t 60 61 De Waterschans nr. 2 1995 zich op ca. éénderde van de bovenpunt. Dit kruis is afkomstig van de spits van de Maagdkerktoren aan de tegenovergelegen zijde van de Grote Markt, waarop het vanaf 12 september, 1857 tot medio juni 1989 heeft gestaan. Het kruis is in 1993/94 zonder kosten gerestaureerd en bij de Gertrudiskerk geplaatst. Dit ter gelegenheid van het trekken van de vijftigste Maria-Ommegang door de straten van de Bergse binnenstad op zondag 26 juni 1994. Maagdkerk en toren met kruis. Foto: 1979. Verzameling Gemeen tearchief Bergen op Zoom. Ontstaan in 1857 Het kruis, de bol en het voetstuk daaronder zijn vervaardigd aan de hand van 'het bestek voor de werkzaamheden en leverancies tot den opbouw van eene spits op den toren van de kerk'. Dat bestek werd vastgesteld op 18 april 1857 door het Roomsch Katholijk parochiaal kerkbestuur der Heilige Maagd Maria te Bergen op Zoom. Op basis van dit bestek werden op 5 mei 1857 de werk zaamheden aanbesteed. Het smidswerk aan het kruis en zo goed als zeker ook het zinkwerk aan de bol en het voetstuk eronder werden uitgevoerd door Cornelis Geers, meestersmid en loodgieter te Bergen op Zoom. Volgens het bestek moesten de bol en het loofwerk onder het grote kruis op de spits in zink no. 16 (dat is met een dikte van 1,08 mm) worden vervaardigd en moest voor het grote kruis, in totaal 220 kilo, geslagen (dat is met de hand gesmeed) ijzer worden gebezigd. Het geheel moest worden ge realiseerd naar plannen of instructies van de Brusselse architect A.J. Cels. Kruis, bol en voetstuk werden verguld met bladgoud door den heer Hoffmann, meester vergulder. Op 12 september 1857 bericht de opzichter J.B. Braekman uit Brussel dat de werkzaamheden aan den toren zover zijn gevorderd dat het kruis op den spits kan worden geplaatst. Besloten werd toen om te dier gelegenheid en na volbrachte plaat sing op zondagavond 13 dezer de werklieden te onthalen op 'brood met vleesch en bier', waaruit valt te leren dat die plaatsing ook op de 12e, de zaterdag, moet hebben plaatsgevonden. Door allerlei ver wikkelingen werden de werk zaamheden aan de toren echter niet volgens bestek voor of op 25 september 1857 maar pas op 5 juni 1858 voltooid. Het verwijderen van kruis, bol en voetstuk Het Maagdkerkgebouw is in april 1987 voor de eredienst gesloten en in eigendom overgedragen aan de gemeente Bergen op Zoom. Reeds daarvoor was begonnen om inventarisonderdelen die nodig wa ren in verband met het nieuwe gebruik van de Gertrudis als centrumkerk daar naartoe over te brengen. Die bezigheden werden medio 1988 afgerond. In de tweede helft van dat jaar is vervolgens de resterende kerkin- ventaris, waarvoor geen directe bestemming bestond, gedemonteerd, afgevoerd en opgeslagen. Dat is gebeurd door de spontane inzet van vrijwilligers en voorzover een en ander met klein gereedschap en materieel mogelijk en bereikbaar was. Tenslotte bleven over: de drie luidklokken uit 1947, het torenuur werk anno 1923 en het torenkruis waarover dit opstel gaat. Deze relicten waren in het kader van de funktiewijziging van het kerkgebouw en de toren waartoe intussen besloten was, te weten van kerk naar schouwburg, niet te handhaven en in de Gertrudiskerk niet toepasbaar. In weerwil van het advies van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg om met name het kruis op de toren te handhaven wilde de architect, door het te verwijderen, het monument ontkerkelijken. Klokken, uurwerk en kruis zijn daarom tijdens de restauratie en de veranderingswerkzaamheden die in 1989/90 aan kerkgebouw en toren plaatsvonden, in juni 1989 alsnog verwijderd. Dat geschiedde belangeloos door vakmensen met behulp van aanwezig grootmaterieel en middels sponsering. In dit verband mogen worden vermeld: Aannemings bedrijf A. de Kok BV, Kees Kil, Installatiegroep van Buuren-van Swaay, Wim de Vos, Meeüs Trans port BV en Am van der Vorst. Het kruis was met de aan de onderzijde aangewelde (dat is in het vuur tot een geheel samengesmeed) vier strippen of veren, over de taps toelopende torenspits geschoven en daarop met behulp van drie ijzeren banden vastgeklemd rondom de ko ningstijl van de spitsconstructie. Overigens een oude en veel toegepaste, goede constructie. De veren en banden werden door de zinken bol en het voetstuk grotendeels aan het oog onttrokken. De vrij lange veren staken een stuk onder het voetstuk uit. Twee afgaande leidingen van de bliksembeveiligingsinstallatie waren eraan bevestigd. Bol en voetstuk zijn eerst van elkaar losgemaakt. Vervolgens werden de klembanden losgeklopt en omhoog geschoven waardoor de vier veren onder het kruis los konden komen van de achtkantige torenspits. Daarna is het kruis met bol en voetstuk hangend in een strop met behulp van een hijskraan van de toren gelicht en neergelegd in de tuin aan de zuidzijde van de St. Gertrudiskerk in afwachting van een noodzakelijke restauratie, die pas in de zomer van 1993 werd begonnen. De