30 31 De Waterschans nr. 1 1995 VIDEO'S Filiaal Oost na een grondige opknapbeurt in 1992. bakkerij zou worden omgetoverd in een muziekbibliotheek, maar het werd een restaurant. Muziekwinkels en videotheken hebben wel moeite met die uitleen van cd's door bibliotheken. In hun visie is die handel door een gesubsidieerde instelling al gauw oneerlijke con currentie. Het kostte 'Erasmus' dan ook de nodige moeite om de harmonie op muziekgebied te hand haven. Een ander initiatief van de bibliotheek was de invoering van de Boekendienst aan Huis. Sinds 1 april 1993 brengen vrijwilligers boeken naar mensen die niet meer in staat zijn om zelf naar de bibliotheek te gaan. Er waren aanstonds 32 gegadigden die bij de start door 16 vrijwilligers werden bediend. De Scheldeflat en de Meilustflat ontvangen wissel collecties evenals de kinderafdeling van het ziekenhuis Lievensberg. Aan de allochtonen is ook gedacht. In 1993 stonden 333 Marokkanen en 386 Turken als lid ingeschreven. Voor hen zijn er boeken in hun moedertaal. 11. Contact met de scholen Van meet af aan streefde 'Erasmus' naar goede kontakten met de scholen. Daar zit nu eenmaal een groot aantal potentiële leden en hoe eerder de jeugd de weg leert naar bibliotheek en leeszaal des te beter. De invoering van de Mammoetwet werkte reeds stimulerend door het accent op studiepakketten, litera tuur, spreekbeurten en scripties. Ook de introductie van de docu mentatiecentra op de basisscholen vormde een aanknopingspunt dat de OLB's dankbaar aangrepen. Via bezoeken aan de bibliotheek in klasseverband leerden heel wat leerlingen de weg naar de boekerij. Menige tentoonstelling leende zich daar eveneens toe. Een jaarlijks terugkerend evenement waren een tijd lang de regionale voorleeswedstrijden voor leerlingen van de basisscholen. Elke deelnemende school vaardigde haar beste leerlingen in de kunst van het voorlezen af en elk jaar was het weer spannend welke school de beker veroverde en welke leerlingen in de prijzen vielen, totdat dit competitie-element naar de mening van de directeuren van de basisscholen de sfeer te veel afbreuk deed en zij besloten niet langer mee te doen. 12. Vijfentwintig jaar Bibliotheek Erasmus 1992 We willen dit nummer feestelijk afsluiten. Daartoe leent het zilveren jubileum in 1992 zich uitstekend. In datzelfde jaar herdachten alle openbare bibliotheken dat het precies honderd jaar was geleden dat in ons land de eerste OLB haar poorten opende. Dat was in Utrecht. Sponsors stelden 'Erasmus' in staat om het feest waardig te vieren op zaterdag 1 februari met een feestelijke bijeenkomst in de Hofzaal van het Markiezenhof. Voorzitter P. Lambrechts opende de rij met sprekers, gevolgd door burgemeester drs. P. Zevenbergen en de directrice mevrouw A. Schmidt-van Langen. Na de pauze hield de geschiedenisdocent J. Sanders een lezing over 'Erasmus en Bergen op Zoom'. Al met al een sobere viering, begrijpelijk in het De Waterschans nr. 1 1995 Controle van nieuw ingekomen boeken. licht van de bezuinigingen. De directrice en haar adjunct, mevrouw L.J.C. de Haas-de Weerd, blijven de toekomst optimistisch tegemoet zien. Daarvan legt een interview, afge nomen door Piet H.B. Michielsen en weergegeven in de Zuidwest Hoek van 5 februari 1992 getuige nis af. Was er bij de bezuimgmgsgolf van de jaren tachtig sprake van ledenverlies, in '92 merkte men daar niets van. Meer dan 15.000 vaste klanten onderstreepten dat door trouw te blijven. 'Erasmus' blijft hopen op een adequate huisvesting. Het oude ideaal: 'Alles op de begane grond in één gebouw' leeft voort. Er wordt naar nieuwe mogelijkheden uitge zien, bijvoorbeeld het stadskantoor in de Kortemeestraat. Dat zou betekenen: terug naar het historische adres: Kortemeestraat 18. Er zijn evenwel meer gegadigden voor dit pand en 'Erasmus' is financieel een weinig aantrekkelijke kandidaat. De uitdagingen waarvoor 'Erasmus' in de toekomst ongetwijfeld komt te staan vereisen toch een passend, aangepast onderkomen. Hoe die uitdagingen het hoofd te bieden? 13. Bestuursmutaties in het jubi leumjaar In 1992 namen twee verdienstelijke bestuursleden afscheid, te weten mevrouw W.M.A. Armbrust-Heet- land en de heer J.C. Buckens. Mevrouw Armbrust maakte reeds deel uil van het bestuur van de algemene OLB in de Hoogstraat. Bij de fusie stond zij haar zetel af, maar na enkele jaren vroeg men haar weer terug. Totaal was zij 32

De Waterschans | 1995 | | pagina 25