70 71 De Waterschans nr. 2 1996 Afb.4. afb. a: De Romein Brutus, afgebeeld op een draagbord dat in Den Bosch dienst deed bij het planten van de vrijheidsboom. Er waren nog drie dergelijke borden. Daarop stonden Johan van Oldenbarnevelt, Hugo de Groot en de gebroeders Johan en Cornelis de Witt, alle drie bekende tegenstanders van de Prinsgezinden. Uit: Eindelyk uit d'Onderdrukking. Zwolle. 1989. pag. 49. raliteitslanden niet meer op den voet van een wingewest te zullen behandelen, maar integendeel als haare zuster te erkennen en ook doen deelen in die rechten van gelijkheid, vrijheid en broederschap, welke aan vrijgebooren menschen voegt, en in allen opzigten toe komt.' Een zuster die met broeder lijke genegenheid wordt bejegend. Kan het mooier? Samen stelden de delegaties een 'conceptplan van tusschenbestuur' op, dat van kracht zou zijn tot 1 januari 1796. De Staten-Generaal erkenden de Provi sionele Representanten van Bataafs Braband en belastten hen met de 'administratie' van de provincie. Er zouden 54 representanten worden gekozen. De vier gedelegeerden van de Staten-Generaal zouden die 54 verdelen in 27 vaste leden en 27 plaatsvervangers. Stad en Land van Bergen op Zoom kregen samen met Stad en Land van Steenbergen recht op vijf vaste zetels. Het nieuwe provinciebestuur zou ook de verkie zingen voor de Nationale Vergade ring organiseren. Een belangrijke toezegging was verder dat de Raad van Brabant die in Den Haag zetel de, spoedig zou worden vervangen door een Hof van Justitie in Den Bosch. De Brabantse onderhande laars aanvaardden het conceptplan op voorwaarde dat de inwoners van hun provincie het eveneens zouden accepteren. 5. 'Wij willen gene kluisters'. Hoe zouden de Brabanders de oplossing van het geschil beoorde len? Volgens de leer van de volks soevereiniteit lag bij hen de eindbe slissing. Pieter Vreede en Joannes Alexander Krieger (1759-1832) ontwierpen een proclamatie, waarin ze de bevolking aanspoorden om de overeenkomst goed te keuren. Laatstgenoemde was een boekdruk ker en vooraanstaand patriot uit Grave. De proclamatie eindigde met de woorden: 'Bataafs Braband is verlost; Bataafs Braband zal vrij en gelukkig zijn' 'Zou het volk genoe gen nemen met het uitstel van de 'verlossing' tot 1 januari 1796? De Provisionele Representanten van Bataafs-Braband stuurden het plan met de proclamatie van Vreede en Krieger naar de municipaliteiten. Elke plaats raadpleegde op eigen wijze haar mannelijke inwoners. Belangrijk voor de uitslag was, hoe de municipaliteit zelf tegenover het plan stond. Veel invloed ging er verder uit van de vaderlandse socië teiten die inmiddels in vele plaatsen waren opgericht. Vaak matigden die zich het recht aan, om een wakend oog te houden op het beleid van de municipaliteiten. Ze voelden zich een soort 'comité's van waakzaam heid' en als zodanig waren ze dikwijls fanatieker dan het plaatse lijk bestuur. Dat was bijvoorbeeld duidelijk het geval in Den Bosch, waar op 8 juni een sociëteit was opgericht onder de naam: 'Eindelijk uit d'Onderdrukking'. Haar eerste president was Willem Pieter Huart (1762-1820), een felle patriot. Op 15 juli ging hij met 21 leden van de sociëteit naar de vergadering van de Bossche municipaliteit om daar een protest voor te lezen tegen de overeenkomst. Volgens hem was De Waterschans nr. 2 1996 Baronie van Breda en Markiezaat van Bergen op Zoom J'ijnaart U,fr,e> i Alphen Bergen C Sprunde l-Hertog G Baarle-Hertog D Zwidert-Hertog Afb. 5. Overzicht van West-Brabant omstreeks 1795 met onder meer de jurisdictiën van Stad en Land van Bergen op Zoom. Uit: Historische kaart van Noord-Brabant 1795. 's-Hertogenbosch. 