70 71 De Waterschans nr. 2 1995 Bergen een van de vele conflicten betrof uit de Oostenrijkse successie oorlog (1740 -1748). Een tijd waar in de ideeën van de 'Verlichting' langzamerhand ook doordrongen tot de lagere regionen van de Europese volkeren. Despoten waren er nog te over, hoewel een aantal (soms noodgedwongen) in meerdere of mindere mate als 'verlicht' de ge schiedenis zijn ingegaan. Mijn Nederlandse bronnen (korte samenvatting) De oorlog zelf bleek, uit geschied kundig oogpunt, een hoogst interes sante maar zeer gecompliceerde. Het ging daarbij niet alleen om de machtsstrijd tussen Oostenrijk en Pruisen om de macht in Mid den-Europa, maar ook om de hege monie van Engeland of Frankrijk in de wereldeconomie. Deze twee hoofdconflicten werden om een tweetal redenen in een oorlog uit gevochten omdat: a. Engeland zich met Oostenrijk verbond, o.m. om Hannover te beschermen tegen Pruisen (het koningshuis Hannover regeerde immers in Engeland). Ook de bedreiging van de Oostenrijkse Nederlanden (met Antwerpen) door Frankrijk was voor Engeland een minder prettig idee; b. Frankrijk op haar beurt geen sterk bedreigend Habsburgs Rijk naast zich wenste en zich derhalve met Pruisen ver bond. Tenslotte zij nog vermeld dat zich in die oorlog nog meer con flicten hebben voorgedaan waarbij ook andere hierboven niet ge noemde Europese landen waren betrokken; voor dit verhaal laat ik deze voor wat ze zijn. Sommige historici beweren zelfs dat het hier de allereerste wereldoorlog betrof. Een opmerkelijke en best verde digbare stelling die mijn 'reisje naar het verleden' veranderde in een in teressante wereldreis waarover heel veel te vertellen zou zijn. Van zelfsprekend laat ik dat achterwege, het gaat hier immers om de prent. Gewapend met kennis terug naar de gravure Het wordt tijd om de 'geschie- denishelicopter' wat lager te laten vliegen; we gaan ons in tijd en ruimte beperken en ons bepalen tot wat er zo al gebeurd is rondom 1747 en in het bijzonder met de bij dit conflict betrokken partijen Frankrijk, Engeland en de Re publiek. Ik beperk mij tot de uitleg van de diverse delen van de prent, waarbij ik, waar ik dat nodig acht, zal uitweiden over de toenmalige (inter)nationale politiek van de hierboven genoemde landen. Het middengedeelte Duidelijk is dat de tekenaar niet de moeite heeft genomen om de stad te doen gelijken. De naar buiten lopende vestingmuur die abrupt ein digt met een torentje, doet wellicht even denken aan de lunetten Kijk in de Pot, Razand en Camus. Zou de tekenaar misschien wel bekend zijn met het feit dat de kolonel Graaf van Rechteren met zijn 273 mannen het gevecht daar zelfs volhield toen de Fransen de stad al in handen hadden De verdedigers staan nog rustig bij hun vurende kanonnen en een van hen bedreigt de vijand met de krijgshaftige kreet 'Dunder Blicksom' (steenkolen-Hollands dus). Rechts tegen de vestingmuur aan zien wij, uitgaande van de ge slaakte kreten, in paniek vluchtende verdedigers (den Dible, 'de French', etc.). Een van hen lijkt kennelijk de tijd niet gehad te hebben om zijn broek aan te trekken en draagt deze met gestrekte armen voor zich uit. Geen beste beurt van de verdedigers dus in de Engelse visie. De nog resterende lichte gelijkenis met de werkelijkheid vervalt echter totaal als wij de aanvalsrichting van de Franse cavalerie en infanterie aan schouwen: zij lijken vanuit de 20e eeuwse Bergse Plaat te komen De vanuit de gelederen van de in fanterie komende kreet 'None far of Maiden Head' wijst op hun doel: op naar de Maagd. Ze wilden dus de vesting (bijgenaamd 'La Pucelle') innemen. De ruitercommandant slaakt een historisch behartenswaardige kreet: 'Give them good Culloden Quar ters'. Ik kom daarop bij de be handeling van het rechter bovenste medaillon terug (ook daar wordt immers gerefereerd aan 'Culloden Muir'). Mijn (enige) Engelse bron maakt geen melding van het Franse geheime wapen rechts onderaan: het afschieten van tot de tanden be wapende krijgers over de vesting muren. Voorlopers van de 20e eeuwse parachutisten, bezig met de verticale omvatting? Om een drietal redenen kom ik later terug op de twee figuurtjes links onderaan omdat naar mijn mening: 1. deze de crux weergeven van de Engels-Hollandse politieke verhoudingen direct na de val van Bergen op Zoom, wat bij vriend en vijand diepe indruk heeft gemaakt. 