De Waterschans nr. 3 1995 de voorhoede van Wotherspoon waren. En bovendien is bekend dat in West-Brabant acht Manitoba Dragoons zijn gesneuveld, terwijl bij de moeizame opmars van Huijbergen naar onze stad minstens Afb.8. Generallentenant Kurt Chill; wel degelijk in onze regio. vijf van hun Ford Lynx-voertuigen verloren gingen en de Stag- hound- tank van Eerste luitenant G.E.J. Clacey door een Panzerfaust werd uitgeschakeld. Toch komen de Manitoba Dra goons niet voor bij de ingedeelde eenheden van de 4" Canadese Pantser Divisie. Hieromtrent bestaat geen misverstand, maar wel een vraagteken. Het antwoord is simpel. The XII"' Manitoba Dragoons maakten deel uit van het II6 Canadese Legerkorps. Eerder lazen we hoe de vakgrens tussen het F en IF Legerkorps bij het 1° Canadese Leger in die periode was vastge steld. Op 24 oktober detacheerde het II" Legerkorps het A-Eskadron van genoemd verkenningsbataljon bij het F Legerkorps voor het verrichten van liaisonactiviteiten bij de 4" Pantser Divisie en voor het doen van verkenningspatrouilles nabij de vakgrens. Het unitnumber van dit onderdeel was 44. Dat is de verklaring van een vreemde eend in de bijt die de 4° Canadese Pantser Divisie heet. En op 27 oktober maakte één troop, ofwel peloton, deel uit van de voorhoede van deze divisie. Hun sterkte daarin bedroeg die dag slechts 16 man. Derhalve behoren de Manitoba Dragoons ook te worden gerekend tot de bevrijders van Bergen op Zoom. 10 b. Wat moest de 245e Duitse Infanterie Divisie in West- Brabant? Velen weten dat de 245° Duitse Infanterie Divisie plotseling optrad met twee regimenten op en om de Rucphense Heide, tegen de opdringende soldaten van de per 25 oktober in de strijd gekomen 104° Amerikaanse Infanterie Divisie. Maar slechts weinigen hebben kennis van de diepere betekenis van de onverwachte aanwezigheid daar van deze Duitse eenheid. Per 20 oktober kreeg het 15° Duitse Leger versterkingen. Onder meer was de met veel artillerie uitgeruste 256 Volksgrenadieren Division ter beschikking gesteld van Von Zangen. Hij bestemde dit onderdeel voor de overname van de Tilburgse sector, zodat de daar strijdende 245° Infanterie Divisie werd afgelost en in reserve kwam. Bovendien werd deze laatste divisie overgeplaatst van het LXXXVIIF Legerkorps in Midden-Brabant naar het LXVIF in West-Brabant. Von Zangen droeg Von Sponheimer op de verplaatsing naar de verzamelplaats ten zuid oosten van Roosendaal zo snel en heimelijk als mogelijk uit te voeren. Deze geheimhouding was geboden in verband met een verrassende tegenaanval door betrokken divisie in zijn geheel. De bedoeling werd echter door kruist door een dreigende doorbraak van de Amerikanen in de richting van Etten/Breda, mogelijk zelfs Moerdijk. Von Sponheimer moest aan de noodrem trekken en belastte de twee regimenten, welke als eerste onderdelen van de 245° Divisie in het verzamelgebied waren aangekomen, met het blok keren van de Amerikanen. En weg was de verrassende tegenaanval. Vervolgens werd de hele divisie in de frontlijn ingeschoven tussen de 346° (Roosendaalse vak) en de 711° Infanterie Divisie (Bredase vak). Maar wat wilde de Duitsers met dit tegenaanvalsplan, dat niet meer door kon gaan? Niet meer en niet minder dan een enorme tegenaanval op de open flank van de 2° Canadese Infanterie Divisie over Huijbergen naar Ossendrecht tot de oever van de Westerschelde. Bij succes zouden de zogenaamde Woensdrechtse' Canadezen worden afgesneden. Hiertegenover staat dat ingevolge operatieplan Suitcase de 4° Canadese Pantser Divisie inmid dels daar met succes de flankbe veiliging van de Woensdrechtse' Canadezen ter hand had genomen. Hoe dan ook, het doorvoeren van de voorgenomen tegenaanval zou ook voor hen als een grote verrassing zijn gekomen. 