Waterschans nr. 2 1995 Met een herbestemming, laat staan met de mogelijke kosten voor een restauratie, was echter nergens rekening gehouden. Technische details De kem van het kruis bestaat uit ijzer van 5x5 cm, dat op de kruising op de halve dikte in elkaar is geschoven en met een klinknagel is verbonden. De staven zijn boven aan en op de zij-einden gesplitst en samen met de aanliggende krullen zijn ze in de vorm van een Franse lelie uitgewerkt. Tegen de acht zijkanten van de kem is ijzer van 1,5x4 cm bevestigd met behulp van klinknagels en middels wellen. Die strippen zijn op alle einden omgekruld. De ijzeren on derdelen worden op vijf plaatsen extra bijeengehouden door banden van gietijzer die eromheen zijn gekrompen. Op zich merkwaardig: de toepassing van dit materiaal in dit kader. De krullen in de kruising worden gescheiden door diagonaal toege paste korte staafjes van 2 x 2 cm die op de einden zijn afgewerkt in de vorm van een diamantkop. Het in de hoeken van de kruising samenkomende ijzer is evenwichtig, vloeiend en goed vormgegeven. Het gehele kruis was, toen het verwijderd werd, zwart geschilderd doch bij fragmentarisch onderzoek werden onder de zwarte verf res tanten bladgoud aangetroffen. Door de besteksomschrijving uit 1857 en gezien de nog bestaande opme- tingsstaat van het verguldsel aan kruis bol voetstuk d.d. 2 september 1857, en vanwege de on der het zwart aangetroffen blad goudrestanten moet de zwarte verf laag aangebracht zijn tijdens een later uitgevoerde onderhoudsschil- derbeurt aan de toren. De holle bol onder het kruis was vervaardigd uit bladzink. Grootste horizontale diameter 70 cm en grootste hoogte 60 cm. In het mid den was de bol horizontaal uitgewerkt met een geprofileerde band van 8 cm breed. Het is één van de drie afzonderlijk gemaakte onderdelen die onderling aan elkaar zijn gesoldeerd en te- samen de bol vormen. De gehele bol was, toen hij van de torenspits werd verwijderd, blauw geschilderd. Onder die verflaag bevonden zich, zo werd toen vastgesteld, restanten van blad goudverguldsel. Het ronde holle voetstuk onder de bol was eveneens uit bladzink gemaakt. Grootste horizontale dia meter 70 cm en grootste hoogte 70 cm. Het voetstuk was opgebouwd uit verschillende op elkaar aan sluitende geprofileerde zinken stroken die aan elkaar waren gesol deerd. Het voetstuk was geheel licht blauwgrijs geschilderd met uit zondering van de platte band van het peerkraalprofiel die in een bruinrode kleur was afgewerkt. Onder de vermelde verflagen werd niet direct bladgoud aangetroffen maar wel meerdere lagen van een lichte zandsteenkleur. Of herinnerde één van die lagen wellicht aan de oorspronkelijke doch vervaagde bladgoudafwer king? Bol en voetstuk waren aan elkaar verbonden door middel van drie vertikaal gecentreerde staven die op de einden voorzien waren van draad en moeren. Bol en voetstuk vormden als het ware de versierende overgang van de toren naar het kruis. Door het verblijf van vele jaren hoog in de lucht in weer en wind verkeerde het zink in zeer slechte staat, het was verweerd en er waren gaten in bol en voetstuk ontstaan. Overigens waren de bol en het voetstuk niet de enige ornamenten van de torenspits die van bladzink waren gemaakt. Met uitzondering van de natuur- leibedekking was de gehele uit monstering van de spits namelijk uitgevoerd in dat materiaal en in kleuren geschilderd. Opgemerkt wordt hierbij dat toe passing van het materiaal zink in het midden van de vorige eeuw ook in de architektuur-ornamentiek heel gebruikelijk was. Vernieuwen van bol en voetstuk Omdat de torenspits met de nieuwe funktiebestemming van het gebouw wel zonder kruis maar niet zonder bekroning kon blijven en omdat de oude zinken bol en het voetstuk niet meer waren te restaureren, is in 1989 op de toren een copie van de oude bekroning aangebracht. De profilering is niet met de hand 'gezet' zoals destijds maar is 'geforceerd gevormd' zoals dat heet. De afmetingen, profielen en be- vestigingskonstruktie zijn zoveel als DE MAAGD Stadsschouwburg 'De Maagd' met toren zonder kruis. Foto: 1990. Verzameling Gemeente-archief Ber gen op Zoom. mogelijk was aangehouden. De bol werd ook nu weer met bladgoud verguld maar het voetstuk is geschilderd, in nieuw bepaalde kleuren, te weten licht- en donker blauw. Restauratie en plaatsing van het kruis Hoewel tussen Wim de Vos en schrijver dezes meerdere keren werd gesproken over het feit dat het kruis niet zonder meer in de tuin van de Gertrudiskerk moest en kon blijven liggen, duurde het tot september 1993 vooraleer georga niseerd aktie tot restauratie werd ondernomen. Het werd een aktiviteit waaraan allen die daarvoor werden benaderd spontaan en pro deo hun mede werking hebben gegeven. Het smidswerk werd verzorgd door Janus van Geel, een telg uit de bekende smedenfamilie die eertijds haar domicilie had aan het Beurs plein op de hoek met de Moere- grebstraat.

De Waterschans | 1995 | | pagina 14