148 149 De Waterschans nr. 4 1995 periode 1850-1918 grote invloed gehad op het denken en de uitvoering van restauraties. Hij adviseerde vele collega-architecten en heeft een groot aantal grote restauraties op zijn naam staan zoals de grote Munsterkerk van Roermond en het kasteel De Haar. Aan de hand van menig restauratie schetst Van Leeuwen de ont wikkeling van de restauratie opvattingen van Cuypers, die zoals bekend nogal eigengereid en fantasievol konden uitvallen zoals bijvoorbeeld in het geval van de St.Servaes in Maastricht. Het grotendeels ongedaan maken van Cuypers' restauratie aan de St. Servaes vormde eigenlijk de aanlei ding van deze studie. Kasteel de Haar is in feite een 19de eeuwse nieuwbouw geweest. Ook wordt de invloed van Cuypers' restauratie- praktijken op diens nieuwbouw aangetoond. Zo kan men in het Rijksmuseum te Amsterdam dui delijke elementen van het I luis van Maarten van Rossem in Zaltbommcl aantreffen. In het proefschrift wordt een aantal grote restauraties geana lyseerd. Van Leeuwen, mede oprichter en voorzitter van het Cuypersgenootschap, raadpleegde in de loop van zijn onderzoek vele omvangrijke archieven. Cuypers zelf, hij was naast architect onbezoldigd rijksadviseur, beweerde dat hij in 40 jaar 723 adviezen had gegeven. Monumenten waren voor Cuypers geen relicten uit een verloren verleden, maar levend erfgoed dat aangepast kon worden naar nieuwe inzichten en wensen. Dit mondde nogal eens uit in een geïdealiseerd beeld van het ver leden. Een gedegen studie, niet alleen goed leesbaar omdat het een uiterst interessant onderwerp betreft, maar vooral omdat Van Leeuwen een zeer begenadigd verteller en schrijver is. Zwolle, 1995. 267p. ISBN 90.400.9696. f65. Sluizen en stuwen (recensie in Heemschut, jrg 72. nr.4. augustus '95). In de serie Bouwtechniek in Nederland, een gezamenlijke uit gave van de Delftse Universitaire Pers en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg verscheen als deel 5 Sluizen en stuwen; de ontwik keling van de sluis- en stuwbouw in Nederland tot 1940. Auteur: G. Arends. In dit boek komen de werking en de constructie van verschillende afsluitmiddelen aan de orde; waterbeheersing is weer actueler dan ooit. Zonder dijken zou ons land tweemaal per dag voor de helft overstromen. Het bouwen van stuwen en sluizen is nood zakelijk voor de waterbeheersing, scheepvaart en defensie. In Nederland heeft op dit gebied een enorme ontwikkeling plaats gevonden. Ten behoeve van behoud en restauratie zijn een uitgebreide inventarisatie en kennis van de ontwikkeling onontbeerlijk. Om het boek ook voor leken en geïnteres seerden leesbaar te houden zijn al te technische uitweidingen apart opgenomen. Het eerste hoofdstuk behandelt de geschiedenis van de Romeinse tijd tot het Interbellum. Daarna worden successievelijk de verschillende ontwikkelingen en typen beschreven; afsluitmiddelen, stoomsluizen, schutsluizen en stuwen. Het boek bevat vele foto's en tekeningen. Delft, Delftse universitaire Pers. 1994. 279p. ISBN 90.6275.700.6. f79.50. Vestingen en schansen (recensie in Heemschut, jrg 72. nr. 4. augustus '95). Bij Matrijs verscheen eind vorig jaar: Vestigingen en schansen in Groningen; eeuwenlang de hoek steen van de Nederlandse defensie, door J.D. Lepage. Eeuwenlang heeft de stad Groningen geprobeerd zich te beschermen tegen tal van vijandige aanvallen. Zij wilde het omliggende platteland onderwerpen hetgeen op weerstand stuitte maar dat ook leidde tot een inventief verdedi- gingsbeleid en een interessante militaire geschiedenis. Aan de orde komen de vestingbouw, de ver dedigingswerken vanaf de eerste omwalling in de 11de eeuw tot de versterkingen in deze eeuw. I let eerste deel legt zich toe op de stad zelf, terwijl in het tweede deel de vestingbouwkundige en verdedi gingswerken uit de rest van de provincie aan de orde komen. Bijzonder is de wijze waarop door middel van tekeningen, plattegron den, doorsneden en kaarten, voor het merendeel van de hand van de auteur, deze materie die zich moeilijk laat opschrijven, duidelijk wordt gemaakt, waarbij het boek ook uitermate geschikt is voor oudere kinderen. Utrecht. Matrijs. 