Boekenhoek 146 3j- 147 De Waterschans nr. 4 1995 Spoorwegarchitectuur In de Stichtse Monumentenreeks verscheen Spoorwegarchitectuur door R. Blij denstij n en J. van de Meene. Na een algemene inleiding over het ontstaan van de spoor wegmaatschappijen in de provincie Utrecht wordt er een aantal voorbeelden van stations, perron- kappen, seinhuizen, baanwach terswoningen, bruggen en electri- ficatie beschreven. Onder het laatste vallen bijvoorbeeld de opvallende betonnen bovenleidingportalen tus sen Blauwkapel en Hilversum. Utrecht. 1994.32 p. ISBN 90.5345.052. f13.50. Zwolle Uitgeverij Waanders heeft de Kleine Monumenten Reeks in een nieuw jasje gestoken, een groter formaat, dus meer en betere moge lijkheden voor afbeeldingen en een nieuwe naam 'Waanders Monumen tenreeks'. De prijs bleef laag. Deel 1 heeft als titel 'Het vrouwenhuis te Zwolle' en werd samengesteld door Jan ten Hove. Dit 18de eeuwse gebouw, geheel gerestaureerd en gerenoveerd en gedeeltelijk als museum ingericht, wordt nu nog steeds alleen door vrouwen be woond. Jan ten Hove schreef de geschiedenis ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de Stichting het Vrouwenhuis, op gericht in 1742 door Aleida Greve voor behoeftige oude dames. Deze hebben nu na een statutenwijziging plaats gemaakt voor jonge studentes van het conservatorium. Een leven dige geschiedenis, die door Jan ten Hove op boeiende wijze verteld wordt. Met vele afbeeldingen. Zwolle. 1994. 80p.f25. Conservering B. Jütte en R. Crèvecoeur stelden in opdracht van Het Centraal Labo ratorium samen: 'Richtlijnen voor de conservering van Gebrand schilderd glas'. Het boek is bedoeld voor allen die betrokken zijn bij de conservering en restauratie van gebrandschilderde ramen. Het boekje bestaat uit twee delen. Het eerste beschrijft de uitgangspunten voor de conservering, een aangepaste vertaling van de uitgangspunten door ICOMOS opgesteld. In het tweede deel is een aantal thema's uitgewerkt in de vorm van richtlijnen, concrete en praktische informatie voor betrokkenen. De uitgave is te bestellen bij het Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Voorwerpen van Kunst en Weten schap. 020-6735162. ƒ20. Buitenplaatsen nabij Zwolle Eveneens verscheen vorig jaar bij Waanders 'Een aardsch paradijs; de buitenplaatsen Boschwijk, Landwijk en Veldwijk nabij Zwolle' met bijdragen van J. ten Hove, B. Olde Meierink en H. Tromp, onder redactie van E. Gelderman en J. Hagedoorn. In het gemeente-archief van Zwolle bevindt zich het archief van de familie Gelderman dat door de Stichting Gelderman beheerd wordt en toegankelijk is voor studiedoeleinden met de bedoeling publicaties te realiseren. In verband met het opstellen van een gemeentelijk beheersplan van Zwolle voor het park Boschwijk, dat onlosmakelijk met de genoemde buitenplaatsen verbonden is, ontstond het idee om het onderzoek naar de tuin van Boschwijk in een breder kader te plaatsen. Het belang van de landgoederen voor het behoud van groen nabij de stad Zwolle staat centraal. Beschreven worden de historie van de tuinen, buitenplaatsen en de bewoners. Deze zorgvuldige uitgave bevat vele afbeeldingen, plattegronden, tekeningen en recente opmetingen van de huizen. Zwolle. 1994. 184p. ISBN 90.6630.471.5. f49,50. Sloten-Oud Osdorp Onder auspiciën van de Dorpsraad Sloten Oud Osdorp- en de Wijkraad Slotervaart/Overtoomse Veld ver schenen er onlangs twee brochures. De eerste heeft als titel: 'Van tuinbouw tot tuinstad1953- 1990; tot lengte der dagen', samengesteld door P. de Graaf. Hierin wordt stilgestaan bij het feit dat het landelijke karakter, het tuinbouw gebied Sloten, definitief heeft plaatsgemaakt voor het stedelijk karakter van het nieuwe woon gebied Nieuw Sloten. De tweede uitgave 'Op de grens van het recht; 1794-1994, 200 jaar Banpaal Sloten' geschreven door C. Misset en H. Groot werd uitgegeven t.g.v. de