1988. het plan in strijd met de rechten van de mens en de burger en met de verklaringen van de Provisionele Representanten vanójulij.l. Daarin stond immers duidelijk: 'De slaver nij van eenen dag is nog te lang voor een vrije ziel" en iets verder: 'Wij willen gene kluisters zelvs voor geen ogenblik", laat staan dus voor vijf of zes maanden. De sociëteit verzocht de municipali teit dan ook dringend, de Provisio nele Representanten te verbieden om binnen de muren van Den Bosch mee te werken aan het bera men of laten drukken van zulke vernederende concepten. De muni cipaliteit vroeg bedenktijd tot haar avondvergadering. Toen kwamen er wel dertig leden van de Bossche club op bezoek. Die hadden intus sen het hele conceptplan artikel voor artikel doorgenomen en van kritiek voorzien. Gelukkig hadden ze-nog geen tijd gehad, om al die bemerkingen te doen drukken, zodat de municipaliteit na alles te hebben aanhoord, kon antwoorden: 'Wij willen eerst de gedrukte stukken afwachten alvorens te besluiten. 'De sociëteit stuurde alle municipalitei ten van het gewest een exemplaar van haar kritiek en zo kreeg ook Krieger het protest onder ogen. Hij reageerde prompt met een 'weder legging' en ook die werd gedrukt en verspreid, maar niet door de sociëteit natuurlijk. Mede door toedoen van de Bossche sociëteit kreeg de stad een andere naam: Brutusbosch of Brutus Bosch. Het woord hertog moest uit de naam verdwijnen als zijnde een herinne ring aan de tijd dat er nog adel was, dus aan de standenmaatschappij. Brutus was een van de moordenaars van Julius Caesar en gold in de ogen van de patriotten als een verdediger van het Romeinse Rijk tegen de heerschappij van een man. Huart en de zijnen gingen in hun kritiek zo ver dat ze de Provisionele Representanten van Bataafs-Bra band het recht ontzegden, om namens de Brabanders te onderhan delen. Het volk had hen immers niet rechtstreeks gekozen en dus waren ze onwettig en was alles wat ze deden als representanten even eens onwettig. Krieger benadrukte dat de soevereinitiet van het volk ten volle werd erkend, want het volk zou het plan goedkeuren of verwerpen. Van verkrachting van rechten was daarom beslist geen sprake. Bovendien was het tussen plan van voorbijgaande aard; het gold slechts voor korte tijd. Op 31 december zou het doel zijn bereikt, want dan zou Bataafs-Braband in alles gelijk zijn aan de overige gewesten. Wel zouden de Sta ten-Generaal tot 1796 de gebruike lijke inkomsten behouden, maar ze mochten geen nieuwe belastingen invoeren. Nadat Hun Hoog Mogen- den hadden bericht dat ze akkoord gingen met het compromis lag de beslissing over het wel of niet doorgaan van het tussenbestuur in handen van de Brabanders. In Den Bosch diende de sociëteit een lijst met 1750 handtekeningen tegen het plan in bij de municipaliteit van de stad. Een dag later (25 juli) kreeg het stadsbestuur van Den Bosch bericht dat in Kempenland acht dorpen het plan hadden goedge keurd, twee niet en zes eerst wat meer informatie wilden. Diezelfde dag dreigde het college van Provisi onele Representanten Den Bosch te verlaten, omdat het zich bedreigd voelde. Meerdere leden van de Bossche sociëteit gedroegen zich steeds agressiever bij het onder druk zetten van kiesgerechtigden. Ook uit naburige plaatsen kwamen klachten over het brute optreden van Bossche tegenstanders van het conceptplan. 6. Voor of tegen het Plan van Tussenbestuur? Op 26 juli maakte de municipaliteit van Den Bosch bekend hoe de volksraadpleging in haar gemeente zou geschieden. Alle mannen van 20 jaar en ouder, die een jaar of langer in de stad woonden en niet 'van den armen' trokken of 'inha- biel' waren, mochten op 30 juli hun oordeel geven. De stembiljetten werden aan huis bezorgd en na invulling meteen weer ingenomen. Van de 1938 uitgebrachte stemmen waren er 465 voor het plan en 1473 tegen. Zo ging het niet overal. In Grave en het Land van Cuyk ver-, klaarden de stemmers zich unaniem voor het plan. Vreemd is wel dat als gevolg van deze uitslag twee personen uit de municipaliteit van Grave stapten, omdat ze tegen het plan van tussenbestuur waren. Wat zouden de andere plaatsen en regi o's doen? De spanning groeide. Elke stad, dorp of streek raadpleeg de de inwoners op eigen wijze. Dat is ook aan de uitslagen te merken. Soms geeft men precies het aantal voor- en tegenstemmers op, elders laat men alleen maar weten, of het plan aanvaard is of verworpen. De municipaliteit van Oisterwijk schreef voor 20 juli een vergadering uit voor alle dorpen van het kwar tier. Afgevaardigden van 26 ge-

De Waterschans | 1996 | | pagina 15