28 29 De Waterschans nr. 1 1995 Verkoop van afgeschreven boeken, boeken gekocht. dwingen de ministers tot krasse bezuinigingen. Instellingen die het van subsidies moeten hebben zijn meestal de eerste slachtoffers. Wat is echt nodig en wat is luxe? Een telkens terugkerende vraag. Erg triest is dat doorslaggevende be zuinigingen gewoonlijk ontslagen met zich meebrengen. Het was in 1982 dat 'Erasmus' met een nieuwe bezuinigingsgolf te maken kreeg. De heer A.P.A. Vleghels, sinds 1980 penningmeester als opvolger van de heer Th. H. Nipius, moest nog in 1982 een korting van f36.454 opvangen. Het was een maatregel van Brinkman, minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Het bestuur besloot om minder boeken aan te schaffen. Er kwam weldra een tweede klap, want de gemeente volgde het voorbeeld van Brinkman en liet weten, dat het bestuur van 'Erasmus' voor 1983 rekening moest houden met ruim zeven procent minder subsidie van haar kant. Dat wilde zeggen een korting van 1128.516. Hierop besloot het bestuur om de contributie met vijf gulden te verhogen, de boetes te verdubbelen en de bibliotheek op donderdag te sluiten. Dit laatste viel zoals we reeds zagen het bestuur erg zwaar. Verder voerde het bestuur de boekenmarkt in, dat wil zeggen dat Van de opbrengst worden weer nieuwe enkele keren per jaar afgeschreven boeken werden verkocht voor een prikje. In 1983 bracht dat f3.300 op en daarvoor kon men nieuwe boeken kopen. Er rees verzet in het hele land tegen de maatregelen van Brinkman. Toen hij voor 1984 in de miljoenennota een bedrag van 55 miljoen gulden kortte op het bibliotheekwerk kwam er een landelijke protestactie onder het motto: 'Help, uw bibliotheek verzuipt'. Ook op het Bergse bibliotheekgebouw hing een spandoek met deze tekst, een variant op een humoristisch boek van Toon Kortooms. In oktober sprak Brinkman op een CDA-bijeenkomst in het motel 'De Wouwsche Tol', een mooie gelegenheid voor de Westbrabantse bibliotheken om de minister hun ongenoegen kenbaar te maken, ondersteund met 12.500 hand tekeningen. De minister was er niet zo gevoelig voor. 'We kunnen het financieel niet meer aan alle heil van de overheid te verwachten' zei de bewindsman volgens het Bra bants Nieuwsblad van 25 oktober 1983. Er waren meer acties maar de meeste hadden een publieks vriendelijk karakter. Aan de lande lijke stakingsdag op de elfde van de elfde deed de Bergse bibliotheek met mee. Alleen konden de leden die dag hun te lang gehouden boeken zonder boete inleveren. In 1984 ontving 'Erasmus' f179.000 rijkssubsidie minder. Gelukkig legde de gemeente daar niet nog een bezuiniging bovenop. Minder boeken en geen krachten meer via een maatregel tot werkverruiming (het jaar tevoren waren er dat vijf). Zo kon Vleghels de eindjes aan elkaar knopen. Voor 1985 stelde hij een sluitende begroting op en daarna was het enkele jaren rustig aan het subsidiefront. De bibliotheek ging wat meer uren open en er kon zelfs nu en dan een feestje af. 'Oost' vierde in 1987 zijn 30-jarig bestaan en op 22 mei van dat jaar was A.A. Mertens een kwarteeuw secretaris van het bestuur. 