bibliotheek voor de volwassenen vertoont een teruggang; het bestuur vermoedt als gevolg van de verhoogde contributie. - terugblik 1954: 'Op Woensdag 14 Juli kon de vergrote Jeugdbibliotheek geopend worden met een Jeugdleeszaal (etc.)'. Met de kranten ben ik na het lezen van het Brab. Nieuwsblad van '45, '46, en '47 (bijna alleen percentages uitleen R.K. Biblioteek) en de Avondster van 1947 (ook hier gezocht naar eventueel bericht over 25-jarig jubileum Leeszaal Hoogstraat, dat klaarblijkelijk niet gevierd is) gestopt: weinig of geen informatie. In Prot. Kerkblad en bij Archief Oorlogsdocumentatie heb ik niets kunnen vinden. Nog enkele kranteberichten R.K. Openbare Leeszaal Kortemeestraat 18 - Deze week zal de R.K. Openbare Leeszaal overgaan tot het in gebruik nemen van een nieuwe afdeling: een afzonderlijke jeugdbibliotheek. Plaatsgebrek in de uitlening voor de volwassenen en de wenselijkheid de jeugdleden hun boeken te laten uitzoeken in een omgeving, die aangepast is aan hun speciale behoeften, waren de aanleiding voor deze uitbreiding. Op de eerste verdieping van het gebouw kunnen de jonge lezers nu hun keus doen uit een collectie kinderboeken, ingedeeld in drie leeftijdsgroepen, terwijl ze tevens tot hun beschikking hebben een kast met "ontwikkelings boeken" op alle gebieden waar hun belangstelling naar uit gaat. In deze jeugdbibliotheek zal gewerkt worden volgens het moderne systeem, waarbij de kinderen zelf toegang hebben tot de kasten. Wanneer na enige weken de jonge lezers zich aan de nieuwe gang van zaken hebben aangepast, zijn ook de oudere belangstellenden die eens een kijkje willen nemen, van harte welkom. De jeugdbibliotheek zal geopend zijn op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 4-6 uur.' (Avondster 9 aug. 1948) - Opening van 'woonwagen' in Oost. (De Stem, 1 oct. 1957) - Opening filiaal leeszaal Oost in de Meidoornlaan. (De Stem, 11 jan. 1961) Over de opening van een jeugdbibliotheek, op of omstreeks 27 oct. 1955, heb ik noch in De Stem, noch in het Brabants Nieuwsblad iets kunnen vinden. Meer gegevens gevonden in Gemeentearchief Bergen op Zoom: nr. 113/5200: gegevens over de periode 1929-1925 van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek 'Geloof en Wetenschap'in de Van Hasseltstraat te Bergen op Zoom o.a. - financieel verslag over de jaren '20, '21 en '22. - uitgebreide beschouwing over het jaar 1924 - namen: A. Juten, E Laanen, Joh. Asselbergs en mr. Van Blaricum. Gemeentebestuur 1926-1971, dossier 282: - Jaarverslagen OB '65, '67, '68, '70, '78, '80. R.K. Leeszaal. aug. - dec. 1994 Rochus J. van den Bergh Drs. G. Huijbregts

De Waterschans | 1995 | | pagina 9