Nabranders bij de bevrijding van ons gewest Hardnekkige misverstanden 76 77 De Waterschans nr. 3 1995 door P.J.C. Hoedelmans Inleiding Op een verloren donderdagavond in september 1988 ontstond na afloop van een schaaksimultaan in cafe Het Zwijnshoofd een gesprek over het roemruchte verleden van de directe omgeving. Spoedig ging het nog slechts over een onderwerp: de bevrijding van Bergen op Zoom eind oktober 1944. Een daarbij aanwezige journalist merkte op dat dezelfde dag een comité was opge richt ter voorbereiding van de viering 'Bergen op Zoom, 45 jaar bevrijd in het daarop volgende jaar. Hij wilde dat comité een opstapje geven en hij vroeg mij om een artikel over de bevrijding, dat zo omstreeks 5 mei diende te verschij nen. Er niet lang bij nadenkend stemde ik toe met in het achter hoofd de gedachte dat het wellicht een goede gelegenheid zou bieden tegelijkertijd een aantal misverstan den te ontkrachten. Die avond leid de tot tien artikelen in de Markie- zaatsbode over de periode van Dolle Dinsdag tot kort na de bevrij ding in 1944. Het vervolg was de publikatie op 6 april 1990 van een boekje genaamd 'Jeeps en Klaprozen' met als onder titel 'Een relaas van de periode 1944-'45 in Bergen op Zoom en omgeving'. Eind 1993 verscheen een aanvulling op deze uitgave, waarin ook correcties en een bron nenoverzicht waren opgenomen. In oktober 1994 verscheen 'De Bevrij ding van West-Brabant'. In dit boek schreef ik een uitgebreid hoofdstuk over de oorlogshandelingen van belang bij de bevrijding van West-Brabant. Al deze publikaties hebben niet kunnen voorkomen dat de eerder vermelde misverstanden een hard nekkig bestaan bleven leiden. Dat bleek weer eens bij de recente 50-jarige herdenking van de bevrij ding. In deze uitgave van De Waterschans wordt een laatste poging gedaan de hardnekkigste misverstanden recht te zetten. Achtereenvolgens komen aan de orde: 1. De geallieerde eenheden betrok ken bij de bevrijding van ons ge west; 2. Het woord Regiment in zijn ware betekenis bij de bevrijding van Bergen op Zoom; 3. De Canadezen die het eerst in Bergen op Zoom waren; 4. De datum der bevrijding van de stad; 5. De Duitse opdracht tot standhou den; 6. Duitse eenheden in de slag om Woensdrecht; 7. De para-eenheden van de Duitse Gevechtsgroep Chili; 8. De rang van baron F.A. Von der Heydte; 9. Chill's aanwezigheid in de regio; 10. Diversen. 1. De geallieerde eenheden be trokken bij de bevrijding van het gewest. De invasiemacht van Generaal D.D. Eisenhower bestond per 1 septem ber 1944 uit drie legergroepen in voorste lijn met het le Geallieerde Luchtlandings Leger in reserve. De meest noordelijke was de 21° Le gergroep onder bevel van Veld maarschalk B.L. Montgomery. Deze legergroep trok op in de richting van Nederland. Op 12 september was deze hoofdmacht door logistie ke problemen tot stilstand gekomen, grosso modo langs het Leopoldka- naal, Albertkanaal en Verbindings kanaal Schelde-Maas. Rechts van Montgomery's troepen stond de 12" Legergroep opgesteld, onder leiding van Generaal O.N. Bradley. De linkervleugel hiervan zou later een deel van Limburg bevrijden. De 2 F Legergroep was samenge steld uit rechts-voor het 2° Britse Leger van Luitenant-generaal M.C. Dempsey en links-voor het 1" Cana dese Leger van Luitenant-generaal H.D.G. Crerar. De Britten zouden najaar 1944 Noord-Limburg en Midden- en Oost-Brabant, behalve het gebied ten noorden van de Bergse Maas, op de Duitsers veroveren. De Canadezen zouden Zeeland, behalve Schouwen Duiveland, en West-Brabant voor hun rekening nemen. Het meest eenvoudige antwoord op de vraag door wie wij bevrijd zijn, luidt: 'De Canadezen van het le Canadese Leger.' Overigens werd het commando van Crerar toen waargenomen door Luitenantge- neraal G.G. Simonds. Deze waarneming duurde van 27 september tot 9 november 1944, omdat Crerar in die periode herstel de van een chirurgische ingreep in Londen. Per definitie had het Delftsblauwe bord van de gemeente Bergen op Zoom niet aan Crerar maar aan Simonds dienen toe te komen. Maar op de datum van overhandiging aan de vertegenwoordiger van het P Canadese Leger was Crerar weer terug in zijn functie, nu in de rang van generaal. Terug naar het 1" Canadese Leger. Dat bestond uit twee legerkorpsen, te weten het 1° Britse en het He Canadese. Drie divisies ervan voch ten tegen achtergebleven Duitse infanteriedivisies, die van Hitier persoonlijk opdracht hadden gekre gen tot de laatste kogel te vechten in vier belangrijke havensteden langs de Kanaalkust, namelijk Le Havre, Boulogne, Calais en Duin kerken. Aan de frontlijn langs de Noordbel- gische waterwegen streed