laatste zes jaar veel te zwak geweest; de structuur deug de niet: acht hoofden op een be stand van 22 personeelsleden was te gek. Voorts werd het geld met goed besteed, deugde het personeelsbe leid niet, leek de bibliotheek wel een sociaal opvangcentrum, was de samenstelling van het bestuur niet duidelijk en het beleid wispelturig. Nu eens was de regel: geen part timers aannemen en even later gebeurde het wel. Het bestuur was verder nalatig geweest in het voor lichten van zijn personeel inzake rechtspositionele ontwikkelingen. Het trad te autoritair op en zou zich zelfs schuldig maken aan intimida tie (Brabants Nieuwsblad van 2-2- '77). Als remedie adviseerde het NVV om de bibliotheek over te dragen aan de gemeente, de afde lingshoofden meer te betrekken bij het beleid en alle personeelsleden op de hoogte te brengen van eikaars functie, rang en plaatsing in de salarisschalen. Verder zou elke werknemer een gedegen taakom schrijving moeten krijgen. 9. Het antwoord van de gemeente Het rapport van het Bergse NW ging naar het gemeentebestuur. Dat wilde de zaak eerst grondig bestu deren en ook het bestuur eens horen. Een eerste bespreking kreeg het rapport in de gemeentelijke cultuurcommissie. Burgemeester Van de Laar was van mening dat de 'kleur van persoonlijke verdachtma kingen' het rapport verzwakte. Hij voelde veel voor het voorstel van een speciaal gesprek van de com missie met het bestuur 'Erasmus' over technische punten, als het maar niet ging over 'rottigheden'. In april 1977 kwam het College van Burgemeester en Wethouders met een antwoord, een brief van drie kantjes waarin de meeste kritiek van het NVV werd weerlegd. Van chaos was volgens het het stadsbe stuur volstrekt geen sprake. De bibliotheek had moeilijke tijden beleefd door omstandigheden van buiten waaraan het stichtingsbestuur weinig kon doen. Zelfs de direc tie-problematiek was een verschijn sel dat toen nagenoeg algemeen was net als de salarisnormen en de huisvesting. De groei van het leden en boekenbestand wezen er volgens B en W duidelijk op dat er geen sprake was van chaos. Het door het gemeentebestuur ingestelde onder zoek logenstrafte de beschuldigin gen van de vakbond. De gemeente wees dan ook de suggestie van de

De Waterschans | 1995 | | pagina 20