116 777 De Waterschans nr. 4 1995 1908-1937 sporenligging ABT/SS te BERGEN OP ZOOM [zuidzijde stad) Aft}. 4. Sporenligging raccordement 'Wittouck' en ABT bij kruising Ant- werpschestraat/Zuidsingel te Bergen op Zoom, 1908-1937. Tekening M.C.J. Broos, Roosendaal. nieuwe exploitant, de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek 'Zeeland'. Het raccordement aan de zuidzijde van de stad telde in 1917 inclusief vertakkingen een lengte van ruim drie kilometer en lag inmiddels tot op het terrein van de N.V. Machi nefabriek, Ijzergieterij en Con structiewerkplaats Holland vh Alex Nerincx ('Holland'). Omdat de kosten sinds het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog sterk waren gestegen, werd in mei 1917 het raccordementsgeld door de 'Zeeland' verhoogd. De 'Zeeland' had overi gens ook in Ossendrecht bij de ABT de beschikking over een eigen zijspoor met een lengte van onge veer 75 meter voor het laden en lossen van suikerbieten en pulp. Bij het raccordement in Bergen op Zoom behoorden sinds 1917 twee locomotieven, namelijk de 'Zeeland 1' (ex 'Wittoucksingel') en de 'Zee land 2' (aangeschaft door 'Wittouck' in 1916), compleet met twee grote en drie kleine lantaarns. De loco motief 'Zuidsingel', die in 1885 door de suikerfabriek 'Wittouck' in dienst was gesteld, had men al in 1916 ter zijde gesteld. Deze machi ne werd door de 'Zeeland' in 1917 wel overgenomen, maar niet meer opgeknapt. Zij werd in 1922 door de 'Zeeland' definitief afgevoerd. Overigens was de technische toe stand van de 'Zeeland 1' en 'Zeeland 2' ook niet om over naar huis te schrijven. In juni 1917 moest de periodieke keuring van de 'Zeeland 2' worden uitgesteld, omdat zij niet kon worden gemist in de dienst. De 'Zeeland 1' onderging op dat mo ment een grote revisie. Beide machines zouden in 1923 ('Zeeland 2') en in 1926 ('Zeeland 1') van een nieuwe ketel worden voorzien. De twee locomotieven van de coöpe ratie stonden in 1917 voor een totaal bedrag van 30.000 op de balans. Daarnaast had men van 'Wittouck' nog drie goederenwagens overgenomen, die in 1921 werden vervangen door drie nieuwe met een draagvermogen van 20 ton. Het werkplaats- en onderhoudsbedrijf van de fabriek had de beschikking over allerlei onderdelen van wissels en gereedschappen voor het onder houd van de baan. Voor het smal- spoorbedrijf op het fabrieksterrein waren vier kipwagens voor schuim aarde en zes kipwagens voor pulp aanwezig. 7.9. tekort aan brandstoffen In de laatste jaren van de Eerste Wereldoorlog ontstond er in Neder land een flinke schaarste aan brand stoffen. De 'Zeeland' schatte op 20 januari 1917, dat er nog zo'n 15 ton steenkolen voor de twee stoomloco motieven lagen opgeslagen. Dit was genoeg voor zes tot acht weken, maar de voorraad slonk echter zien derogen, terwijl er nog geen uit zicht was op een aanvulling. Op 20 april 1917 waren alle steenkolen en briketten voor het spoorwegbedrijf van de 'Zeeland' op. Een inderhaast door het kolendistributiebureau toegewezen wagen steenkolen arriveerde te laat, zodat de exploi tatie van het raccordement kwam stil te liggen. Nog op dezelfde dag werd een poging ondernomen om de goederenwagens met paarden, te vervoeren. De stationschef van Bergen op Zoom wees echter schriftelijk alle verantwoordelijk heid van de hand. Gelukkig kon de exploitatie na enige dagen weer op de gewone wijze worden hervat. 7.10. druk vervoer In maart 1924 werd een contract getekend voor het overbrengen van 1500 slooprijpe goederenwagens langs het raccordement naar de 'Holland'. Het slopen van al dit rollend materieel van de 'Ne- derlandsche Spoorwegen' (NS) uit de erfenis van de oude spoorweg maatschappijen zou vijf maanden lang werk verschaffen aan honderd mensen. In 1927 ontstonden problemen rond de bediening van het raccordement 'Zeeland'. Men achtte het stations emplacement te Bergen op Zoom veel te klein om alle rangeerwerk naar en van het raccordement vlot te doen verlopen. 