82 De Waterschans nr. 3 1995 Afb.6. Fallschirmiaser. Elitetroepen, maar van de Luftwaffe. geweest. 8. De rang van baron F.A. von der Heydte Ten onrechte hebben velen aan Freiherr Von der Heydte de rang van generaal toegedicht. In woord en geschrift repten mensen van het verzet en vertegenwoordigers van de Rode Kruis Colonne van Bergen op Zoom over 'generaal Von der Heydte', ook wel abusievelijk 'Von der Heide' genoemd. Zelfs burge meester H.A.F. Lijnkamp van Bergen op Zoom bericht over de Duitse generaal van wie hij op 26 oktober 1944 om 10.00 uur in het pand Grote markt 27 de opdracht kreeg de inwoners binnen 24 uur naar Dordrecht te evacueren. De burgemeester weigerde dit. De Duitsers overlegden en na rugge spraak met een hoger echelon gaven zij hem zijn zin, de Bergenaren hoefden niet te verkassen. Daardoor bleef Bergen gespaard van huis-aan-huis gevechten. De weer- standslijn werd ineens aan de noordzijde van de Zoom geprojec teerd. Blijkens het relaas van de burgemeester kreeg hij van de generaal nog een hand en zou deze gezegd hebben: 'Ich wünsche Ihnen viel Glück mit Ihrer Stadt'. De genoemde generaal bleek de commandant te zijn van het 6" Pararegiment, dat door het LXVIF Legerkorps belast was met het verdedigend gevecht ten noorden van Bergen op Zoom. De rest van de gevechtsgroep Chili functioneer de toen als legerkorpsreserve in Noordwest-Brabant. De rang van deze commandant was Luitenant-kolonel. Maar de Oberst- leutnant corrigeerde de burgers niet en liet ze in de waan te maken te hebben met de commandant van Kampfgruppe Chili. Overigens werd hij later, toen West Duitsland was toegetreden tot de NAVO, aange steld tot Brigade-generaal bij de Bundeswehr. 9. K. Chill's aanwezigheid in de regio In de laatste alinea van de vorige paragraaf wordt gemeld, dat Von der Heydte het deed voorkomen als was hij generaal en commandant van de gevechtsgroep Chill. In het boek 'De strijd om de Schelde: het verhaal van militairen en burgers tijdens de bevrijding van Zuidwest Nederland en Vlaanderen in 1944' van vader W.D. en zoon S. Whita- ker is een interview opgenomen met Von der Heydte. Daarin doet, de inmiddels gepensioneerde, gene raal gewag van het volgende. Ten eerste zou hij met zijn 6" Para regiment nooit onder bevel hebben gestaan van Luitenant-generaal K. Chill. Ten tweede zou hij in West- Brabant hebben opgetreden als commandant van de Gevechtsgroep Chili, waarbij ter intimidatie van de vijand gebruik werd gemaakt van de naam en reputatie van de gene raal bij afwezigheid van de persoon. Ook zijn parachutisten beweerden bij bezoeken in 1986 en 1990 aan Bergen op Zoom en de omgeving van landgoed Mattemburgh dat hun Fallschirmjager Regiment 6 nooit deel heeft uitgemaakt van de Kampfgruppe Chili. Of dit nu een leugen om bestwil is geweest van Von der Heydte ter bevordering van de misleiding of een gevolg van de gang van zaken ten aanzien van de slagorde, zeker is dat beide voorgaande beweringen onwaar zijn. Het 6° Para-regiment maakte deel uit van het op 1 september 1944 opgerichte 1" Duitse Luchtlandings Leger van Generaal K. Student. Eén van Hitiers' maatregelen uit zijn telegram van 4 september was Student te belasten met de opzet van een zo snel mogelijk te organi seren verdedigingslinie tussen Ant werpen en de Westwall. Hiertoe moest Student onder meer zo snel mogelijk de voorhoede van zijn paraleger ter plaatse zien te krijgen. Dat werd de Kampfgruppe Walther ter sterkte van 6000 ervaren Fall schirmjager, die op 13 september stellingen betrok in de omgeving van Neerpelt/Hechtel. Toen dan ook op zondag 17 sep tember om 14.00 uur operatie Market Garden over de grond van start ging bij Hechtel, liep de Britse voorhoede vast op de grendel die Walther daar had gelegd om een eventuele geallieerde opmars te blokkeren. Van de eenheid van Walther maakte het 6e Para-regi ment van Von der Heydte deel uit en het lag in de grendel rechts-vócr. 's Avonds lukte het de Britten de grendel te doorbreken en werd een begin gemaakt tot de zogeheten Corridor. Het regiment van Von der Heydte hield stand in zijn stel lingen, maar bleef volkomen geïso leerd van het 1" Para-leger achter aan de westzijde van de Corridor. Door het standvastig opereren van het 6e Para-regiment ter plaatse en van het overig deel van Walthers' gevechtsgroep aan de oost-zijde van de Corridor bleef deze smal en derhalve kwetsbaar. De Duitsers reorganiseerden dan ook de slagor de en damden de Corridor met de De Waterschans nr. 3 1995 Afb.7. Freiherr Friedrich A. van der Heydte; geen generaal, wel luitenant kolonel. nodige divisies ter weerszijden in. Toen op 18 september de druk op de stellingen van Von der Heydte te groot werd, moest hij echter een twintigtal kilometers wijken. Dat deed hij zonder overleg met als gevolg dat er een gat viel in de Duitse organisatie aan die zijde. Dat was voor de verantwoordelijke commandant van het LXXXVIIF Legerkorps, generaal H. W. Rein- hard, een niet te verteren