De West-Brabantse Waterlinie. Een jaar later. bfjugktj" ojp Zoom\ 76 77 De Waterschans nr. 2 1996 door: J. Sinke naar het verleden, naar een situatie die wat gelijkt op de huidige. Leest u eens de regels waarmee geweken. En de belangstelling voor de Linie en haar historie is sterk groeiende. Toch ga ik even terug Ik kan met goed nieuws beginnen. Het direkte gevaar: de dreigende doorsnijding van de bosgordel is '/2>cr>L^KQurSATE jr: 'J ,wt> PLAN o "F- WITH THE F rlxch Camp and Attackh, djz/ art- Jdngvnctr. Vtermi J3oj 'Ouden. Boa resvaü' erg l OuV Ovmur, "Ro jendal [oormoiH De Waterschans nr. 2 1996 mr.J.Belonje in 1954 zijn opstel over 'Het fort Rovers of (de) Rovere' afsloot. '....Het mag dan waar zijn, dat het beloop van al deze werken en hun details niet aanstonds in het terrein waar te nemen of zelfs te overzien vallen, dit is practisch uitsluitend te wijten aan de weelderige over groeiing met struikgewas (bramen!) en aan de dichte inplanting van hoog geboomte. Maar wanneer er nu eens met wat omzichtigheid het een en ander uit deze massale begroeiing zou kunnen worden weggekapt, dan zou dat voor een beter overzicht stellig gewenst zijn. En dan zou het machtige werk, dat het oude Rovers nog altijd vormt, ongetwijfeld beter tot zijn recht komen. Het bestuur van de stichting Menno van Coehoorn zal voor zul ke plannen vanzelfsprekend gaarne advies verlenen. Naast de bedreiging van de zijde van de voortwoekerende natuur is er wellicht nog een dreiging van ernstiger aard voor de oude vesting onder Halsteren. Volgens de berichten met toelichtende kaarten, die in de loop van dit jaar in binnen- en buitenlandse periodieken verschenen zijn, handelende over de voorgenomen aanleg van een breed Nederlands-Belgisch kanaal tussen Antwerpen en de Moerdijk, zou dit werk geprojecteerd zijn ten oosten buiten het dorp Halsteren om. En daar ligt dan juist, althans zeer in de nabijheid, ons vroeg-XVlle eeuwse fort Rovers of (de) Rovere....Moge dat nieuwe kanaal nu tenminste zo aangelegd kunnen worden, dat het hier in dit opstel beschreven specimen van oude Hollandse vestingbouw daarvan volkomen vrij zal komen te liqgen. En mogen de verantwoordelijke instanties er in wijs beleid voor waken, dat behalve het fort ook het kostelijke stukje natuur, dat door de linie van weleer in de naaste omgeving van Rovers gevormd wordt en waarom Halsteren terecht geroemd wordt, onaangetast zal blijven liggen tot in lengte van dagen.' Mr.J.Belonje. Wel, dat was dan veertig jaar geleden. Toen een kanaal, nu een autosnelweg. Wat zou er nog meer te bedenken zijn? Het lijkt het beste de laatste regels van het citaat maar goed ter harte te nemen. De situatie van nu vertoont veel overeenkomst met die ten tijde van de presentatie van de plannen voor de Randweg Noord, die velen zich nog zullen herinneren. Uiteindelijk gingen ook hier enkele begren zingen en sloten verloren, die de struktuur van de voorschansen van Pinssen vertoonden. Maar de hoofdvormen bleven gespaard. Naar mijn mening moet nu wel 'de Roovere compleet' d.i.Pinssen - de Linie - de Roovere - de Franse loopgraven de status van Rijks monument verkrijgen! Wat is daar tegen? Het is goed afgelopen, maar in feite had deze bescherming er op heden moeten zijn! Aan het besluit tot koerswijziging van Rijkswater staat heeft zeker mede een brief van de Stichting Menno van Coehoom ten grondslag gelegen. Na een uit voerige kennisname ter plaatse en gehoord hebbend wat allemaal te berde werd gebracht, deed het dagelijks bestuur van de Stichting medio juni 1995 een schrijven uitgaan naar de Inspraakcommissie A4/A16. Ik laat hierna graag de voornaamste alinea's van deze brief volgen. Ze bevatten m.i. een uitermate belangrijke stellingname over de historische waarde van het geheel. Een visie, die aan duidelijk heid niets te wensen overlaat. Hier een viertal citaten uit de brief van Ir.W.J.B.Polman, voorzitter van de Monumenten Adviescommissie: 2. Wij zijn, op indirecte wijze, op de hoogte gebracht van de voor nemens m.b.t. de aanleg van wegen in het gebied van de voormalige Linie van Bergen op Zoom naar Steenbergen. Wij zijn van mening, dat het van groot belang is om bij het vaststellen van een tracé over goede informatie over de krijgsgeschiedkundige en cultureel- historische betekenis van dat gebied te beschikken. 3. Sinds het sluiten van de Unie van Utrecht in 1579 is sprake van een min of meer nationale Defensie. In de hoofdopzet van die Defensie speelde het behoud van Holland en Zeeland als kern van die verdediging eeuwen lang de hoofdrol. Daarbij was het behoud van de Vesting Bergen op Zoom en het veiligstellen van de verbinding te water tussen Holland en Zeeland van overwegende betekenis. Mede ter verzekering daarvan werd vanaf 1628 de Linie van Bergen op Zoom en Steenbergen aangelegd en tot 1854 in stand gehouden. 4. De Linie bestond uit een aantal moerassige en/of inundeerbare gebieden met op de accessen (doorschrijdbare stroken) forten of andere versterkingen. De belang rijkste waren de forten (van Noord naar Zuid): De Roovere, Pinssen en Moermont, welke in 1727 werden verbonden door een versterkte liniewal met voorgelegen gracht. Voorts kwamen in de 17e- en 18- eeuw in het gebied van de Linie nog verscheidene kleinere ver dedigingswerken tot stand. De Linie speelde in meerdere oorlogen een rol, in het bijzonder gedurende de Oostenrijkse Successie-oorlog (1740-1748). Tijdens de Franse belegering en inname van Bergen op Zoom opereerden ook Franse eenheden voor en in de Linie. Restanten van hun (aanvals)werken zijn nog te traceren in het bosgebied ten oosten van het fort De Roovere. Ook dat gebied is dus cultuurhistorisch en krijgsgeschied kundig van betekenis. 5. Wij betreuren de doorsnijding van een dergelijk gebied. Indien dat echter onontkoombaar is en een keuzemogelijkheid bestaat, ontmoet tracée H.32A. bij ons de minste bezwaren (zie kaart bij Trajectnota A4/A16 met nr. 11) We waren ook wel aan zo'n ruggesteuntje toe. Ondanks alle hulp uit de regio verloopt de doorbraak naar een grotere landelijke bekendheid nog wat aar zelend. Toch zijn er gunstige symptomen en lijken er processen in gang gezet te zijn die onomkeerbaar zijn! De brief van Ir.W.B.J.Polman is ook heel duidelijk over de totaliteit van de Linie, een der eerste versterkingen

De Waterschans | 1996 | | pagina 18