2. het linker figuurtje zo duidelijk is getekend dat Engelse tijdgenoten hem bijna moeten herkennen (in tegenstelling tot alle andere pop petjes) 3. de in mijn (enige) Engel se bron vermelde verklaring mij niet overtuigen kan. Uiteraard krijgt het British Museum daarover van mij een briefje. Wie is immers feilloos op deze aarde? Het linker bovenste medaillon Hierover bestaat geen verschil van mening: de 'League from Prussia' (Verdrag met Pruissen) ligt op tafel en dat kan dus alleen maar bij (de absolute vorst) Lodewijk XV zijn. Het staande figuurtje belooft aan de (zittende) koning: 'I hope Sire, you find my Words True depend on the Whole at ye time I promise'd' en is dus de generaal von Löwenthal. Mijn Engelse bron vult aan dat hij de koning beloofde Bergen op Zoom in te nemen op 25 Augustus, St.Lodewijksdag. Dat is hem, on danks verwoede bombardementen en aanvallen (met zeer veel on nodige slachtoffers aan eigen zijde) echter pas op 16 september gelukt. De koning antwoordt (vrij ver taald): 'Ik krijg de stad en jij de maarschalksrang'. Aldus geschiedde. Let op de grappige woordspeling martial-marshal. De Engelsen vonden Von Löwen thal vanwege dit eclatante succes kennelijk een 'martiale maarschalk'. Het rechter bovenste medaillon De trompetter komt de val van Bergen op Zoom melden. De parti tuur van 'Droevig nieuws 2x' komt als militair trompettersignaal niet voor maar is wel grappig gevonden. De ontvanger van het bericht lijkt daardoor beducht voor het oordeel van zijn vader: 'Barst, wat zal mijn vader daarvan zeggen'. Het De Waterschans nr. 2 1995 verlossende woord komt vanuit zijn commandoposttent: 'Ah Sir! this is not Culloden'. De hoofdpersoon (met zwaard in de hand) kan niet anders zijn dan de overwinnaar van 'Culloden Muir', de Hertog van Cumberland, die de tweede zoon bleek te zijn van de regerende Engelse koning George II van het huis Hannover. Dit vereist een toelichting. In 1645 ondernamen Schotse edellieden een gewapende actie tegen de Engelse regering voor (meer) onafhankelijkheid. 'Bonnie Prince Charley', telg uit het afgezette katholieke huis Stuart, leidde deze actie met als (eigen) doel het huis Hannover te verjagen. Ze kregen niet onaanzienlijke troe- pensteun vanuit Frankrijk (van de katholieke Lodewijk XV). De op mars naar Londen leek aanvanke lijk te slagen maar de Hertog van Cumberland dreef deze Schots- Franse legermacht terug en won de beslissende slag in 1746 bij Culloden Muir bij Inverness). De overwinnaars hebben zich daarna schuldig gemaakt aan de meest afschuwelijke moordpartijen. De opbeurende woorden vanuit de tent geven dus niet alleen aan dat hij de redder van Engeland was en van zijn vader niets te vrezen had, maar ook dat de val van Bergen op Zoom voor bondgenoot Engeland maar van betrekkelijke betekenis was. Op het ogenblik van de val van de stad was deze hertog echter opper bevelhebber van de Oostenrijks Engelse-Nederlandse troepenmacht die in het huidige Noord-Brabant de aanvallende Fransen zouden moeten tegenhouden. Vanuit Republikeins (Hollands) standpunt gezien een weinig geruststellende opmerking dus. Terzijde wordt nog opgemerkt dat erfstadhouder Willem IV, die in juli 1747 aan de macht kwam in de Republiek, getrouwd was met Prin ses Anna van ITannover, een dochter van koning George II. Prins Willem IV was dus de zwager van de Hertog van Cumberland. Tenslotte nog de hartstochtelijke uitroep van de ruitercommandant op het middengedeelte: 'Give them good Culloden Quarters' ('Maak ze af, zoals bij Culloden'). Volgens mijn Engelse bron zou dit een Schotse cavalerie-officier