Bergs Diep De Stuarts in Bergen op Zoom Archeologisch onderzoek achter het voormalige postkantoor in de Zuivelstraat 124 Nieuwe Werk 125 De Waterschans nr. 4 1995 door J. A. A. C. Struijs Als we de huwelijken in het Oudar chief van Bergen op Zoom 1754 opslaan vinden we op 22 juli de volgende tekst: (jetrout den 22e ^aig 754 Lij den ddcbotócbe f^redibant Jlacobuó Staart jongman uyt Schotland óoidaat int dderite Sataiijon i/an den ddeer Cj ener aai Stewart aibier in guarnizoen d^atbarina i/an den J3ergb van 2), J4j Li (gere^ormeert, iij /foortli derhaLe maeten de gelooden uan ei iveelten tot iei u/eeLen gaan. Het is niet de bedoeling om in herhalingen te vervallen maar in Waterschans oktober 1995 is in deze tekst de vijfde regel gedeelte lijk weggevallen en die vormt een onmisbare schakel. De hierin ge noemde Carel Willem Stewart (1697-1760) is voor Bergen op Zoom een belangrijk personage. Hij was generaal-majoor van een Schots regiment en in dienst van 'The Dutch Republiek', stammend uit een bekend militair geslacht. Zijn vader, zich noemende Alexander Stewart was luitenant-kolonel van een Schotse brigade en sneuvelde in 1702 bij Kaiserswerth: Keizers- waard, een Duitse vesting aan de Rijn bij de stad Düsseldorf. Het waren de legers van de Franse koning Lodewijk XIV die de Zuidelijke Nederlanden (België) binnengevallen waren en doordron gen tot in het Duitse Rijngebied en de provincie Limburg. De stad Nijmegen werd ernstig bedreigd (1702). Carel Willem Stewart heeft een pracht staat van dienst in het leger opgebouwd en bracht het tot com mandant van Bergen op Zoom en onderhorige forten. Van hem is ooit gezegd dat hij 'the tallest and stou test man in all the Dutch Republiek' was. Of hij bij de belegering van Bergen op Zoom in 1747 betrokken was waag ik te betwijfelen. In 1736 was hij hier gelegerd gezien de begrafenis in de kerk van een kraamkind uit zijn gezin en dat vond plaats op 23 maart 1736. In de jaren 1750/60 wordt hij hier meermalen gesignaleerd. Een fami lielid van hem is wel betrokken geweest bij de belegering in 1747 maar die stond aan de zijde van de belegeraars, de Fransen. Hiermede zijn we gekomen bij zijn nicht, Elisabeth Stuart, de oudste dochter van zijn oom Gerard Archi bald Stuart die kapitein was in het leger van koning/stadhouder Willem III en enige tijd met zijn legeron derdeel in Engeland heeft gezeten waar hij in een voorstad van Lon den in 1696 om het leven kwam. Elisabeth Stuart trad op 25 jarige leeftijd in het huwelijk met de Fransman Jac. Charles de Divion, baron van Bayenghem. Als vader dat ooit had kunnen vermoeden maar het werd nog erger. Op 9 september 1726 werd dit huwelijk opnieuw gesloten, nu in de Katholieke kerk te Bayeng hem in Frankrijk en hierbij 'heeft ze het protestantse geloof afgezworen'. De baron had een hoge rang in het Franse leger dat in 1747 Bergen op Zoom belegerde. De grote kerk werd hierbij in puin geschoten en op deze ruïne kon hij gaan zoeken naar de steen die het graf van de bet-overgrootvader van zijn vrouw meer dan honderd jaar bedekt had. Het was het graf van Jacobus Stuart die rond 1580 de oversteek vanuit Schotland gemaakt had en later als grutter in de Lievevrouwestraat een winkel dreef in het huis Cleyn Zevensterre. De grafsteen moet het volgende opschrift gehad hebben: Jdier ruit JJncoliLLi Si aart, geboren in ddl. ^sdndrieó in Scb otiand, de jongite zoon van negen van drebibaid Stuart, beraut ten bove van jfyjaria Sdtuart, doninginne van ddclwtiand; diaben en ouderling dezer berbe itier^j ddemeivaart anno 1622, OU d 68 jaeren. En generaal Stewart zelf? Zijn overlijden vinden we onder 24 juli 1760. Hij