zaak. Op zijn instigatie ging Student er mee akkoord dat het 6° Para-regiment per 18 september 1944 onder bevel werd gesteld van het LXXXVIIF Legerkorps. Bovendien werd voort aan het 15° Leger belast met de indamming van de Corridor ter westzijde en het 1° Para-leger met de oostzijde en op de kop. Daarom werd het hele LXXXVIIF Leger korps van het 1" naar het 15° Leger overgeheveld, dus ook het regiment van Von der Heydte. Dit zinde noch de commandant noch de manschappen ervan. Reinhard stelde de capabele maar eigenwijze Von der Heydte onder rechtstreeks bevel van Luitenant-generaal Chill. Die zou de moeilijke man en lieveling van Student wel onder de duim kunnen houden. Vandaar al de onmiddellijke animositeit tussen de twee 'krijgsheren'. Ch. Holst noemt in zijn Kriegstage- buch 7.9- 5.11.1944 de gevechts groep heel denigrerend 'Die Chili 'sche Bande', conform de titel die het Luftwaffe-personeel van het 6° aan de landmacht-eenheid gaf. Overigens bevestigt Holst in zijn journaal bij herhaling in zowel tekst als in schets de Unterstellung bij Chili. Op 3 oktober 1944 werd de Ge vechtsgroep Chill van het LXXXVIIF naar het LXVIF Leger korps overgeheveld, dat onder commando stond van Luite nant-generaal O. von Sponheimer. Van 7 op 8 oktober werd de voor hoede van de met spoed ingezette reservemacht, zijnde twee bataljons van het 6" Para-regiment van Til burg naar Bergen op Zoom getrans porteerd. Op 8 oktober viel deze eenheid gelijk aan op de ingegraven Canadezen (Black Watchte Hoog- erheide AV oensdrecht. Von der Heydte leidde deze actie. Vier dagen later arriveerde de rest van de Kampfgruppe onder com mando van Luitenant-kolonel H. Dreyer. Van Chili zelf was geen spoor te bekennen. Die was te slim, heel onopvallend was hij aangeko men en had vanaf 11 oktober zijn commandopost betrokken in Essen. Later werd deze Gefechtsstand verplaatst naar het centrale land goed in de Wouwsche Plantage, vervolgens naar Kruisland en weer later naar Dinteloord. Tijdens de slag om Woensdrecht leek het alsof Von der Heydte het gevecht onafhankelijk voerde, maar in werkelijkheid vocht het 6" Para regiment in samenhang met de overige onderdelen van Chili, even als met de 346" Infanterie Divisie en een regiment van de 70" Infante rie Divisie. Toen op 23 oktober toestemming kwam tot het aangaan van het vertragend gevecht achterwaarts tot aan de grote rivieren, hergroepeerde Von Sponheimer zijn divisies. Hierbij werd Von der Heydte belast met de verdediging van het vak Bergen op Zoom, waarbij zijn 6" Para-regiment zelfstandig mocht optreden. De 346" Infanterie Divisie kreeg het vak Roosendaal toegewe zen. De rest van de Gevechtsgroep Chili werd als reserve aangehouden voor heel het legerkorps. De zelfstandigheid van Von der Heydte zou niet van lange duur zijn. Hij werd naar een ander com mando overgeplaatst en afgelost op 27 oktober. Het regiment onderging eenzelfde lot. Van 28 op 29 oktober moest richting Walcheren worden verkast, met uitzondering van de 10° Compagnie. Deze kon door het gevecht tegen de Lincolns om het fabriekscomplex bij de Zoombrug aan de Moerstraatsebaan niet uit de frontlijn worden weggehaald. De aanwezigheid van Chill in onze regio blijkt behalve uit de geschied schrijving van de 85° Infanterie Divisie ook uit andere bronnen. In het niet uitgegeven boek van J.G. Slof en A.J. Juten 'De geschiedenis van het verzet in het Markiezaat' wordt gesproken van een generaal Gill in de regio, hetgeen aardig overeenkomt met de Duitse uit spraak van 'Chili'. Voorts treft men in het verslag van mr. J.B.A.S. van Agtmaal in 'Huij bergen van 6-24 oktober 1944' ook een getuigenis daarvan aan. In J.A.J. van Wezel's 'Herinneringen van een Wouwse verzetsman' en in J.A.J. Kersten's 'Bevrijding van de gemeente Wouw, oktober 1944' wordt onder meer vermeld dat de burgemeester van Wouw, P.A. de Jong, naar Chill in de Wouwsche plantage gaat om toestemming te vragen voor dokter H. Voermans om de zwaar beproefde bevolking van Huij- bergen medische bijstand te verlenen. Evenzo is bekend, dat pastoor Th. Wolters van Wouw naar de generaal in Kruisland fietst om diens clementie te vragen voor zijn reeds ondermijnde Lamber- tustoren. Net als de burgervader kreeg hij nul op het rekest en toen hij de commandopost verliet, werd tot overmaat van ramp ook nog zijn fiets gevorderd, zodat hij per pedes apostolorum naar zijn pastorie terug kon gaan. 10. Diversen Hierna worden drie onderwerpen besproken die geen misverstanden zijn, maar wel enige verduidelijking behoeven. 10 a. Manitoba Dragoons - 4e Pantser Divisie? Bij de bevrijding van het eiland Tholen zien we plotseling een onderdeel optreden ter assistentie van de knokploegen van het verzet, soldaten van the Manitoba Dra goons. Ook hebben we een getuigenis van Cees Gelok, zelfs met foto, dat op 27 oktober 1944 op de Parallelweg ook enkele huzaren van dat scouting batallion met hun Ford Lynx-voertuigen bij

De Waterschans | 1995 | | pagina 5