9. Een nieuwe bezuinigingsgolf 'Na jarenlange, goede en vruchtbare contacten met wethouder Dekkers, moet het bestuur gaan samenwerken met wethouder van der Stoel', noteerde secretaris Mertens op 29 augustus 1990. Het klinkt wat gelaten, alsof er weinig goeds uit voort kon komen. En inderdaad, wethouder Van der Stoel bleek een boodschapper van slecht nieuws. Het derde mimsterie-Lubbers ont dekte dat de rijksuitgaven veel te hoog waren. Dus: bezuinigen! Alle overheden, ook de gemeentelijke, moesten terugschakelen. Van der Stoel wees het bestuur van 'Eras mus' in een eerste gesprek (24 augustus 1990) op het feit, dat hij op zijn terrein f237.500 moest besparen. Hij liet toen tevens weten dat de conservator van het museum Het Markiezenhof, de heer Bas- tiaanse nogal revolutionaire ideeën had en eigenlijk op den duur 'Erasmus' graag zag vertrekken. Dat kwam in zoverre goed uit, dat de bibliotheek weer gebrek aan ruimte kreeg en bovendien naar een meer efficiënt gebouw zocht. Men zou heel wat kunnen bezuinigen, als alles gelijkvloers zou zijn en geconcentreerd in één gebouw. Dan kon namelijk met minder personeel worden volstaan. Toen viel in het gesprek met de wethouder de naam: 'Het Hospitaal', ook wel genoemd 'Het militair hospitaal' of 'Het Gouvernement'. De stad had er geen De Waterschans nr. 1 1995 Massaal protest tegen de aangekondigde bezuinigingen van minister Brinkman (foto: Brabants Nieuwsblad). geld voor. De secretaris verzuchtte dan ook: 'Is een grote bibliotheek zoals in Roosendaal voor Bergen een utopie?' In een volgend gesprek concretiseerde Van der Stoel de voornemens van de gemeente. Mertens omschreef het op 19 december 1990 als volgt: 'Wat hangt Erasmus boven het hoofd? Voor 1991 f50.000 bezuinigen. Voor 1992 f50.000 f50.000= flOO.OOOÜ! Is dit het begin van het einde voor 'Erasmus'? 'Nooit', zegt mevr. Schmidt. 'We zullen ons niet laten uitpersen. We kunnen onze geloofwaardigheid bij het Bergse publiek niet verliezen.' Gelukkig bood de wethouder een opening voor de nabije toekomst. Begin '91 zou hij komen overleggen over de bezuinigingen van '92. Op 15 april 1992 vergaderden wethouder Van der Stoel en zijn ambtenaar de heer Van Loon met het bestuur en de directie van de bibliotheek. Daar kwam uit dat over 1991 en 1992 samen een ton bezuinigd moest worden. 'Erasmus' zag kans f60.000 in te leveren door contributieverho ging tot het landelijke gemiddelde, toen f25 per jaar, door efficiënter te gaan werken en de boetes te verdubbelen (voortaan tien cent per dag). Een extra tegenvaller was de invoering van het leengeld, te betalen aan schrijvers en uitgevers voor het uitlenen van boeken. Dat kostte de Bergse bibliotheek in 1991 al f36.000. Een onzekere factor vormen altijd weer de salarissen. Ter sprake kwam ook het filiaal 'Oost', want per 1 juli 1992 liep het huurcontract weer af, maar de wethouder kon nog geen enkel uitsluitsel geven over het jongste plan: huisvesting in de te renoveren flats aan de Plejadenlaan. Sinds het terrein bij de kerk van de Goddelijke Voorzienigheid was ingenomen door een onderwijs administratiekantoor en een ac countantsbureau was de mogelijk heid van nieuwbouw aldaar uit gesloten. Het jaarverslag 1993 begint zo: 'In 1993 maakten kostenstijgingen een zuinig beleid noodzakelijk wat vooral werd gezocht en gerealiseerd m personeelskosten, zodat toch nog middelen voor innovatie over bleven.' Maar dan komt alweer de volgende dreun: f45.000 beknib belen op de begroting van '94. Ook deze klap is inmiddels opgevangen dankzij de hulp en steun van de PBC en een bescheiden groei van de inkomsten van uitleen, verhuur en boetes. Wanneer komen de vette jaren weer?? 10. Recente ontwikkelingen Een bibliotheek verschaft informatie vooral door boeken, tijdschriften en kranten. Met de opkomst van andere kennisbronnen groeide het aanbodmateriaal van de openbare leeszaal en bibliotheek. Zo beschikt 'Erasmus' over dia's, CD's en computers. In 1993 telde de bibliotheek 2.223 compact discs. Ook bladmuziek wordt uitgeleend, maar het bestand is klein, 50 stuks in '93. Ooit leefde de verwachting dat de voormalige

De Waterschans | 1995 | | pagina 24