geven.' (De Avondster, 7 dec. 1920) Vervolg verslag van het debat in De Avondster van 9 dec. 1920. Zie kopie 5a en 5b. - In De Avondster van 10 dec. 1920: 'Agenda Raadsvergadering op 14 dec. Punt 2: Stemming omtrent het voorstel van den heer Walder inzake subsidieering van een neutrale leeszaal'. In De Avondster van 15 dec. 1920 volgt een verslag van de gehouden vergadering op 14 dec.: Stemming omtrent het voorstel van den heer Walder inzake subsidieering van een neutrale leeszaal. Dhr. Walder wil het woord. De Voorzitter maakt er de heer Walder attent op dat deze zaak de vorige maal besproken is en nu alleen in stemming woet worden gebracht. Dhr. Walter zegt dat de Voorzitter weer te voorbarig is, het is niet zijn bedoeling er over te praten. Hij wenscht zijn voorstel terug te nemen. De Voorzitter vindt dat nog beter. Over het voorstel Walder dat terug genomen is, behoeft dus niet meer te worden gestemd.' - 'Het Prot. Militair Tehuis Thans is het zeker geworden dat het gebouw in de loop van het jaar zal worden veranderd in een Neutrale Openbare Leeszaal (Bergen op Zoomsch Nieuwsblad, 19 maart 1921) Zie kopie nr. 6. - 'Naar wij vernemen zal eerstdaags in de thans opgeheven Prot. Militair Tehuis op de Hoogstraat eene Openbare Leeszaal worden gevestigd.' (De Zoom, 26 maart 1921) - In De Zoom van 13 juni 1921 staat dat de voorzitter van de R.K kiesvereniging voor de Prov. Staten, de heer E. Laane, zich bij de nieuwe verkiezingen niet meer beschikbaar stelten wordt er hem en zijn medebestuurders dank uitgebracht'. De nieuwe voorzitter (en enige kandidaat) wordt ir. Juten (De Zoom, 17 juni 1921) Enige adressen dr. H.A. van der Meulen, secretaris van het Nut, Antwerpsche Straat 25, Bergen op Zoom. Alg. Boekhandel der Firma P. Harte, Lievevrouwestraat 46-48 (bij de Gevangenpoort) Bergen op Zoom. (Bergen op Zoomsche Courant, 22 oct. 1921) Ernest E.M.C. Laane woonde op de Grote Markt in het huis De Groote Valk dat hij op 2 aug. 1900 had gekocht van Helena Joh. Weijs. Op 3 sept. 1925 verkocht E. Laane het huis aan Jac. Asselbergs. (De Avondster 4 mei 1926) - Tijdelijk voorzitter van het Nut dr. Van der Meulen deelt na afloop van een lezing in de Korenbeurs op 30 nov. 1922 de toehoorders mee dat in den loop van de maand December de Openbare Leeszaal in de Hoogstraat geopend wordt en drong hij er bij de Nutsleden op aan door het zenden van boeken - ook studieboeken en wetenschappelijke werken - van hun belangstelling te doen blijken in deze nieuwe instelling (Bergen op Zoomsche Courant - hierna afgekort als BZC -, 2 dec. 1922) - (Advertentie) 'Openbare Leeszaal. Het Bestuur der Openbare Leeszaal maakt bekend, dat deze in het pand Hoogstraat 28 op een nader te bepalen dag in de 2de helft van December voor het publiek zal worden opengesteld. Wie boeken - ook wetenschappelijke en studieboeken - aan den Leeszaal ten geschenke of in bruikleen afstaan wil, wordt vriendelijk verzocht, deze na 12 December te laten bezorgen in het gebouw der Openbare Leeszaal. Het Bestuur: Dr. F. Leo de Leeuw, voorzitter. Dr. H.A. van der Meulen, secretaris.' (BZC, 9 dec. 1922) - (Advertentie) 'Openbare Leeszaal. De Openbare Leeszaal Hoogstraat 28 wordt voor het publiek opengesteld op Donderdag 21 December 's morgens tien uur. Ze zal daarna dagelijks open zijn 's morgens van 10 - 1 uur en 's avonds van 5-9 1/2 uur. Des Zondags en op Feestdagen alleen van 11.30 - 1 uur. De officieele opening der Leeszaal zal later plaats hebben. Het Bestuur. (De Zoom, 19 dec. 1922) - In De Zoom van 21 dec. 1922 bericht van de openstelling van de Openbare Leeszaal op de Hoogstraat. Zie kopie nr. 7. - 'Openbare Leeszaal. De directie dezer inrichting is opgedragen aan den heer Dr. H.A. van der Meulen, terwijl tot beambte der Leeszaal is benoemd de heer Muns.' (BZC, 23 dec. 1922) - 'De Openbare Leeszaal. Een reusachtige aanwinst! Het behoeft het bestuur van het Prot. Milit. Tehuis niet te spijten dat het zijn gebouw voor Openb. Leeszaal heeft verkocht. Want nu is de benedenverdieping herschapen in een paar allergezelligste kamers, een voor de boeken en een om in te zitten lezen, en daar vindt de bezoek(st)er alle nieuwste tijdschriften van allerlei taal, en bladen van allerlei kleur, vanaf de Standaard en de Zoom tot aan het Volk toe. Onze B. o. Zsche ligt er natuurlijk ook. De voorzaal is nog niet gereed, er liggen nog zoovele boeken (voor 10 ets per week Vrijdags te halen) dat er een zesde boekenkast bij zal moeten. Militairen vinder er ook hun orgaan en hebben dus hun rustig plekje terug, 't Is te hopen dat ze er gebruik van maken, maar tevens dat elk zich inspant om het zoo netjes en zindelijk te houden als het nu is, dan is het een lust om er te verwijlen. Een soort halletje geeft toegang tot de leeszaal - 't is alles even keurig afgewerkt. De inrichting heeft recht op den steun, financieel en moreel, van alle Bergenaren, en dus is het te hopen dat de inkomsten geregeld toenemen en de kamer nooit leeg is.' (BZC, 23 dec. 1922; de puntjes na het woord 'bezoek(st)er' zijn van de schrijver zelf, RvdB) - 'Openbare Leeszaal. In vervolg op het artikel in het vorig nummer vraagt het bestuur ons mee te deelen (volgen 5 punten). Zie fotokopie nr. 8 (BZC, 30 dec. 1922) - 'Openbare Leeszaal Hoogstraat 28. Op verzoek van verscheiden bezoekers zal de Openbare Leeszaal in het vervolg Zaterdags geopend zijn van 11.30 - 1 uur 's morgens en van 2 uur 's middags tot 9.30 's avonds.' (De Zoom, 11 jan. 1923)

De Waterschans | 1995 | | pagina 3