10 c. Operatie Pheasant? Op zondag 5 juli 1990 ontstond tijdens het stedenspel van Omroep Brabant discussie over het antwoord op de vraag hoe de geallieerde operatie heette die West-Brabant bevrijdde. Een deelnemer uit het team van Bergen op Zoom had Suitcase gezegd en dat werd door de jury afgekeurd. Het juiste antwoord volgens de jury was Pheasant. Het team protesteerde. Een week later werd het protest toegewezen, met dien verstande dat beide antwoorden correct zouden zijn. Wie had het nu bij het rechte eind? In 1953 verscheen het boek 'Be vrijding van Nederland: 1944-1945' van B. Koning. Hierin is voor het eerst sprake van operatie Pheasant. Dit zou een dubbel omvattingsplan zijn geweest van Montgomery. Daarbij beschouwde hij een flank- aanval vanuit de Corridor uit Oss over Den Bosch door de Langstraat naar Moerdijk als de ene tangarm en een flankaanval in West-Brabant over Bergen op Zoom via Steen bergen naar Moerdijk als de andere. Dit is overigens het model voor een enkelvoudige omvatting, waarbij de Duitse divisies in Midden- en West-Brabant bij snel optreden zouden zijn omsingeld. Vervolgens komt Pheasant weer terug in de Nederlandse literatuur, voornamelijk door toedoen van J. Didden en M. Swarts in hun boeken 'De bevrijding van Sprang-Capelle', 'Einddoel Maas, de strijd in de 84 De Waterschans nr. 3 1995 zuidelijke Nederlanden tussen september en december 1944' en 'Brabant Bevrijd'. In de laatste uitgave wordt het plan Pheasant geleidelijk aan beter voorgesteld en komt het neer op een enkelvoudige omvatting. Aan de ene kant de vermelde tangarm vanuit de Corridor, aan de andere kant een tweede die een frontale doorbraak van de frontlijn inhield over Roosendaal en Etten naar het Hollands Diep. Deze doorbraak moest worden uitgevoerd door de 49° Britse en 104° Amerikaanse Infanterie Divisie. Var 1953 evenwel is het woord Pheasant niet te traceren. Weliswaar maakte D. A. van Hilten in zijn 'Van capitulatie tot capitulatie' (Leiden, 1949) gewag van een plan d.d. 16 oktober 1944, dat de hierboven als laatste beschreven operatie inhield, maar hij vermeldde geen codenaam. Wel gaf hij aan dat het 15° Duitse Leger zich door de tactiek van het vertragend gevecht niet liet in sluiten. Een soortgelijke vermelding van zaken wordt eerder in 1946 aangetroffen in het boek 'Victory in the West' van L.F. Ellis, maar ook hij vermeldt de codenaam Pheasant niet. Noch opperbevelhebber Eisenh ower, noch Montgomery of diens ondercommandanten maakten ge wag van een operatieplan Pheasant. Bij de Canadese organen is ook geen sprake van, wel van het plan Suitcase (zie paragraaf 3). Ook het verzamelwerk 'Codenamen militaire operaties' biedt geen oplossing voor het vraagstuk. Evenmin vermochten recente nasporingen in het Imperial War Museum in Londen en in het archief van de Legergroep iets op te leveren. Dr. W. Klinkert, een professioneel militair historicus met toenemend gezag, stelt het nog diplomatiek als hij concludeert dat codenaam Pheasant alleen te vinden is in de Nederlandse literatuur. Een andere autoriteit, drs. J. Schuiten, tweelingbroer van dr. C. Schuiten, de direkteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, haalt achteloos zijn schouders op bij het omstreden woord. Op 14 oktober ontving Foster op de commandopost van Crocker in Turnhout opdracht tot de operatie Suitcase. In paragraaf drie zagen we, dat deze operatie als voor waarde was gesteld bij de plannen van het 1° Canadese Leger om de Antwerpse haven te openen. Een feit nu is dat het aanvankelijke operatieplan Suitcase op 16 oktober is aangepast in de