Mededelingen De Waterschans 111 De Waterschans nr. 4 1995 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 25e jaargang nr 4. dec. 1995 ISSN: 0926-3918 De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom erevoorzitter: dr. E. Hartel ereleden: br. Alberik (P.van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. W.A. van Ham Bestuur voorzitter: drs. N. Grosfeld sekretaris: mevr. J Kock-Asselbergs P.Turcqstraat 17 4611 EA Bergen op Zoom tel. 0164-241669 penningmeester: F. van de Putte P.Turcqstraat 17 4611 EA Bergen op Zoom tel. 0164-241669 postrekening 24 05 922 en bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring var Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie: ƒ42,50 (minimaal) per jaar Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom tel. 43222 overige leden: G.C. van Broekhoven W. van Riemsdijk M. van Tilborg PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM Redaktie-adres: C. Vanwesenbeeck postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom tel. 0164-241930 DE WATERSCHANS redaktieleden: drs. G. van Aubel R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. J. Zwagemakers Redaktie-sekretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom Tel. 0164-257339 Toezicht distributie De Waterschans: Paula Jacobs Franken, De Moerkens 24, 4614 GS Bergen op Zoom, tel.: 0164-244561 vormgeving: uitgeverij Daeter druk: Vis Alphen a/d Rijn Eindej aarsoverpeinzing Het jaar 1995 nadert snel zijn eind. Voor uw bestuur was het een jaar van heel wat belangrijke ontwikke lingen. Daar zult u in de komende jaren de vruchten van kunnen pluk ken. Neem bijvoorbeeld de geauto matiseerde ledenadministratie. Na wat opstartperikelen kan het sys teem nu zowat alles aan. Het blijft dan natuurlijk wel nodig dat u adreswijzigingen correct doorgeeft. Overigens past hier nog een excuus aan een aantal van u, die we als Een Nieuwjaarsbrief uit 1752. Kinderen schreven op een groot vel papier, met randversiering van gekleurde en ongekleurde tafereeltjes en bloemen, een Nieuwjaarsbrief: een berijmde Nieuwjaarswens voor ouders en verwanten. Hier zijn afgebeeld: de verkondiging, de aanbidding der herders en koningen en de vlucht naar Egypte. De meester schreef de brief op het bord, hij nam de hoofdletters voor zijn rekening en zette, als de ruimte het toeliet, er nog sierlijke krullen onder. Op Nieuwjaarsdag zag men kinderen, maar ook volwassenen met hun opgerolde brief over de straat lopen om hem hier en daar af te geven. West-Friesch Museum. Hoorn. Wij doen het anders en wensen u via deze Waterschans een voorspoedig nieuwjaar toe. De Waterschans nr. 4 1995 nieuwe leden mochten verwel komen. Doordat de drukkerij van een oud adressenbestand gebruik maakte werd juist u de Waterschans nr. 3 in eerste instantie helemaal niet bezorgd. We konden het gelukkig snel corrigeren. U kunt er van op aan dat zoiets nu uitgesloten is. De nieuwe leden die we mogen verwel komen krijgen bij het welkomst pakket vanaf nu een exemplaar van het nieuwe huishoudelijk reglement aangereikt. U weet dat we dat sa men hebben vastgesteld op de jaar vergadering van 1995. Leden, die ook een definitieve versie van dat reglement willen hebben, kunnen zich bij het secretariaat melden. Dat reglement zal overigens ook te verkrijgen zijn tijdens de komende algemene ledenvergadering in april '96. Mocht u in het bezit willen komen van de statuten van onze Geschiedkundige Kring, ook daar voor loopt de weg langs het secreta riaat. Het kan geen kwaad u hieron der een distillaat uit die statuten nog eens voor te leggen. Ze geven duidelijk aan wat van u, als lid, verwacht wordt. Het zijn maar vier punten die we de naam richtlijnen voor (nieuwe) leden meegaven. Hier volgen ze: 1) Het lidmaatschap van de Ge schiedkundige Kring kan worden aangegaan door middel van een, bij voorkeur schriftelijk, verzoek ge richt aan een van de bestuursleden, doch bij voorkeur gericht aan de ledenadministrateur. 