118 119 De Waterschans nr. 4 1995 8.0. raccordementsbedrijf 'Van der Linden' 8.1. omleidingsroute voor trams Vanaf het Stationsplein tot het kruispunt van de Avenue Prinses Wilhelmina (later Pomonalaan, later Burgemeester Stulemeijerlaan) met de Zuidzijde Zoom diende de smal- sporige verbinding als omleidings mogelijkheid voor de trams van de ABT op marktdagen en bij festivi teiten in de binnenstad. Op het kruispunt lag een verbmdingsboog met de bestaande lijn. De convooi- en op het normaalspoor reden recht door langs de Zuidzijde Zoom en het Smidsvestje naar het terrein van de N.V. Suikerfabriek vh Van der Linden Co. Iets ten westen van het kruispunt lag gedurende enige jaren een uitwijkspoor voor het opstellen van goederenwagens. Om de aanleg van dit spoor mogelijk te maken werden 21 populieren ge rooid, waarvoor de suikerfabriek 3 per stuk aan de gemeente moest betalen. Uit het oogpunt van kostenbesparin gen en het veel sneller kunnen rijden van de personentrams langs de route 'buiten om' vroeg de ABT in 1905 toestemming tot het opbre ken van de tramlijn door de bin nenstad. De ABT wilde zelfs een bedrag van 2000 aan de gemeente betalen als tegemoetkoming in de meerkosten van bestratingswerk zaamheden in de toekomst. Deze vlieger ging echter niet op, want na protesten van vele Bergse midden standers, de Bergen op Zoomsche Handelsreizigersvereemging en de Kamer van Koophandel en Fabrie ken besloot de gemeenteraad tot het in stand houden van de tramlijn met zijn vele bochten en smalle door gangen door de stad. De route 'bui ten om' behoorde echter tot de best aangelegde tramlijnen van Noord- Brabant. Wel werd nog in 1905 het tramverkeer door de binnenstad regelmatig enige dagen gestaakt voor het vernieuwen van rails en bestrating. 8.2. chaos op Stationsplein Op het Stationsplein weken de beide spoorwijdten uiteen (zie af beelding 6 in De Waterschans 4/1994). Het normaalspoor had zijn aansluiting op het raccordcment Afb. 7. Diesellocomotief van de ZNSF (bj 1953) op het Stationsplein te Bergen op Zoom, 8 oktober 1957. Foto J. Bonthuis, Utrecht. 'Wittouck' en het emplacement van de SS. Het smalspoor sloot aan op de sporen van de ABT in de Stati onsstraat en de Zuid-Oost-Smgel. Het begin en einde van spoor- en tramwegverbindingen in drie richt ingen var het stationsgebouw had al na enige jaren een slechte uitwer king op de bestrating van het Stati onsplein. In haar jaarverslag van 1904 klaagde de Bergse Kamer van Koophandel en Fabrieken over deze situatie. 'Het drukke vervoer van suikerbieten per spoor- en tramwag on naar de verschillende fabrieken eischt noodzakelijk een voortdurend onderhoud dier sporen omdat het onderwerpelijke plein bij gebreke daarvan m een staat van onre gelmatige ligging geraakt. Nu blijft bij regen het hemelwater waar het valt zoodat zeer dikwijls het gehee- le voorplein wordt overstroomd'. 8.3. exploitatie en sluiting Na de sluiting van de suikerfabriek 'Van der Linden Co' in 1912 stond het gebruik van het raccorde- ment enige jaren lang op een laag Afb. 8. Rit door de stad (Zuid-Oost- Singel) met diesel-electrische locomotieven 2450 en 2488 van de NS (bj 1955), 29 april 1987. Foto M.C.J. Broos, Roosendaal. pitje. Pas met het in gebruik nemen van het fabriekscomplex door de N. V. Centrale Potaschraffinaderij (CPR) kwam er meer leven in de brouwerij. In 1917 kwam de exploi tatie via de suikerfabriek 'Wittouck' in handen van de suikerfabriek 'Zeeland'. Tot 1937 kon de CPR gebruik maken van het vervoer per tram. Nadien was alleen het vervoer per trein naar en van het station mogelijk. De exploitatie van het raccordement ging in 1930 naar het 'Syndicaat' en kwam in 1936 bij de ZNSF terecht. In de jaren vijftig ging de potasfa- briek voor de verzending van haar produkten steeds meer gebruik maken van vervoer over de weg, zodat haar raccordement in 1959 werd opgeheven. Sommige stukken rails bleven echter nog liggen tot diep in de jaren zestig. 