1994.160p. ISBN 90.5345.O57.2. f49.95. Hendrick de Keyser (recensie in Heemschut, jrg 72. nr.4. augustus '95). De vereniging Hendrick de Keyser heeft een nieuwe huisstijl ontwikkeld voor briefpapier en jaarverslag. Het jaar 1994 (het 76ste jaarverslag) is voor de Vereniging een gunstig jaar geweest, waarin het fraaie pand, 'De Onbeschaamde', Wijnstraat 123-125 te Dordrecht voor een symbolisch bedrag met restauratieplicht van de gemeente werd overgenomen. Het is een betrekkelijk gaaf woonhuis, ontworpen door Pieter Post (1608-1669). Op dezelfde wijze werd in 1991 het voormalig Weeshuis in Arnhem verworven, dat in het boekjaar gerestaureerd werd. In het jaarverlag zijn twee bijdragen van A. Schulte opgeno men, te weten over de geschiedenis en de bewoners van het weeshuis en over 'De Kamerbchangsels met de geschiedenis van Alexander de Grote in het voormalig Burger weeshuis te Arnhem'. Vlak voor het jaarverslag verscheen 'Huizen in Nederland-deel II, Amsterdam' door R. Meischke, H.Zantkuijl, W.Raue en P.Rosenberg. Een serie die uit zal groeien tot 4 delen en die wordt uitgegeven tgv het 75 jarig bestaan van dc Vereniging. In de delen wordt het huizenbezit van de Ver eniging uitvoerig beschreven. Dit deel bevat eerst een aantal hoofdstukken van algemene aard. Over de groei van Amsterdam, de organisatie van het stads- bouwbedrijf, huistypen en archi tectuurstromingen Als bijlagen werden ogenomen lijsten van tim merlieden, ateliers en ontwerpers en metselaars. Het tweede deel be schrijft op dc gebruikelijke zorgvul dige wijze dc ca 80 bezittingen van de Vereniging. Voor dc bouw geschiedenis van Amsterdam is dit De Waterschans nr. 4 1995 een buitengewoon belangrijk uitgave. Uitgegeven in samenwerking met Waanders uitgevers te Zwolle. 376p. ISBN 90.6630.474 X. f62,50. Adres Vereniging HdK: Huize van Brienen, Herengracht 284,1016 BX. Tel 020-624.97.55. J. Brouwers. Van Moederheil en Valkenhorst. Een geschiedschrijving (Breda: Valkenhorst Opvang- en Begeleidingscentrum voor vrouwen en kinderen. 1995); 52 blz.geïll. reg.; ISBN 90-90079-22. Het gebouw Valkenhorst, beter bekend onder de naam 'Moederheil', gaat verdwijnen uit het straatbeeld van de Valkenierslaan in Breda. De verdwijning van het gezichts bepalende gebouw was met de enige aanleiding voor de directie en het bestuur van de Slichting Valkenhorst om een korte geschiedschrijving uit te geven. Het instituut was en is een begrip voor Breda en omgeving. Hier werd hulp en opvang geboden aan vrouwen en kinderen in nood. Jan Brouwers be schrijft op boeiende wijze in chronologische volgorde de geschiedenis van Moederheil en het latere Valkenhorst. Moederheil stond voornamelijk bekend als een besloten rooms-katholieke instelling voor de ongehuwde moeder en haar kind. Daarentegen kreeg Val kenhorst de uitstraling van een open huis voor moeders en kinderen, waar de hulpverlening was gebaseerd op deskundigheid en waar meer ruimte werd geboden voor persoonlijke benadering en aandacht voor het kind. Dc auteur stelt echter dat nader historisch onderzoek heeft uitgewezen dat de verschillen genuanceerder liggen en meer gezocht moeten worden in de verandering van dc maatschappij: de sociaal-economische moge lijkheden voor vrouwen en de verandering van denken over de opvang van vrouwen in nood. Brouwers is van mening dat zowel Moederheil als Valkenhorst op eigentijdse wijze hulpverlening bo den en zich steeds wisten aan te passen aan de maatschappelijke veranderingen van hun tijd. Het boekje besluit met 'een laatste blik op het oude Valkenhorst': een prachtige verstilde foto-impressie gemaakt door Bea Hoeks-de Laat. R. Wassing-Visser. Koninklijke geschenken uit Indonesië. 