24 25 De Waterschans nr. 1 1995 ernstig gelezen, daar zal gewetens dwang uoor rechtvaardigheid wijhen Dit schreef Van Duinkerken in 1937 in zijn boek: 'Verscheurde Christenheid'. De Duitse bezetters gaven hem in het gijzelaarskamp te St.Michielsgestel alle tijd om die woorden nog eens te overwegen. Was de ruimte voldoende? Helaas nog niet. De mitrailleurloods was veel te klein voor de jeugdafdeling en de nieuwbouw was op zijn beurt te klein om die afdeling te herbergen. Het bestuur hoopte dat gebouw D zou worden opgeknapt voor de centrale jeugdbibliotheek. Dat gebeurde na verloop van tijd. Het filiaal Hoogerheide kon uitbreiden, dankzij de royale steun van het bestuur van de gemeente Woensdrecht. Voor de tweede keer mocht burgemeester De Leeuw de bibliotheek openen, kort voor deze vestiging zich van 'Erasmus' los maakte en een zelfstandige stichting werd. Halsteren opende een eigen bibliotheek, 'De Beymoer'. De uit die gemeente afkomstige leden van 'Erasmus' lieten zich toen in schrijven bij hun eigen boekerij. 3. Bestuursmutaties Voorzitter Van Paridon achtte na de voltooiing van de centrale biblio theek het moment gekomen om af te treden, tegelijk met de heer Thisse. De laatste wegens te drukke De opening van de nieuwe bibliotheek door burgemeester drs. L. van de Laar. De sleutel van de toegangsdeur stak in een met bloemen versierd haam dat hem werd aangereikt door secretaris Korneel Slootmans. voorzieningen. De nieuwbouw kostte drie miljoen gulden, gedragen door rijk en gemeente samen. Na de woorddienst volgden de aan wezigen de burgervader naar de ingang van het nieuwe gebouw. Voor de deur ontving hij de sleutel. Die was bevestigd aan een met bloemstukken versierd haam, een verwijzing naar de paardestallen van de markies. De volgende dag mocht iedereen tussen 10.00 en 16.00 uur de stadsbibliotheek met zijn 30.000 boeken komen bewonderen. Op 13 maart hervatte het personeel de uitleen. In het kader van de feestelijkheden was er op 21 maart een lezing van Cees Buddingh in de aula van het Mollerlyceum. Leuk was de herontdekking van Anton van Duinkerken. Diens buste sierde sedert 1967 de bibliotheek. Steeds meer bezoekers dachten dat het Desiderius Erasmus was. Het beeld verhuisde mee en kreeg een aanvulling in de vorm van een plaquette met een tekst van Anton: VU aar eerdijh wordt geschreven en De hal van de nieuwe bibliotheek. De Waterschans nr. 1 1995 De buste van Anton van Duinkerken kreeg een aanvulling in de vorm van een plaquette met genoemde tekst. werkzaamheden. De bekende bloedgroepen hadden blijkbaar mets meer te bieden, reden voor het bestuur om het eens met een advertentie te proberen. Er meldden zich negen gegadigden, drie dames en zes heren. Op 5 en 6 april 1978 ontving het bestuur hen in groepjes van drie, telkens een dame en twee heren, waarna het een keuze deed. Mevrouw G. Broekmeij er-Albert en de heren J.C. Buckens en P.B. Lambrechts waren de drie uitverkorenen. Op 10 mei 1978 woonden ze hun eerste bestuursvergadering bij. De heer Korneel Slootmans, die de laatste jaren het bestuur had begeleid als adviseur, vertrok na 45 jaar trouwe dienst. Op 11 oktober 1978 wachtten hem en zijn vrouw een feestelijke bijeenkomst voor genodigden en een open receptie. De heer Van Paridon prees de 78-jarige als een bestuurder 'die ver boven het gemiddelde uitsteekt'. De voorzitter zelf beëindigde zijn taak per 1 januari 1979 en kreeg als opvolger de heer P.B. Lambrechts, directeur van een school voor speciaal onderwijs te Bergen op Zoom en nog steeds de man die de kar trekt. Op de afscheidsreceptie typeerde het bestuurslid mevrouw Armbrust de heer Van Paridon als volgt: 