zin zoals voorgesteld bij Hilten. Overigens werd Suitcase op 27 oktober voor de tweede maal en dit keer definitief gewijzigd. Volgens deze laatste wijziging werd operatie Suitcase ook uitgevoerd. Het betrof namelijk een frontale aanval van de vier divisies van Crocker in West-Brabant, waarbij de vijand werd weggedrukt tot over de grote rivieren. Dit geschiedde onder ge lijktijdig optrekken vanuit de Corridor uit Midden-Brabant. Een tweede feit is dat Von Zangen al die tijd beducht is geweest voor een aanval van Montgomery con form het Pheasant- idee. Maar overigens concludeerde hij, dat de uitvoering van beide hoofdaanvallen dan wel op dezelfde dag en hetzelfde tijdstip plaats had moeten vinden. Een derde feit is dat operatie Alan eerst op 22 oktober van start ging vanuit Oss richting Den Bosch, terwijl Suitcase al op de 20° werd gelanceerd. Nota bene, Alan was slechts een nevenaanval; de zwaar dere hoofdaanval van het XIF Legerkorps ten zuiden van Den Bosch ging zelfs in op de 23°! Dit was operatie Colin. En om het met Von Zangen te zeggen, dat alles had simultaan moeten gebeuren. Een vierde feit is dat de as van de operaties Alan en Colin gericht was op Breda en niet op Moerdijk, waarbij overigens wel de noord- oost-flank van de troepenmacht diende te worden beveiligd door het aanleunen bij de Maas. Overigens dienden de divisies van het F Legerkorps wel door te stoten tot de waterfront-lijn. Een vijfde feit is dat het aan vankelijke aanvalsdoel van de 104° Amerikaanse Divisie ook Breda was, zodat de conclusie is gerecht vaardigd dat het mogelijk een omsingelingspoging betrof van de Duitse troepen in Midden-Brabant. Kortom, al deze feiten brengen mij tot de overtuiging dat West-Brabant werd bevrijd door het 1° Canadese Leger met de operaties Ayntree en Suitcase. De samenhang met het optreden van een drietal divisies van het XII° Legerkorps is duidelijk, maar dan volgens de acties Alan en Colin en niet volgens een actie Pheasant. Wellicht heeft Montgomery een operatie Pheasant in gedachten gehad. De uitvoering van de werkelijke operaties kan dit echter niet staven. Wel werden de Duitsers uit West-Brabant weggedrukt, maar tot een omsingeling is het nooit gekomen. De vraag blijft waar heeft B. Koning de codenaam Pheasant vandaan? BRG-48ste Brabants-Heemkamp Het Brabants-Heemkamp is een vierdaags kamp voor leden van de bij de stichting Brabants Heem aangesloten heemkringen, dat eenmaal per jaar plaatsvindt in het gebied van een of meer kringen, die in samenwerking met deze stichting ook de organisatie op zich nemen. Doel van het kamp is, om op een informatieve maar ook ont spannende wijze kennis te maken met een bepaalde, jaarlijks wis selende streek van de provincie. Door fiets- en wandeltochten wordt overdag de omgeving met speci fieke bezienswaardigheden en eigenheden verkend, 's Avonds volgt de voorbereiding op de volgende dag, het gezellig samen zijn met muzikale optredens van plaatselijke bodem of deelnemers aan het heemkamp. Voor 1996 hebben de kringen in Oudenbosch en Zevenbergen de organisatie op zich genomen. 85 11. bronnenoverzicht Verzamelband Gemeentelijk Archief Bergen op Zoom. De 4' Canadese Pantser Divisie in West-Brabant okt.-nov. 1944; Literatuurlijst ad Aanvullingen op jeeps en Klaprozen' door Piet Hoedelmans, Bergen op Zoom 1993, Gemeente-archief Bergen op Zoom; Duitse militaire bronnen vermeld in literatuurlijst van 'De Bevrij ding van West-Brabant, september 1944-mei 1944' Publikatie XIX, gemeente-archief Roosendaal en Nispen, 1994; De bevrijding van Nederland 1944-1945. Oorlog op de flank. Christ Klep, Ben Schoenmaker. SDU. Den Haag. 1995.

De Waterschans | 1995 | | pagina 6