250 pg. 225 kleurenillustraties. 40 zwart/wit. ISBN 90-40097569. Prijs: ƒ69.95 (na 31 dec.: ƒ89.95). A. Carmiggelt e.a. Het klooster St. Catharinadal. Archeologie, bouw- historie en geschiedenis. 72 pg. 34 kleurenillustraties. 34 zwart/wit. ISBN 90-801538-6-9. ƒ22.50. H. Bruggeman. Vooruit, Vooruit, Vooruit Mina. Het is kermis in Den Bosch. 's-Hertogenbosch. 1995. L. van Gastel. Roosendaal tussen platteland en stad. Deel A 1770- 1900. Tilburg 1995. J. Gorisse. Roosendaal tussen platteland en stad. Deel B 1900- 1970. Tilburg 1995. BRG-lezingcn: Archeologie in West-Brabant Voor alle hier genoemde aktiviteiten van de BRG (Stichting Brabantse Regionale Geschied beoefening) geldt het volgende adres: BRG Postbus 1104. 5200 BD 's-Hertogenbosch. tel. 073-6146193. Alle nadere gegevens: zie folder bij de Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom. In vergelijking met het oostelijk deel van de provincie waar univer sitaire instituten al jarenlang opgravingen verrichten, komt West-Brabant er bekaaid af. Toch is er bijvoorbeeld over de pre- en protohistorie van West-Brabant dankzij intensieve veldverkenningen meer bekend dan algemeen wordt aangenomen. De aanwezigheid van omvangrijke veengebieden, die in de Middeleeuwen zijn afgegraven, hebben in West-Brabant sporen in het landschap achtergelaten. Daarnaast hebben overstromingen en dijkdoorbraken in het verleden het gebied rond de Noord-Westhoek getekend. In veiliger gebieden ontwikkelden zich steden. Hoe dit door de eeuwen heeft plaatsgevon den, wordt duidelijk uit stads- archeologisch onderzoek. Uit deze lezingenreeks wordt duidelijk dat. in tegenstelling vaak wordt aan genomen, West-Brabant vanuit archeologisch opzicht wel degelijk een interessant gebied is. Aanvang lezingenreeks: 29 april 1996. BRG-lezingcn criminaliteit in de verleden tijd Aan de kaak stellen, de duim schroeven aandraaien, voor galg en rad opgroeien; het zijn termen in het taalgebruik waarin de pogingen uit het verleden om de criminaliteit tegen te gaan nog doorklinken. De opvattingen hoe criminaliteit bestreden dient te worden, zijn door de tijd heen veranderd. Ge brandmerkte bedelaars behoren tot het verleden en in tegenstelling tot in vroeger tijd zijn de rechten van de verdachte vastgelegd. Struik rovers en smokkelaars, die in romantische verhalen het Brabantse land bevolkten, zijn verdwenen. Maatschappelijke ontwikkelingen leidden echter tot andere vormen van crimineel gedrag. In hun bijdragen zullen de sprekers op basis van onderzoek een beeld geven van de historische achter gronden van verschillende aspecten van criminaliteit. Daarbij zullen zij tevens ingaan op de bronnen die zij voor hun onderzoek hebben gebruikt. BRG-cursus Traditionele boer derijen in Noord-Brabant In deze cursus wordt de traditie van de boerderijbouw geschetst en komen de ontwikkeling van de bedrijfsvoering aan de orde en de wijze waarop die in de ver schillende regio's van Noord-Bra bant tot stand is gekomen. Aan de hand van foto's, tekeningen, plattegronden en ander informa tiemateriaal wordt nagegaan welke informatie uit de constructie en het materiaalgebruik van de hoofd- en bijgebouwen af te leiden valt. Tevens wordt de ontwikkeling van het woongedeelte, de tuin en het erf nader bekeken.

De Waterschans | 1995 | | pagina 20