zijn die onder de Franse bevelhebber diende en nu wraak wilde nemen voor het geen de Engelsen (als bondgenoot van de Republiek) hen bij Culloden Muir hadden aangedaan. Mijn Ne derlandse bronnen spreken bij dit beleg alleen maar over Franse te genstanders (zonder Schotse bondgenoten). Het medaillon linksonder De betekenis van de documenten op de tafel was door mij niet thuis te brengen. Ook de Engelse bron vermeldt daarover niets. Wellicht verschilt om die reden de Engelse verklaring met die van mij. De zittende (hoofd)persoon zou volgens de Engelse bron Koning George II zijn, omringd met jaknikkers en hielenlikkers: de wimpeltjes be vatten nietszeggende of vrij blijvende teksten. Hij zou zijn geliefde scheldwoord 'Hounsfoot' uitroepen en zijn hoed wegtrappen als hij een boze bui had. Naast hem de ingedutte Brittannia. Het waarom van die inactieve houding werd niet vermeld. Het komt mij voor dat een Engelse koning op een Engelse spotprent weliswaar mogelijk is maar toch minder waarschijnlijk. Hoewel het huis Hannover aan vankelijk een vreemde eend in de Engelse bijt was, was het te danken aan de lankmoedige en soepele hou ding van de koningen zelf die de Engelsen langzamerhand aan de situatie hebben doen wennen. Totaal onbekend met 's konings slechte gewoontes heeft de mening bij mij postgevat dat het hier de luitenant-generaal Baron von Cron- ström (van origine een Zweed) betreft, die door stadhouder Prins Willem IV persoonlijk was over gehaald om op 86-jarige leeftijd het commando over Bergen op Zoom op zich te nemen. Nadat hij een maal zijn lichamelijke gebreken had vermeld als reden van zijn wei gering zweeg hij bij herhaald aan dringen en vertrok als goed militair per schip naar Bergen. Een van de vele blunders die Willem IV maak te. Dat niet de hoogste maar wel de oudste op een mooie stoel zit, vind ik wel begrijpelijk. Dat ook hier de beste (Haagse) stuurlui aan wal stonden, leek mij zonder meer aannemelijk. De naast zijn stoel ineengezakte krijger heb ik uit gemaakt voor een vermoeide oude soldaat uit de vorige eeuw als oppasser om aan te tonen dat Von Cronström beslist niet als een kloek en besluitvaardig soldaat moest worden gezien. Kortom, onze kerheid totdat de documenten op tafel ooit meer licht op de situatie zullen werpen. Het medaillon rechts onder De Nederlanse bronnen bleken hier bij volledig overeen te komen met de Engelse beschrijving: Stadhouder Willem IV is gezeten op de stoel met de hoge leuning en slaakt vol zelfmedelijden de kreet: 'It's a sad beginning for me'. Per slot was hij in juli 1747 erfstadhouder geworden terwijl het drama Bergen op Zoom zich in september afspeelde. Drie van de hem omringende figuurtjes maken opmerkingen over geld: 'Louis d'Or, Spanish Pistoles en English Guineas'. De geruchten dat de verdedigers omgekocht zouden zijn waren in die tijd uiterst hard nekkig maar zijn nooit bewezen. Een ander figuurtje roept 'Damn the Queen of H-g-y' (Hungary). ('Ver vloekt de Koningin van Hongarije'). Koningin Maria Theresia van het huis Habsburg was immers heer seres over de Oostenrijkse Neder landen, die in de jaren 1745-1747 zonder al te veel strijd in Franse handen waren gevallen. Ik breng daarbij nog in herimiering dat de geallieerde troepen van Oostenrijk en de Republiek de Engelse steun moesten ontberen in de jaren 1745 en '46, in verband met de Frans-Schotse dreiging in eigen land (Culloden Muir). Engeland en de Republiek waren daarmee hun bufferzone met Frankrijk kwijt. Het uiterst rechtse figuurtje voegt daar aan (vrij vertaald) toe: 'En ook jullie Engelsen (vervloekt) door je in de ruzie te mengen.' Zeer tot ergernis van Prins Willem IV heeft de Engelse regering er bij hem na melijk op aangedrongen von Cron ström voor de krijgsraad te dagen. Dat is evenwel niet gebeurd. Toch heeft de stokoude generaal erop aangedrongen om een verklaring af te leggen voor een commissie be staande uit generaals. Dit heeft in

De Waterschans | 1995 | | pagina 19