op de westelijke vleugel het IF Canadese Legerkorps, onder waarnemend commando van Generaal-majoor Ch. Foulkes, en op de oostelijke vleugel het F Britse Legerkorps onder bevel van Luitenant-generaal De Waterschans nr. 3 1995 J. Crocker. De vakgrens tussen deze twee legerkorpsen liep vanaf 12 oktober 1944 van Kalmthout over Huijbergen naar de Kraayenberg en verder. Vandaar dat de eenheid die achtereenvolgens Essen, Huijber gen, Wouwsche Plantage, Bergen op Zoom, Heerle, Halsteren, Steen bergen en St. Philipsland bevrijdde behoorde tot het F Britse Leger korps. Deze eenheid was de 4e Canadese Pantser Divisie van Gene raal-majoor H.W. Foster. De Cana dezen van deze divisie waren onze bevrijders. De eenheid daarentegen die de Zuidwesthoek veroverde en hard slag had moeten leveren om het bezit van de Kreekrakdam, behoor de tot het IF Canadese Legerkorps. Het was de T Canadese Infanterie Divisie van waarnemend comman dant Brigadier R.H. Keefler. De strijd in het gebied Huijbergen, Hoogerheide en Woensdrecht, be kend als de 18 dagen durende slag om de Kreekrakdam was hevig. Het gevolg was dat vanuit het zuiden vele evacués naar Bergen op Zoom kwamen. Ook werden gewonde burgers en militairen vanuit dit gebied aangevoerd naar de stad. Voorts zag men krijgsgevangen Canadezen door onze straten wor den afgevoerd. Bovendien kon men de strijd om Woensdrecht steeds horen en 's nachts zien. Het was dan ook geen wonder dat men verwachtte dat de bevrijders daar vandaan zouden komen. Deze alge mene maar onjuiste opvatting bleef tijdens de bevrijding voortduren. Het waren immers toch Canadezen die ons hadden bevrijd. Jarenlang bleef dit misverstand bestaan. In 1989 kwam drs. P. Winters tijdens naspeuringen voor een publikatie tot zijn verbazing tot de ontdekking dat de 'Bergse' Canadezen anderen waren dan de 'Woensdrechtse' Canadezen. In mijn latere publikaties heb ik steeds op dit feit gewezen. Overigens heeft W. van Riemsdijk in zijn bijdrage Operatie Suitcase in de Special van De Waterschans (nummer 3-1994) hierop ook de aandacht gevestigd. 2. Het woord regiment in zijn ware betekenis bij de bevrijding van Bergen op Zoom. Afb.l. Beide bevelhebbers over het V Canadese leger begeleidden hun chef Montgomery. Rechts Generaal Henri Crerar (tijdelijk afwezig); links luitenant-generaal Guy Simonds (de waarnemend commandant tijdens de bevrijding van West-Brabant). Sinds jaar en dag kan men in Bergen op Zoom horen en lezen dat de stad in oktober 1944 werd be vrijd door het Lincoln and Welland Regimental dan niet in één adem genoemd, met tankondersteuning van het South Alberta Regiment. Hier is sprake van een misvatting, vooral veroorzaakt door de verschil lende uitleg van het woord regi ment. In de Amerikaanse, Russische en Duitse militaire organisatie wordt met regiment het niveau aangeduid tussen bataljon en divi sie. Een regiment omvat meerdere bataljons en is ongeveer 3000 man sterk. Deze betekenis van 'regiment' wordt het meeste gebruikt. In de Engelse en Canadese militaire tra ditie is Regiment een toevoeging aan de naam van een onderdeel die aangeeft vanwaar het stamt. Daar is een brigade wat Amerikanen, Russen en Duitsers nagenoeg een regiment noemen. Het woord regi ment geeft bij de Britten en Canadezen dan ook geen grootte aan. Enkele voorbeelden: zo waren in de 4° Canadese Pantser Divisie onder meer de volgende onderdelen aanwezig: Lincoln and Welland Regiment, een infanteriebataljon. South Alberta Regiment, een zwaar verkenningsbataljon. British Columbia Regiment, een tankbatal jon New Brunswick Rangers Regiment, een mitrailleurcompag nie. Lake Superior Regiment, een gemotoriseerd infanteriebataljon. Overigens is toevoeging van het woord regiment niet altijd het geval. Voorbeelden hiervan zijn the XIIth Manitoba Dragoons en the Argyll and Sutherland Highlanders of Canada. De opvatting dat Bergen op Zoom werd bevrijd door het Lincoln and Welland Regiment, al dan niet met het South Alberta Regiment, zou in de eerste betekenis van het woord regiment inhouden dat dit zou zijn geschied met een sterkte van onge veer 3000 tot 6000 man. Maar in het geval van Bergen op Zoom ging het om een voorhoede van een kleine 800 man, te weten twee compagnieën infanterie en drie escadrons verkenners, begeleid door enkele stafonderdelen, dus in geen geval regimenten. De tweede uitleg van het woord is hier derhalve aan de orde. Evenwel wordt soms verwarring gezaaid. Zo werd bij een BRTO uitzending over de bevrijding op 16 oktober 1994 tijdens een aanslui tend spel nog de vraag gesteld: 'Welke twee regimenten hebben

De Waterschans | 1995 | | pagina 2