26 27 De Waterschans nr. 1 1995 In 1987 opende J. van der Meiren, schepen van de 'zusterstad' Oudenaarde, in de bibliotheek een expositie van de kunstvereniging 'De Cierlijcke'. Het tinnen bord dat wethouder Jan Dekkers uit handen van de secretaris van 'De Cierlijckemocht ontvangen, schonk hij aan P. Lambrechts, voorzitter van de bibliotheek. minder personeel te werken, maar dat gaat dan ten koste van de service aan leden en bezoekers. Ingaande 1984 bleef de bibliotheek op donderdag voortaan dicht. Het bestuur had het er heel moeilijk mee, maar zwichtte tenslotte voor de argumenten van directie en overige personeel. Deze toch wel rigoreuze maatregel zou tot 1 december 1994 van kracht blijven. De VVD-fractie pleitte voor sluiting van 'Oost', maar daar was het 'Erasmus'-bestuur mordicus op te gen. Men zat trouwens nog tot 1987 vast aan het huurcontract voor het gebouw en daarom besloten Burge meester en Wethouders in oktober 1984 om pas in 1987 een besluit te nemen over het wel of met op heffen van het filiaal in de Pastoor Jutenlaan. De gemeente hoopte dan ook meer duidelijkheid te hebben aangaande de rijkssubsidie. Het CDA was voorstander van on middellijke sluiting, aldus De Stem van 1-11-1984. 5. Niet alles in mineur Temidden van deze ontwikkelingen in mineur was er een blij geluid. De gemeente knapte gebouw D op. De jeugdbibliotheek huisde zo lang in het Markiezenhof, ingang Steen- bergsestraat 6. Een jaar later weer een positieve ontwikkeling: het bedreigde filiaal kreeg meer armslag door de kelder beter te benutten. Die werd eerst alleen gebruikt voor administratief werk. Door een creatieve ingreep kon men daar de leeszaal onderbrengen plus een aantal kasten met boeken in vreemde talen, zelfs in het Arabisch en het Turks. Het ligt voor de hand dat in deze situatie het huurcontract werd verlengd en zo was 'Oost' gered. Daags voor oudejaarsdag 1987 leende het filiaal zijn tweemil joenste boek uit. Plannen voor een nieuw gebouw blijven onderwerp van overleg, wachtend op door braak in betere tijden. 6. De computer in de bibliotheek De computer: administratieve helper bij uitstek en informatieleverancier van nu en straks. Dus: onmisbaar voor een moderne bibliotheek. Beide functies maken hem tot een begerenswaardig bezit. In het najaar van 1986 stelde 'Erasmus' een begroting op met een startbedrag voor automatisering van de admi nistratie. Het bestuur streefde ernaar om in 1988 de uitleen- en de leden administratie alsook de catalogus in een computer in te voeren. De gemeente gaf er f80.000 extra subsidie voor. Toch lukte het niet om in 1988 de zaak rond te hebben. De aangekochte Siemenscomputer met het SIAS-systeem had niet genoeg capaciteit om alle gewenste 'Erasmus'-gegevens op te slaan. Daardoor zijn de bedrijfsresultaten over 1988 voor altijd onvolledig en die er zijn, zijn onbetrouwbaar. Na vijf maanden uitstel was alles klaar voor de start. Op 4 april 1989 werkte de biblio- De Waterschans nr. 1 1995 Via de computer kunnen lezers ook andere bibliotheken raadplegen. theek voor het eerst met zijn nieuwe apparatuur, maar dat viel tegen. Op drukke uitleendagen was de computer de eerste die bezweek. Fouten in het systeem veroor zaakten vertragingen en het geduld van personeel en leners kwam danig onder druk te staan. Siemens en de PBC snelden telkens weer tehulp, maar eind 1989 was de situatie nog verre van ideaal. Het personeel had een spannende tijd achter de rug. Dat begreep ook het bestuur. Een extraatje en een etentje vormden een bijdrage om het geleden leed enigszins te compenseren. Het was niet het emde van de lijdensweg. In 1990 werd de ellende ondanks de interventies van Siemens en PBC geprolongeerd. In maart 1991 eindelijk een doorbraak ten goede, toen de Siemenscomputer MX 500 werd vervangen door de machtiger MX 300. Geen lange wachttijden meer bij de balie, snellere informatie over het boekenbestand en meer inkomsten door acceptgiro's voor het innen van de contributies. Natuurlijk waren er heel wat cursusuren nodig om de mede werkers vertrouwd te maken met de computer. In 1992 kon MX 300 het werk niet meer alleen aan. Zijn geheugen liet te wensen over, maar gelukkig kon men dat verhelpen door een tweede MX 300 aan de eerste te koppelen. 7. Een aanslag vanuit Tilburg Toch had de computer nog een verrassing in petto, ervan uitgaande natuurlijk dat een computer tot zoiets in staat is. De aanval kwam deze keer vanuit de PBC in Tilburg. Daar zorgden de administrateurs voor een overschrijving met als gevolg dat Bergen op Zoom plotseling een groot aantal gegevens kwijt was. 'Erasmus' in last dus. Mevrouw Schmidt en haar mede werkers moesten heel wat overuren maken om alles behoorlijk te laten doordraaien. Extra kosten natuurlijk. De leden die te laat hun boeken terug brachten hadden geluk, - want de benodigde gegevens waren zoek en de boete verviel daardoor. De PBC vergoedde de schade. In 1993 durfde de bibliotheek het na al die avonturen toch aan om ten gerieve van de bibliotheekgebrui kers de LiteRom in te voeren, een CD-Rom met maar liefst 40.000 literaire knipsels. De ontwikkelingen gaan voort en 'Erasmus' blijft alert. Enige tijd was het mogelijk om een pc van de bibliotheek te huren voor f25 per week. Dat sloeg aan, maar op den duur verflauwde de belangstelling. 8. En toen kwamen er weer magere jaren Een regering van een rijk land kan zeer arm zijn, zo in de zin van niet-rond-kunnen-komen. Het is het bekende verschijnsel in Nederland van de laatste jaren. De schulden van de overheid hopen zich op en

De Waterschans | 1995 | | pagina 23