'Het was in 1926 een geregeld voorkomend verschijn sel, dat de lijnen zoo vol wagens stonden, dat het niet mogelijk was volle of leege wagens te halen of te brengen. Het werkvolk belast met het laden en lossen der wagens bieten en pulp stond dikwijls een halve dag werkloos om dan plotse ling weer met werk overstelpt te worden. Van een regelmatig werken was geen sprake.' Men verwachtte in 1927 tijdens de suikerbietencam pagne een minstens even groot vervoer. Daarnaast zou het vervoer voor de spiritusfabriek aanzienlijk toenemen. Maandelijks verwachtte zij 130 te ontvangen bakwagens met steenkolen en 60 te verzenden ketelwagens met spiritus, 'welke laatste ook weer ledig terugkomen De Waterschans nr. 4 1995 en vooral op tijd moeten worden verzonden, zowel wegens ver plichtingen tegenover de afnemers als tegenover de fiscus'. De 'Zee land' verzocht aan de NS tijdig maatregelen te nemen, zoals het beschikbaar stellen van extra opstel gelegenheid op het emplacement. Indien niet aan het verzoek kon worden voldaan, dan zat er voor haar niets anders op dan het vervoer van suikerbieten, pulp en steenkolen gedeeltelijk per schip te doen plaats vinden. Deze maatregel was echter weer niet in het belang van de suikerfabriek, omdat de haven wegens eb en vloed slechts enige uren per dag goed bereikbaar was. Het dreigement zal dan ook wel met zijn uitgevoerd, juist omdat in 1927 in de Zak van Zuid-Beveland een nieuwe lokaalspoorwegnet met dertig laadplaatsen voor suikerbie ten was geopend. Het vervoer per trein naar Bergen op Zoom bleef ondanks alle handicaps de voorkeur genieten. Wel werden m 1928 de tarieven voor het vervoer van sui kerbieten uit de Zak van Zuid- Beveland met 30 cent per ton ver hoogd. Het bestuur van de coöpe ratie was met gelukkig met deze gang van zaken en waarschuwde toen de leden, dat 'als we niet op onze qui-vive zijn, de spoorwegen er straks nog een schepje op zullen gooien'. De 'Zeeland' zou uiteinde lijk slechts twee campagnes lang profijt trekken van het vervoer van Bolwerk Noord gebouwd in 1916 1901 - 1933 sporenligging ABT/SS te BERGEN OP ZOOM (noordzijde stad) Afb. 6. Sporenligging raccordement 'Van der Linden Co' en ABT bij kruising Zuidzijde Zoom/Burgemeester Stulemeijerlaan te Bergen op Zoom. 1901-1937. Tekening M.C.J. Broos, Roosendaal. sporenligging ABT/SS te BERGEN OP ZOOM (Villa Helena) Afb. 5. Sporenligging raccordement 'Villa Helena' te Bergen op Zoom, Roosendaal. suikerbieten per trein uit de Zak van Zuid-Beveland. 7.11. spoorwegbedrijf 'Syndicaat' Na de sluiting van de suikerfabriek 'Zeeland' bleef het 'Syndicaat tot liquideering van bezittingen der suikerfabriek Zeeland' zorgdragen voor de exploitatie van het raccor dement. De bediening van de Bergse ondernemingen leverde een rendabele exploitatie op. Bij over eenkomst van 20 juli 1936 ging de exploitatie van het syndicaat echter over in handen van de N.V. Zuid- 'Van der Linden Co' en ABT bij 1901-1937. Tekening M.C.J. Broos, Nederlandsche Spiritusfabriek (ZN- SF). Tot dan toe had men steeds gebruik gemaakt van de locomo tieven 'Zeeland 1' en 'Zeeland 2'. Omdat deze inmiddels tot op de draad versleten waren, kocht de ZNSF in 1936 een spiksplin ternieuwe diesellocomotief uit de fabriek van 'Du Croo Brauns' te Amsterdam. De 'Zeeland 1' werd nog in 1936 afgevoerd. De 'Zeeland 2' zou in 1938 aan de beurt komen. 7.12. spoorwegbedrijf 'ZNSF' Nadien deed de ZNSF nog enige malen een beroep op de tweede hands markt voor stoomlocomotie ven, zeker toen men in de oorlogs jaren de diesellocomotief bij gebrek aan brandstof aan de kant moest zetten. Deze tweede-handsjes waren echter geen blijvertjes. Nadat men op 14 augustus 1953 weer een spik splinternieuwe diesellocomotief uit de fabriek van 'Orenstein Koppel' te Berlijn in gebruik kon nemen, behoorde de 'stoomtijd' bij de ZNSF snel tot het verleden. Wegens het opheffen van de stoom tramverbindingen in Noord-Brabant was de 'derde' rail (1067 mm) in het raccordement in 1937 te verval len. Omdat de ZNSF exploitant en tegelijk voornaamste gebruiker was, kreeg het raccordement later in de volksmond de naam 'spiritushjntje' opgeprikt.

De Waterschans | 1995 | | pagina 4