De Waterschans nr. 1 1995 In 1992 vierde Bibliotheek Erasmus haar 25-jarig bestaan. De rij met sprekers werd geopend door voorzitter P B. Lambrechts. jaar een zeer actief bestuurslid. De heer Buckens deelde 14 jaar de zorgen van het beheer over 'Erasmus'. Mevrouw S.C.C.M. Bolten en de heer C.H. van Gaans namen de vacante plaatsen in. In 1994 verliet mevrouw Broekmeyer het bestuur. Er was toen een uitbreiding met twee personen gewenst en het bestuur plaatste daarom een oproep. De advertentie leverde zes kandidaten op, waarvan er drie gekozen werden. Dat waren de dames Bevers en Uitzetter en de heer Bolsius. Met deze versterking van de gelederen gaat 'Erasmus' vol vertrouwen op weg naar het eeuwfeest in 2020. Verantwoording Aan het schrijven van een historisch verhaal gaat heel wat speurwerk vooraf. Zo ook met onze ge schiedenis van de Bergse Biblio theek Erasmus. Notulen, kranten, boeken, documenten, het zijn allemaal kennisbronnen waaruit we hebben geput. Van de boeken willen we er twee in het bijzonder noemen: 1. G.A. van Riemsdijk: Geschiedenis van de openbare bibliotheek in Nederland. Den Haag 1978. Het is een werk in drie delen en gaat tot 1958. 2. Paul Schneiders: Lezen voor iedereen. Geschiedenis van de openbare bibliotheek in Nederland. Den Haag 1990. Laatstgenoemd werk is recenter, gaat dus verder en is bovendien meer leesbaar. We hebben van deze boeken een dankbaar gebruik gemaakt om de geschiedenis van de Bergse biblio theek meer relief te geven tegen de achtergrond van de landelijke ontwikkelingen. Met name het boek van Paul Schneiders leent zich daar uitstekend toe. Voor de historie van de katholieke openbare leeszaal en bibliotheek (1920-1967) en de algemene openbare leeszaal en bibliotheek (1922-1967) waren we voor een groot deel aangewezen op het archief van elk van deze OLB's. Nu wil het ongeluk dat er van de katholieke OLB veel meer archief materiaal bewaard is gebleven dan van de algemene OLB, ook wel genoemd de neutrale OLB. Dat maakt het moeilijk om aan beide 'poten' evenveel aandacht te schenken zoals de eerlijkheid gebiedt. Om het euvel zoveel mogelijk te bestrijden is gezocht naar aanvullende gegevens in het gemeentearchief van Bergen op Zoom. Daar heeft men niet alleen de beschikking over echte archiefstukken als notulen en verslagen van raadsvergaderingen, maar ook over oude jaargangen van kranten als 'De Avondster', 'De Zoom' en 'Bergen op Zoomsche Courant', die menig gegeven verschaften. De hulp van de medewerkers van de dienst gemeente-archief was bij het speurwerk bijzonder waardevol en we hebben daar weer een dankbaar gebruik van gemaakt. Uit de inventaris van dit instituut raadpleegden we verder het 'Archief Departement Bergen op Zoom der Maatschappij 'Tot Nut van 't Algemeen', opgericht 1896. Inv. nr. 4: notulen 21 sept. 1896-8 nov. 1940. Verder: Archief Gemeentebestuur. Inv. nr. 1648: subsidies 1918-1924, Dossier 24; en: Archief Gemeente bestuur. Inv. nrs. 41 tot en met 49: notulen van de Raad 1920-1928. In het archief van de bibliotheek Erasmus bevinden zich vier notulenboeken vanaf 1903 tot heden. Het eerste deel bevat de verslagen van de vergaderingen van de vereniging 'Geloof en Wetenschap' over de periode 1903-1934; het tweede deel gaat van 1934 tot 1963 en is vol geschreven door Korneel Slootmans; deel III begint op 24-12-1966 en eindigt 7-10-1981 en heeft als auteur de secretaris van het bestuur A.Mertens. Hij tekent ook voor het vierde deel dat gaat van 1981 tot heden. Wat we missen zijn de notulen van het bestuur van de algemene openbare leeszaal en bibliotheek in de Hoogstraat. Naast de notulen zijn er de jaarverslagen. Van de katholieke OLB zijn ze compleet, van de algemene hebben we die vanaf 1950. Met ingang van 1968 verschijnen de jaarverslagen van de Bibliotheek Erasmus met de regelmaat van de klok, vaak aangevuld met begrotingen en financiële overzichten. Een dank baar gebruik maakten we ook van de negen plakboeken met kranteknipsels en foto's uit het archief van 'Erasmus'. Ze zijn bijgehouden sinds 1971. Met name voor de illustraties waren ze uiteraard een goudmijn. Wat de lezer misschien mist is een notenapparaat. We hebben er bewust van afgezien. De meeste lezers zijn er niet zo in geïnteresseerd. Daar komt bij dat de bewaarde documenten in het archief van de bibliotheek niet volgens de regels van de kunst zijn geïn ventariseerd, wat het verwijzen ernaar extra moeilijk maakt. Wel 32 De Waterschans nr. 1 1995 Het voltallige personeel van de bibliotheek, 1992 (foto: Bert Bevers). hebben we op heel wat plaatsen in de tekst vermeld waar we onze kennis aan hebben ontleend of waar het aangehaalde citaat is terug te vinden. Een apart woord van dank richten we aan de directrice van de bibliotheek mevrouw Schmidt-van Langen. Zij stond steeds klaar om ons behulpzaam te zijn met het verschaffen van boeken, stukken en ander informatiemateriaal, alsme de voor het kritisch doornemen van het manuscript. We hopen dat dit verhaal zal bijdragen tot een beter begrip van onze Bibliotheek Erasmus en aansporen tot een frekwenter en enthousiaster gebruik ervan.

De Waterschans | 1995 | | pagina 26