herdenking van 200 jaar Banpaal aan de Sloterweg vorig jaar. Over het ontstaan van de banpaal in het algemeen en anekdotes rond de banpaal van Sloten in het bijzonder handelt deze uitgave. De brochures zijn te koop bij het Amsterdams Gemeente-archief, het Historisch Museum en de Stopera, f5 per stuk. Door overmaking van f5 per deeltje of f7.50 per 2 deeltjes franco huis op giro 6965820 t.n.v. Comité Banpaal Sloten ow titels. B. Jacobs en P. Neve (red), Hoven en Banken in Noord en Zuid. Derde Colloquium Raad van Brabant. Tilburg 30 en 31 januari 1993. Brabantse Rechtshistorische Reeks 7. Assen. (recensie uit Brabants Heem 2- 1995). Met deze bundel wordt in feite tien jaar onderzoek naar een belangrijk rechtscollege uit het Ancien Régime, de Raad van Brabant te 's-Gravenhage, af gesloten. Niet dat nu alles onderzocht is, maar aan de speciale financiering van dit project kwam een einde, en de Tilburgse Vakgroep Rechtsgeschiedenis is inmiddels wat onderzoekszwaarte- punten betreft een andere weg inge slagen. Toch willen de redacteuren van deze bundel het colloquium, en de thans voorliggende gepu bliceerde bijdragen, liever zien als een startpunt, namelijk om te komen tot een werkelijke dialoog tussen onderzoekers en belang stellenden met het streven naar (regionale) rechtsvergelijking als belangrijkste motief. Hiertoe heeft men het Platform Rechtspraakge schiedenis ingesteld, waarin onder zoekers uit Noord en Zuid elkaar kunnen blijven ontmoeten. Kon in eerdere bundels de Raad van Brabant zich koesteren in een exclusieve belangstelling, in dit boek staat de rechterlijke orga nisatie en de praktijk van de rechtspraak in de verschillende gewesten na de scheuring der Nederlanden centraal. De Haagse Raad was immers een uitvloeisel van deze militair-politieke gebeur- De Waterschans nr. 4 1995 tenis. Behalve de oprichting van nieuwe colleges had de scheuring ook wijzigingen tot gevolg voor andere Zuidnederlanse justitiehoven. Vandaar dat in deze bundel aandacht wordt besteed aan de Raad (en het Leenhof) van Vlaanderen te Middelburg, de Wetachtige Kamer van Vlaanderen, de rechtspraak van de Commissarissen-Deciseurs te Maastricht, het Hof van Gelder te Venlo, het Leenhof te Valkenburg en niet in de laatste plaats de oude Brusselse Raad van Brabant. Tot slot is een bijdrage opgenomen over recht en rechtspraak te Tilburg waarin materiaal is verwerkt dat ten behoeve van een bij gelegenheid van het colloquium ingerichte ten toonstelling in het gemeente-archief aldaar werd gepresenteerd. Vanzelfsprekend komt ook de Staatse Raad en het Leenhof van Brabant, immers de directe aanlei ding voor dit rechtshistorische pro- dukt, ter sprake. Liet is een bundel geworden die zowel voor de heemkundige als voor de doorsnee historicus niet bepaald leesvoer biedt om achterovergeleund te consumeren. Het is dan ook niet zozeer bedoeld als een boek dat zich van voor tot achter, een relatief kleine kring van rechtshistorici daargelaten, ademloos laat lezen. Het is daarentegen wel een onmisbaar naslagwerk voor de onderzoeker die precies wil weten hoe bepaalde jurisdicties waren georganiseerd en in institutionele zin gestalte kregen. Ook de rechtspraktijk, bijvoorbeeld wat de appelrechtspraak, het pro cederen bij 'vijandelijke' Spaanse of Staatse hoven en het leenrecht betreft wordt in een aantal bijdragen helder uiteen gezet. Het boek is tevens voorzien van inzichtelijke schema's en kaarten die hun waarde bij toekomstig onder zoek van ook met rechtshistorici zeker zullen bewijzen. A. van Vliet (emdred), L. Adriaenssen en R. van Drie (red), Brabanders gezocht. Gids voor stamboomonderzoek in Noord-Brabant. ('s-Gravenhage/ 's-Hertogenbosch, 1995192 blz. ISBN 90-70324-74(Centraal Bureau voor Genealogie) en 90-74376-07-X (Rijksarchief in Noord-Brabant). f34.50 (exclusief verzendkosten). Verkrijgbaar bij bovengenoemde