werd op 63 jarige leeftijd op 29 juli 1760 in dezelfde kerk te Bergen op Zoom begraven. Wat er op zijn grafsteen gebeiteld stond? We kunnen het u met zeggen... Geraadpleegde bronnen Gegevens uit het Oudarchief te Bergen op Zoom en het Rijksarchief te Den Bosch; B. Boivin: De eerste Stuarts in de Nederlanden. J. Wagenaar: Vaderlandsche Historie dl. 17. BRG-lezingen Middeleeuwse Ar cheologie Veel over de Brabantse Middeleeu wen is bekend uit geschreven bron nen. Maar deze hebben hun beper kingen. Doorgaans geven zij een beeld van de maatschappelijke bovenlaag of van bijzondere ge beurtenissen. Bovendien zijn, zeker voor de vroege Middeleeuwen, de schriftelijke bronnen schaars. De beperkingen van deze documenten kunnen worden gecompenseerd door een rijk bodemarchief. Uit schriftelijke bronnen komt het beeld naar voren van een woest en ledig gebied. Bij archeologisch on derzoek zijn echter veel nederzet tingen teruggevonden. Bovendien leveren deze opgravingen, in tegen stelling tot de geschreven bronnen, kennis over de gewone mensen en hun dagelijks bestaan. Door de vergelijking van historische en archeologische onderzoeksresultaten komen nieuwe inzichten en on derzoeksvragen naar voren en ontstaat een gedetailleerder beeld over deze periode. De Waterschans nr. 4 1995 Een voorlopig verslag door: Marco Vermunt De sloop- en nieuwbouwplannen voor het oude postkantoor in de Zuivelstraat gaven het afgelopen jaar aanleiding voor een archeolo gisch onderzoek op het ommuurde achterterrein. Aanvankelijk was er een maand gereserveerd voor de opgraving. Het uitstel van de afbraak van het gebouw betekende echter een onverwachte meevaller: in alle rust en zonder de gebruike lijke tijdsdruk kon het 400 vierkan te meter grote terrein opgegraven worden. Achteraf maar goed ook, want er waren zoveel sporen van zeven eeuwen intensief gebruik van dit stukje binnenstad bewaard gebleven, dat het documenteren ervan erg veel tijd en energie vergde. Dit werk gebeurde door de schrijver dezes, bijgestaan door een groep enthousiaste vrijwilligers van de Stichting In den Scherminckel. Afgezien van het perceel onder de voormalige supermarkt Jac Hermans (opgraving 1994/1995), is dit tot nu toe het best in kaart gebrachte terrein in Bergen op Zoom. Elk stukje muur, kuil, put en spoor werd zorgvuldig ingemeten en gefotografeerd. Het zal waarschijn lijk ruim een jaar gaan duren voor alle gegevens, inclusief de vond sten, uitgewerkt zijn. In deze Waterschans wil ik alvast een globale indruk geven van wat er zoal werd gevonden. het postkantoor Het voormalige postkantoor, tot voor kort gebruikt als belas tingkantoor, werd in 1912 gebouwd door de Rijksgebouwendienst naar een ontwerp van de architect D.E.C.Knuttel (1857-1926). Deze architect heeft een hele reeks van postkantoren op zijn naam staan, waarvan er maar wcmig overgeble- Reconstructie van de Oude Kerkhofstraat en omgeving omstreeks 1475. Naar H. Bos. ven zijn. Het gebouw uit 1912 verving een ouder post-en telegra- fiekantoor uit 1876, dat in feite bestond uit twee verbouwde, in oor sprong middeleeuwse woonhuizen. In 1912 werden die gesloopt, inclu sief de naastgelegen twee panden aan de Zuivelstraat. De sobere en 'degelijke' bouwstijl van het post kantoor komt mede tot uiting in de overdreven zware en diepe funder ingen eronder. Deze reiken meer dan drie meter diep, terwijl het gebouw niet eens is onderkelderd. Dit alles betekent dat in 1912 de overblijfselen van vier middeleeuw se huizen en delen van hun achte rerven ongezien afgegraven en verwijderd zijn. Daarom bleef de opgraving beperkt tot de achter plaats.

De Waterschans | 1995 | | pagina 8