'Erasmus' voer niet bepaald op een rustige zee, en soms was er bijna sprake van muiterij. Door een goede kapitein is het echter nooit tot een schipbreuk gekomen' (Brabants Nieuwsblad 1-2-79). Het moet gezegd zijn, deze kapitein verliet het schip bij rustig weer. De financiën waren gezond, de huisvesting aanzienlijk beter, het ledental de 11.000 gepasseerd, de personeelsformatie naar tevre denheid bezet en het bestuur voltallig. Het was ook in 1978 dat een geautomatiseerd uitleensysteem werd ingevoerd evenals een kopieerapparaat ten gerieve van de klanten. De jeugdbibliotheek was met een kleuterhoek verrijkt en de ouders konden speelleerpuzzels lenen. De tentoonstellingsmogelijkheden op de romanafdeling benutte het personeel voor exposities over diverse onderwerpen. Voor de Turkse en Marokkaanse leden huurde 'Erasmus' wisselkollekties van de Landelijke Bibliotheek Centrale. In 1979 andermaal goed nieuws: de centrale jeugdbiblio theek kon na een provisorische op knapbeurt voor rekening van het bestuur het vrijgekomen gebouw D gaan betrekken. Weer een ruimteprobleem minder. Een echte renovatie van het gebouw was voorzien voor het jaar 1983. 4. Het zwevende bestaan van het filiaal 'Oost' In 1979 schreef 'Oost' zijn vijf duizendste lid in en dat in een wijk van goed 20.000 inwoners. Het filiaal was echt te klem voor zoveel belangstelling en nieuwbouw bleek eigenlijk het enige aanvaardbare alternatief. Dat betekende wel dat het bestuur voor goed afzag van een filiaal in de wijk Mei- lust/Noordgeest. Het College van Burgemeester en Wethouders deelde dit standpunt. Een jaar later ver klaarde wethouder Van der Stoel dat de nieuwe bibliotheek binnen drie jaar, dat wil zeggen vócr 1984, klaar moest zijn. 'De mensen staan daar in de rij om geholpen te worden', zei de wethouder volgens het Brabants Nieuwsblad van 16-7- 1980. Wat de vloeroppervlakte betreft zou men vijf keer zoveel vierkante meter moeten hebben om aan de normen te voldoen. Er bleek in Oost maar één terrein beschikbaar, namelijk aan de Mars laan achter de kerk van De Godde lijke Voorzienigheid. Daar was een wijkcentrum gepland. Wijkcentrum en bibliotheek in één gebouw zou de kosten drukken. Men moest wel opschieten want de goedkeuring voor het pand aan de Pastoor Jutenlaan liep in 1983 af. Dan komt de klap van 1982. 'Uitbreiding filiaal Oost voor jaren in de ijskast' stond er op 16 februari in het Brabants Nieuwsblad. Dagblad De Stem was iets optimistischer: 'Mogelijk pas in 1984 meer ruimte voor Bergse Bieb' (18-2-1982). Het met zo opwekkende nieuws ontleenden de bladen aan een nota van B en W over het filiaal Oost. Reden van het uitstel: de slechte tijd. Er moest worden bezuinigd. Vlak bij het filiaal kwam in deze tijd een grote garage vrij met een vloeroppervlakte van circa 800 vierkante meter. Ideaal natuurlijk, hoewel nog altijd 400 vierkante meter minder dan Den Haag voor een wijk van 20.000 inwoners nodig achtte. De gemeente overlegde met de eigenaar van het pand maar schrok terug voor de kosten, totaal meer dan een miljoen gulden. Voor 1984 zag Van der Stoel geen moge lijkheid iets voor 'Erasmus Oost' te doen. En daarna? Dat liet hij in het vage en burgemeester Zevenbergen sloot zich erbij aan. Een petitie met 4.000 handtekeningen kon daar niets aan veranderen. Nog triester maakte de wethouder het toen hij verklaarde dat sluiting van 'Oost' denkbaar was, zeker de afdeling voor volwassenen. In 1983 leende het filiaal zijn eenmiljoenste boek uit, maar in datzelfde jaar kortten rijk en gemeente de bibliotheken op gevoelige wijze in hun subsidie. Zoiets kun je opvangen door met

De Waterschans | 1995 | | pagina 22