8.4. verplaatsing sporen aan Zuid zijde Zoom Overigens had men in augustus en september 1933 aan de Zuidzijde Zoom (van 'Villa Helena' tot Ave nue Prinses Wilhelmina) de sporen voor trem en tram verplaatst van de zuidzijde naar de noordzijde van de straat. Dit geschiedde op kosten van de gemeente Bergen op Zoom, omdat zij dan een gunstiger gelegen rooilijn voor de nieuwbouwplannen aan de Zuidzijde Zoom kon vast stellen. Al vier jaar later kon de 'derde' rail weer worden uitgebro ken. Op 1 juni 1933 had de aanbesteding van het bestek plaatsgevonden. Ondanks dertien inschrijvings biljetten met als laagste een bedrag van 17.363 inclusief 5.000 voor bestratmgswerkzaamheden gunde het gemeentebestuur het werk onderhands aan de inmiddels in staat van insolventie verkerende ABT. De tramwegmaatschappij nam het werk aan voor 10.000 exclu sief de bestratingswerkzaamheden. De verplaatsing van de lijn diende zo goed en zo goedkoop mogelijk te geschieden met gebruikmaking van uitkomende materialen en vernieuwing van onbruikbaar ge worden of versleten materialen. De ABT mocht er met op achteruit gaan. De betaling zou geschieden in vijf termijnen, al naar gelang de De Waterschans nr. 4 1995 Afb. 9. Rit langs de Oosterschelde bij de Gertrudiskapel met spik splinternieuwe diesel-electrische locomotief 6438 van de NS (bj 1990), 28 maart 1991. Foto M.C.J. Broos, Roosendaal. vordering van de werkzaamheden. Voordat de ABT echter begon, moest zij eerst de benodigde nieuwe materialen aanschaffen. Aangezien de maatschappij door de slechte vervoersresultaten al geruime tijd op het randje van een faillissement balanceerde, moest zij dit geld bij een particulier lenen. De werkzaamheden namen een aanvang in augustus 1933. De CPR werd met mgang van 15 augustus 1933 afgesneden van haar verbin ding met spoor en tram. De opleve ring van de omgelegde lijn moest geschieden binnen veertig werkbare dagen na het buiten gebruik stellen. Tevens maakte men van de gele genheid gebruik om ter verbetering van de doorvoer van normaalspoor- goederenwagens de bogen bij de Williamstraat en bij 'Villa Helena' zo mogelijk te wijzigen in bogen met een minimum straal van 55 meter (zie afbeelding 5 deel A en B). De CPR zou een bedrag van ƒ1.000 in de kosten bijdragen. De afronding van het werk zou even wel pas plaatsvinden in mei 1934. De ABT werd vanaf het begin steeds achtervolgd door schuldei sers, die werden aangelokt door het door de gemeente te betalen bedrag van 10.000. De verbmdingsboog op het kruispunt Burgemeester Stulemeijerlaan en Zuidzijde Zoom werd ook enigszins aangepast (zie afbeelding 6 deel A en B). 9.0. bediening andere fabrieken in havengebied 9.1vervoer per spoor en tram Rond 1924 werden door de 'Zee land' naast haar eigen fabriekscom plex aan de Wittoucksingel nog tien bedrijven aan de zuid- en noord zijde van de stad en in het havenge bied bediend. Dit waren de Fabriek van Vuurmakers 'De Vlam', de N.V. Biscuit- en Banketfabriek 'LIGA', de N.V. Bergen op Zoomsche Briquettenfabriek vh Asselbergs Co, de Gemeentelijke Gasfabriek Bergen op Zoom, de Dienst van Openbare Werken Gemeente Ber gen op Zoom, de N.V. Zout- raffinaderij J. de Kok Zn, de N.V. Zoutziederij Gebr. Juten Co, de N.V. Machinefabriek, Ijzer gieterij en Constructiewerkplaats Holland vh Alex Nerincx, de N.V. Zuid-Nederlandsche Spiritusfabriek en de N.V. Centrale Potaschraffina derij. Van enkele bedrijven kunnen nog wat bijzonderheden op het gebied van het vervoer worden verteld. 9.2. N. V. Bergen op Zoomsche Briquettenfabriek vh Asselbergs Co De onderneming werd in 1885 opgericht als Bergen op Zoomsche IToutskolenfabrick Asselbergs Co met als vennoten A. Mollink (be heerder), H. Vrins (directeur suiker fabriek) en C.L. Asselbergs (boek houder suikerfabriek). Reeds in 1887 werd een nieuw fa briekscomplex gebouwd op de hoek van het Geertruidaplem en de Wittoucksingel De aan- en afvoer van grondstoffen en pioduktcn kon plaatsvinden langs een kort na 1887 aangelegd zijspoortje, dat aftakte van het raccordement 'Wittouck' en pal voor het fabrieksgebouw aan de Wittoucksingel lag. Vanaf 1892 heette de onderneming N.V. Bergen op Zoomsche Briquet tenfabriek vh Asselbergs Co. Onder directeur A. Mollink waren ongeveer 25 arbeiders aan het werk. Na een flinke uitbreiding in 1892 onderging het gebouwencomplex in de loop der jaren geen noemens waardige uitbreidingen meer. De Afb. 10. Gezelschapsvervoer met treinstellen 142 en 119 van de NS op het nieuwe raccordement in de polder aan de zuidzijde van de stad, 13 juni 1987. Foto M.C.J. Broos, Roosendaal. produktie van de fabriek bestond voornamelijk uit houtskoolbriketten en steen- en houtskoolpoeder. Later werden ook geperste veevoederarti kelen en peekoffie afgeleverd. Voorts trad de onderneming op als maalderij van granen. In de crisisja ren werd het bedrijf gesloten, waarna de aansluiting op spoor en tram kon worden opgebroken. 9.3. Gemeentelijke Gasfabriek Bergen op Zoom Reeds in 1858 werd door de ge broeders Asselbergs aan de Zuidzij de Haven een gasfabriek ingericht. In 1877 kocht de gemeente Bergen op Zoom het complex. Tien jaar later werd de gasfabriek flink uit-

De Waterschans | 1995 | | pagina 5