2) Het lidmaatschap eindigt: door overlijden; door schriftelijke opzeg ging. Het opzeggen van het lidmaatschap kan alleen schriftelijk gebeuren en wel vócr 31 december van het lopende verenigingsjaar. Indien men niet tijdig heeft opge zegd loopt het lidmaatschap door tot het einde van het eerstvolgende verenigingsjaar (d.i. van 1-1 tot 31-12). Wanneer het lidmaatschap in de loop van het verenigingsjaar, ongeacht de reden of oorzaak, eindigt, blijft desniettemin de jaar lijkse bijdrage voor het geheel door het lid verschuldigd, tenzij het bestuur anders besluit. 3) De contributie bedraagt (mini maal) f 42,50 per jaar. De leden ontvangen een acceptgiro in het laatste kwartaal van het lopende verenigingsjaar ter voldoening van de contributie voor het aankomende jaar. Bij continuering van het lid maatschap dient de contributie bij voorkeur betaald te zijn vócr 31 december van het lopende jaar, doch uiterlijk op 31 januari van het daaropvolgende jaar. Men kan zich gedurende het gehele jaar aanmelden als lid van de Geschiedkundige Kring. Het nieuwe lid betaalt de contributie van minimaal f 42,50 en ontvangt alle publikaties, reeds verschenen in het lopende verenigingsjaar, óf men laat zijn lidmaatschap ingaan op 1 januari van het aankomende verenigings jaar. 4) Berichten van overlijden, adres- en naamswijzigingen dienen altijd zo spoedig mogelijk gemeld te worden bij de ledenadministrateur. Wanneer u dit doorleest zal u de zorg opvallen voor de financiële kant van het lid-zijn van de Ge schiedkundige Kring. Dat is ook niet zo verwonderlijk. Het is ons namelijk gebleken dat er nogal wat leden zijn die de Waterschans lange tijd ongelezen laten en ze kennelijk opsparen voor de donkere dagen rond Kerstmis. Daar is geen be zwaar tegen. Het stoort dan alleen de penningmeester, die in een zuinigheidsbevlieging de acceptgi rokaart voor de contributiebetaling had laten insluiten bij de laatste Waterschans van 1994. Kijkt u de komende tijd de post van de Kring met zorg door? Dan zijn er boeiende ontwikkelin gen voor ons allen, die samenhan gen met de nieuwe aanpak van de toeristisch-recreatieve toekomst van onze stad. Het lijkt er op dat ons ideaal van een vesting- en garni- zoensmuseum in het Klein Arsenaal nu serieus onderzocht wordt op haalbaarheid. Het zou niet correct zijn nu al diep in te gaan op details maar we kunnen u wel vertellen dat we, verwachtingsvol, deel uitmaken van een werkgroep die zich daar mee bezighoudt. In datzelfde kader is nogmaals uiteengezet hoe fraai en passend een gerestaureerd lunet Kijk in de Pot de overgang van oud naar nieuw Bergen op Zoom zou marke ren. En ook dat wordt in de plan nen betrokken! U zult het met me eens zijn dat er dus reden tot hoop vol afwachten is. Dat kunt u trou wens, heel concreet, ook ten aan zien van Studie nr. 10: die zal in 1996 verschijnen. We streven er bovendien naar u in het bezit te brengen van een aardig en boeiend werkje over de geschiedenis van de vesting-en garnizoensstad Bergen op Zoom, waaraan op dit ogenblik gewerkt wordt door de sectie krijgs geschiedenis van de Kon. Land macht. Leden, 1996 zal daarom geschiedkundig een goed jaar worden. Dat het voor u allen ook in andere opzichten aan al uw ver wachtingen mag voldoen hopen we van harte. Namens redactie De Waterschans en bestuur Geschiedkundige Kring, drs. N. Grosfeld voorzitter Kort geleden hebt u een acceptgiroformulier voor de contributie 1996 ontvangen. De contributie bedraagt minimaal f.42,50 per jaar. Vriendelijk verzoeken wij u uw contributie tijdig, liefst vóór 1 februari 1996, door middel van deze acceptgiro te betalen. Die leden die hun contributie voor 1995 nog niet hebben betaald verzoeken wij dringend dit met spoed, in elk geval vóór 1 ïanuari 1996. alsnog te doen! nieuwe leden De dames T. Binnefelt, S. van Ginneken, M. van Hagen-Radder, M. Hingst-van Ginneken, J. Koel man-van Dongen, C.van Kuik-Drin- kenburg, allen Bergen op Zoom; I.L.M. van de Watering, Breda; L. van de Watering, Rijen. De heren M. Ambagts, A. Dekkers, W. Edens, J. Elseman, C. van Erp, A. Leijten, H. Mekkers, G. van Nuland, L. Vriends, M. Wentholt, J. de Nijs, allen Bergen op Zoom; C. van Bergen-Henegouwen, Tholen; dr. E. Boeren, Rucphen; A. van Gastel, De Heen; J. de Koning, Halsteren; J. Kriele, Putte; W. Simon, Steen bergen. Nieuwe leden per 1-1-1996: de heren J. Jonkers en W. van de Riet, beiden uit Bergen op Zoom.

De Waterschans | 1995 | | pagina 1