Ten geleiden De Waterschans DE GESCHIEDKUNDIGE KRING VAN STAD EN LAND VAN BERGEN OP ZOOM PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM DE WATERSCHANS E R A S M IJ S Informatie uit dagbladen en andere archieven verzameld voor 'Bergen Boeken', 75 jaar bibliotheek 1920 - 1995 in: De Waterschans, geschiedkundig tijdschrift van de Geschiedkundige Kring Stad en Land van Bergen op Zoom 25e jaargang nr 1, maart 1995 Gegevens gevonden in de dagbladen - In De Zoom verschijnt een ingezonden mededeling van Dr. H. A. v.d. Meulen: 'Openbare Leeszaal en Bibliotheek' (De Zoom, 20 november 1920). Kopie nr. 1 (nummering op achterzijde) - Kapelaan A. C. van Dijk reageert onmiddelijk via een ingezonden stuk in De Zoom en in de Avondster: 'Over de openbare Leeszaal' (De Zoom, 22 nov. 1920; De Avondster, 23 nov. 1920) Kopie nr. 2 (normaal en uitvergroot) - De reactie van de plaatselijke pers d.w.z. van De Zoom is zeker niet negatief. N.b. haar uitleg voor de reden van oprichting: de achteruitgang van Geloof en Wetenschap na het heengaan van de heer A.W. Bos en de geplaatste vraagtekens: doch anderzijds achten wij de bevolking van onze gemeente nog niet voldoende rijp om van eene dergelijke inrichting rijpe vruchten te plukken', dit mede als gevolg van het 'geoorloofde en ongeoorloofde schoolverzuim.' (De Zoom, 4 dec. 1920) Kopie nr. 3a en 3b. - Artikel van Ir. Juten die verklaart waarom de plannen voor de oprichting van een Openbare Leeszaal in het geheim werden beraamd. (De Avondster, 6 dec. 1920) Kopie nr. 4. - De reactie van de politiek die in de raadsvergadering van 6 dec. 1920 het hoofd buigt over het voorstel van B en W om de Leeszaal een jaar subsidie te verlenen: Punt 9. Het voorstel van B en W om voor een jaar subsidie te verlenen aan de R.K. Openbare Leeszaal. Hierover ontspon zich een debat dat circa anderhalf uur duurt en dat moeilijk is weer te geven daar de gemoederen dikwijls het kookpunt naderden en dat zelfs zoo ver liep dat de Burgemeester zich genoodzaakt zag de vergadering een ogenblik te schorsen. Het voorstel van B en W werd goedgekeurd met 1 stem meerderheid. De verslaggever zal trachten in het volgende nummer de debatten zoo goed mogelijk weer te FAUSTO NUMINE BERG A VICTRIX 25e jaargang nr 1. Maart. 1995 ISSN: 0926-3918 erevoorzitter: dr. E. Hartel ereleden: br. Alberik (P.van Rijckevorsel) J. van Gastel Bestuur voorzitter: drs. N. Grosfeld sekretaris: mevr. J Kock-Asselbergs Olympialaan 15 4624 AA Bergen op Zoom tel. 01640-56383 penningmeester: F. van de Putte Noordsingel 184 4611 SK Bergen op Zoom tel. 01640-41669 postrekening 24 05 922 en bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom contributie: 42,50 (min.) per jaar Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom tel. 43222 bestuursleden: G.C. van Broekhoven J. van Loon W. van Riemsdijk M. van Tilborg Redaktie-adres: C. Vanwesenbeeck postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom tel. 01640-41930 redaktieleden: drs. G. van Aubel R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. J. Zwagemakers Redaktie-sekretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom Tel. 01640-57339 vormgeving: uitgeverij Daeter druk: Vis Alphen a/d Rijn De Waterschans nr. 1 1995 Bij het verschijnen van deze specia le Waterschans, gewijd aan 75 jaren Bergse Openbare Leeszaal en Bibliotheek, past een gelukwens. Op de eerste plaats is die natuurlijk gericht aan het bestuur, de directie en de medewerkers van de jubilerende instelling. Daarnaast echter ook aan de redactie van de Waterschans die, opnieuw, haar dienstbaarheid bij het vastleggen van de geschiedenis van een onmisbare stedelijke instelling bewees. En natuurlijk vooral ook aan de auteurs, want zonder het vlijtige speurwerk van de heer R. van den Bergh en de nijvere pen van de heer G. Huijbregts kunnen we ons de toekomst haast niet meer denken. Misschien zal ook bij u bij het lezen de gedachte treffen dat de keuze van de naam Bibliotheek Erasmus in 1967 méér geweest moet zijn dan een opgehaalde herinnering aan een onbewezen historisch feit. Die naamkeuze heeft toch ook iets triomfantelijks, iets van de geest van het boek dat Erasmus in en bij het slot van Halsteren herzag en uitwerkte in dialoogvorm, zijn Anti-Barbari. De cultuurhistoricus Huizinga zegt ervan dat Erasmus in de idyllische rust van die omgeving een vergoeding zocht voor de roezig heid van zijn bestaan. Daar kon hij met zijn vrienden over de dingen van de geest spreken en de vijanden der, klassieke, beschaving de oorlog verklaren. U zult, na lezing van deze Waterschans, het met me eens zijn. Na jaren van verzuiling, menselijk streven, bekrompenheid en idea lisme werd in 1967 de enig juiste naam gekozen. Waren het in Erasmus' tijd te Halsteren de stadssecretaris Jacobus Batt, de burgemeester en de stadsgeneesheer van Bergen die zijn trouwe vrienden en gesprekspartners waren, in Onze Erasmus kunnen alle Bergenaren hun geest scherpen en schoonheid beleven. Ik wens de feesteling in Erasmus' geest dan ook een Ad Muitos Annos toe. drs. N.H.M. Grosfeld voorzitter De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom begint met themanummers van de Waterschans befaamd te worden. Bestuur en directie van Bibliotheek Erasmus zijn erg blij met de realisering van een speciale aflevering van de Waterschans ter gelegenheid van het 75 jarig jubileum. Het geduld en plezier waarmee de auteurs zich hebben ingezet om een goed leesbare, humoristische en geïllustreerde tekst samen te stellen verdient alle lof. De Bibliotheek heeft zijn bestaan bewezen: 14.500 personen staan ingeschreven. Dus om het nog eenmaal te zeggen: we zijn de grootste instelling van Bergen op Zoom. Zo'n groot aantal lezers verdient een ruimere huisvesting. Met deze wens neem ik afscheid, met dank aan de collega's die zich jarenlang hebben ingezet de lezers zoveel mogelijk service te verlenen. Tot slot een gelukwens aan de heer Nanno Nanninga. Hij wordt deze zomer de nieuwe directeur van Bibliotheek Erasmus. A.M.E. Schmidt-van Langen De boeckdrucker. Schept uw geluck, Uit pers en druck. J. en C. Linken 1694. sk /öd- 4 (- trtï

De Waterschans | 1995 | | pagina 2