instellingen. (recensie uit Brabants Heem 2- 1995). Deze gids biedt zowel de beginnende als de gevorderde genealoog allerlei hulpmiddelen om goed stamboomonderzoek te kun nen verrichten. Allereerst wordt de opzet van het stamboomonderzoek uit de doeken gedaan en krijgt de onderzoeker een aantal alternatieve onderzoeksmethoden aangereikt. De lezer wordt daarna wegwijs ge maakt in de organisatie van het archiefwezen in de provincie Noord-Brabant, waar hij immers zijn onderzoek (grotendeels) zal moeten verrichten. Vervolgens wordt in elf hoofdstukken een heldere uiteenzetting gegeven over de vraag welke bronnen van belang zijn voor stamboomonderzoek. Tevens krijgt de onderzoeker praktische aanwijzingen hoe hij de op zijn speurtocht gevonden ge gevens moet verwerken. De hoofdstukken kennen alle een eenduidige opzet, waarin onder meer een historisch overzicht wordt gegeven van instellingen met de daarbij behorende archiefbronnen. Handig is het literatuurlijstje per onderwerp, waardoor de onderzoe ker in staat wordt gesteld om snel en doeltreffend aanvullende infor matie te verkrijgen. In ieder hoofd stuk worden de genealogische archiefbronnen besproken die door de instellingen zijn of worden ver vaardigd. Daarnaast is aangegeven of er nadere toegangen op een bron aanwezig zijn. Ook worden de mogelijke beperkingen vermeld om deze bronnen te raadplegen, bijvoorbeeld vanwege de privacy bescherming van nog levende personen of het gebruik van vreem de talen, zoals het Latijn. Ten slotte is aangegeven bij welke archief instelling de desbetreffende archief bron kan worden geraadpleegd. Na bespreking van de belangrijkste genealogische bronnen zoals die van de bevolkingsregistratie, de rechtspraak en het notariaat, komen achtereenvolgens de registraties van onroerend goed (die meer omvatten dan alleen de gegevens van het Kadaster), de defensie, het onderwijs, de belastingen en kerkelijke archivalia aan de orde. De wetenschap dat bijvoorbeeld de kerkelijke bronnen zich niet beperken tot doop-, trouw- en begraaf- en lidmaatboeken, maar tevens een schat aan gegevens herbergen in vergaderverslagen van kerkbesturen, de rapportages van een kerkelijk bezoek aan een parochie of gemeente (visita tieverslagen) of diaconierekeningen, is met de uitgave van deze bronnen gids niet langer voorbehouden aan de gevorderde genealoog. De zoektocht naar familiewapens en archiefbronnen, die zich buiten de provincie Noord-Brabant bevinden en tot slot een zakenregister en een nuttige adressenlijst completeren de gids. De illustraties vormen een goede aanvulling op de verklarende teksten bij de archivalia en geven de uiterlijke kenmerken van een archiefbron goed weer. Juist aan de startende archiefonderzoeker geeft deze gids, die door de gekozen opzet en vormgeving maar eveneens door de toegankelijke schrijfstijl, het welbekende duwtje in de rug. Eventuele drempelvrees om met stamboomonderzoek te beginnen, behoort met de uitgave van deze bronnengids als produkt van samenwerking tussen Centraal Bureau voor Genealogie en het Rijksarchief in Noord-Brabant tot het verleden. Cuypers als restauratiearchitect (recensie in Heemschut, jrg.72. nr.5. okt.'95). Uitgeverij Waanders is in samenwerking met de Rijks dienst een nieuwe reeks gestart onder de verzameltitel: 'Cultuurhis torische studies'. Met deze reeks beoogt de Rijksdienst een kader te bieden voor belangwekkende studies op het brede terrein van de monumentenzorg die een meer thematische invalshoek hebben. Daarbij kunnen uiteenlopende disciplines aan de orde komen, in tegenstelling tot de geïllustreerde beschrijvingen, die volgens vaste richtlijnen gemaakt worden. Liet eerste deel is het proefschrift van dr. A. van Leeuwen met als titel 'De maakbaarheid van het verleden: P.J.H. Cuypers als restauratie architect. Cuypers heeft in de

De Waterschans | 1995 | | pagina 19