j&iniStffc 22 23 De Waterschans nr. 1 1995 oplossingen zocht voor de gerezen moeilijkheden. Onder grote belangstelling vond in 1977 de heropening plaats van het fdiaal Oost. De jeugd had haar eigen afdeling gekregen met een echte leestafel en een aparte kleuterboek. hand om van 'Erasmus' een ge meentebibliotheek te maken. De brief van Burgemeester en Wethou ders aan de gemeenteraad eindigt als volgt: 'Dat het stichtingsbestuur er ondanks alle problemen in slaagt de activiteiten van het bibliotheek werk aanzienlijk uit te breiden binnen de beperkte middelen en mogelijkheden, verdient onze waardering'. Daarmee waren de lucht en het blazoen van 'Erasmus' gezuiverd. Een van de ontslagen krachten stapte naar de rechter, maar kreeg ongelijk. sprekingen met de PBC en met Provinciale Staten. Het bestuur kon alle medewerkers garanderen dat er van ontslagen geen sprake zou zijn en verworven rechten overeind zouden blijven. Niemand tekende bezwaar aan tegen de verandering van werkgever, noch tegen de nieuwe akte van benoeming. Per 1 juli 1977 ging de nieuwe situatie in. Het was tegen deze achtergrond dat het College van Burgemeester en Wethouders drie maanden later in zijn reactie op het NVV-rapport kon schrijven, dat 'Erasmus' naar 11. Eindelijk weer een bevoegd hoofd De samenwerking met de PBC loste nog een probleem op. Dankzij de bemoeienissen van deze centrale kon een bevoegde directrice worden aangetrokken in de persoon van mevrouw A.M.E. Schmidt-van Langen. Zij had ervaring als hoofd van een filiaal in de stad Gronin gen. De kennismaking met 'Eras mus' verliep tot wederzijds genoe gen en op 1 juli 1977 aanvaardde zij haar nieuwe taak. Haar directe voorgangster als waarnemend direc trice was het hoofd van de boek houding mevrouw L.J.C. de Haas- de Weerd. In zijn vergadering van 25 mei 1977 prees het bestuur mevrouw de Haas voor de uitstekende wijze waarop ze zich van haar taak als hoofd had gekweten. Mevrouw Schmidt begon op een gunstig tijdstip. De nare kwestie met enkele medewerksters was van de baan en de PBC was een krachtige steun in de rug. Alle kwesties omtrent rang, salaris, inschaling ving deze centra le voortaan op. Het ruimteprobleem in 'Oost' kreeg een gedeeltelijke oplossing doordat het aangrenzende pand van apotheek Van Lunen erbij gehuurd kon worden. Op 21 no vember had de opening van het uitgebreide filiaal plaats. Drie we ken was de bibliotheek dicht om de 10. Samenwerking met de Provinci ale Bibliotheek Centrale De moeilijkheden met de per soneelsadministratie en het perso neelsbeleid dreigden het bestuur boven het hoofd te groeien. Voor dit probleem zocht het in 1977 naar een oplossing en vond die door alle medewerkers en -werksters dienst te doen nemen bij de Provinciale Bibliotheek Centrale. Natuurlijk was de tijd voorbij dat zulke ingrij pende veranderingen konden gebeu ren buiten de betrokkenen om. Overleg met het personeel ging aan deze stap vooraf. Het bestuur had het er druk mee. Acht vergaderin gen in twee maanden, februari en maart 1977, plus bijeenkomsten met het personeel. Dan natuurlijk be- Filiaal Oost in de Pastoor Jutenlaan. De Waterschans nr. 1 1995 Op 1 juli 1977 trad mevr. A.M.E. Schmidt-van Langen in dienst als nieuwe directrice van 'Erasmus' (foto: De Stem). vier vaste krachten gelegenheid te geven de zaak te reorganiseren. Pand nummer 3 van de Pastoor Jutenlaan, de vroegere apotheek, was voor de jeugd. Die kreeg daar een eigen leestafel. Na de uitbrei ding had men de beschikking over 280 vierkante meter vloeroppervlak, bijna het dubbele van eerst. Het boekenbestand onderging eveneens een forse uitbreiding, zodat men de 3.500 leden uit de wijk Oost beter kon helpen. Op 8 december was er voor het personeel een gezellige avond, mede dankzij een bijdrage van het bestuur van f25 per kracht. De toekomst zag er rooskleurig uit. X. Onder leiding van mevrouw A.M.E. Schmidt-van Langen. 1977-1995 1. Eindelijk een waardig onderko men Het bewogen jaar 1977 was echt niet louter kommer en kwel. De kinderboekenweek was een grandi oos succes. Dankzij 'Erasmus' kon den maar liefst 600 kinderen in de Korenbeurs genieten van Hocus Pocus, een jeugdvariété met onder meer goochelen en buikspreken. De jaarlijkse wedstrijd in voorlezen slaagde al evenzeer. Er namen 22 basisscholen aan deel. De wisselbe ker ging dit jaar naar de Plesman- school in Hoogerheide en de per soonlijke eerste prijs was voor Hanneke van den Broek van dezelf de school. Het Sinterklaasfeest in de beide jeugdafdelingen trok zoals ieder jaar veel belangstelling. De nieuwe directrice zag na dit alles vol vertrouwen de toekomst tege moet, dit temeer daar de nieuw bouw goed vorderde. Die zou het ruimteprobleem voor een groot deel oplossen. Op donderdag 23 februari 1978 notuleerde Mertens: 'Dit is de laatste bestuursvergadering in de oude bibliotheek. De eerste verga dering werd gehouden op 24 febru ari 1967 en de 94ste vanavond'. Een van de agendapunten was uiteraard de officiële opening. Daarvoor wilde het bestuur burgemeester Van de Laar vragen. Hij was steeds een steunpilaar voor 'Erasmus'. Wie allemaal uitnodigen? Men kwam tot zo'n 250 personen waaronder oud bestuursleden en oud-bibliothecaris sen. 2. De officiële opening van het nieuwe bibliotheekgebouw De nieuwbouw was klaar en tussen 1 en 9 maart vond de verhuizing plaats. Vrijdag 10 maart 1978: groot feest. Om 15.00 uur verzamelden de genodigden zich in de Hofzaal van het Markiezenhof, waar voorzitter Van Paridon hen welkom heette en zijn vreugde uitsprak over de fraaie accommoda tie. Er zouden zich vast veel nieuwe leden aanmelden, meende hij hoop vol. Rijksinspecteur A. van Betten en burgemeester drs. L. van de Laar voerden eveneens het woord. Laatstgenoemde wees op de finan ciële offers die Bergen op Zoom moest opbrengen voor de culturele

De Waterschans | 1995 | | pagina 21