78 Boekenhoek 79 De Waterschans nr. 2 1996 die werd aangelegd als resultaat van een actief gevoerde nationale defensie. We moeten daarom niet langer meer spreken over afzonderlijke vestingen. Het is belangrijk ze steeds te zien als onderdelen van een geheel, de Linie van Bergen op Zoom naar Steenbergen. Al blijft het de verdienste van vroegere schrijvers, zoals de stadsarchi varissen, het deel van de Linie dat tot het grondgebied van hun gemeente behoorde, historisch verantwoord te hebben beschreven. Zo weet men de vestingen de Roovere, Prinssen en het verdwenen Moermont onder het verleden van Bergen op Zoom te plaatsen en kent menig inwoner van Steenbergen het verhaal van fort Henricus. Maar het gebied ertussen blijft een niet begrepen niemandsland. Wanneer we de Linie als een geheel gaan zien dat zich uitstrekt van Bergen op Zoom tot Steenbergen, dan kunnen we daarmee helpen voorkomen wat recentelijk nog gebeurde bij een inventarisatie van Rijksmonumentenzorg. Die omvat 24 waardevolle vestinglandschappen maar kent het West-Brabantse niet of telt dat daar niet bij. Terwijl het toch een van de eerste is. Het is meerdere malen duidelijk als verdedigingsstelsel in functie geweest in grote internationale conflicten en de nauwkeurig beschreven akties van partijen zijn nog in het veld herkenbaar aanwezig! Het is de laatste jaren toch wel heel duidelijk geworden dat er aan onbekendheid twee grote bezwaren kleven. Allereerst: er is geen verweer tegen mogelijke aantastingen of beschadigingen. Daarnaast: van wat men niet kent, kan men ook niet genieten! Het is daarom goed te eindigen met enkele positieve signalen die op een ommekeer wijzen: - De Bergen op Zoomse VVV gaat in een nieuwe promotiefolder speciale aandacht schenken aan de Linie. - - Heel wat leden van de Geschiedkundige Kring blijken het wandelgidsje 'Wandelen over schansen en wallen' intensief te Ontwerp Tracé juni 1996. De Waterschans nr. 2 1996 gebruiken. - Honderden enthousiaste wande laars verkennen de Roovere via de NS-tochten 'Rail-Idee'. - Er komen steeds meer aanvragen voor documentatie, etc. ook uit het centrum van het land. Dat alles mag hoopvol stemmen. Hier is alles vooruitgang- Landverhuizing van Noord-Brabant naar Noord Amerika, 1880-1940. ISBN: 90-7064-152-6. f 49,-. Huis en haard lieten zij achter. Geroerd namen zij afscheid van hun gelieven. Per oceaanstomer gingen zij enkele reis Amerika of Canada, om vervolgens daar een nieuw bestaan op te bouwen. Wat bracht die ruim vijfduizend Noordbrabantse landverhuizers tus sen 1880 en 1940 tot dit avontuur? Welke dromen spookten door hun hoofd? Waren zij niet te sterk onder invloed van al te rooskleurige verhalen en propaganda? Of waren de verslagen van eerder vertrokken familieleden en streekgenoten wel degelijk realistisch? Wat voor moeilijkheden moesten zij in de Nieuwe Wereld overwinnen? In zijn belangwekkende studie Hier is alles vooruitgang... geeft H. Stekelenburg inzicht in de mogelijke motieven en het lot van de Noordbrabantse emigranten naar Noord Amerika. Het overgrote deel was afkomstig van het met werkloosheid bedreigde platteland: boeren en arbeiders van de Oostbrabantse zandgrond en van de kleigrond van Noordwest-Brabant, dus zowel katholieken als protestan ten. Maar geleidelijk aan gingen ook meer stedelingen. Vergeleken met hun voorgangers rond 1850, waarover Van Stekelen burg in een eerdere studie schreef, hadden de landverhuizers van na 1880 het door de modernisering iets minder moeilijk, maar zij belandden zeker niet in een gespreid bedje. Zij werden land- of industriearbeider, boer of tuinder, stichtten 'Hollandse' kerken en behielden veelal opvallend lang de meegebrachte waarden en nonnen. Toch konden zij zich in het algemeen goed aanpassen aan de snel veranderende Amerikaanse maatschappij. Tot in de jaren vijftig bleven de vooroorlogse landverhuizers brieven schrijven en foto's sturen naar hun families in Noord-Brabant. En tussen tulpen, klompen en windmolens op hun jaarlijkse festivals werd nog menige herinne ring aan 'het oude land' opgehaald. Kortom, een intrigerend verhaal over gewone Brabantse mensen, die ondanks de bezwaren en bedenkingen van hun omgeving, de grote sprong waagden naar een beter bestaan in de Nieuwe Wereld. Mededeling Archiefdienst Bergen op Zoom in Kaart en Beeld In het eerste half jaar van 1996 verschenen weer twee nieuwe afleveringen van Bergen op Zoom in Kaart en Beeld. Aflevering 33 betreft een krijttekening in rood van de Bergse tekenaar/schilder Adrianus Sio uit 1915. In beeld wordt gebracht een gezicht op de Noordmolen te Bergen op Zoom op een moment dat de molen reeds was afgebroken. De tekening is afkomstig uit de topografische atlas van de Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom (AM 159). Aflevering 44 betreft een historiekaart van het beleg van Bergen op Zoom onder leiding van de markies Spinola in 1622. Bergen op Zoom en omgeving zijn getekend in vogelvluchtperspektief. Tegelijkertijd is de kaart een historiekaart, met troepenbewe gingen, ontploffingen en andere gebeurtenissen. Op een bijkaartje is ook een deel van de gebeurtenissen rond de aftocht van het Spaanse leger voorgesteld, de rookwolken van de brandende legerplaatsen nabij Bergen op Zoom, het versterkte kamp van 'Prins Mauri tius van Nassauw' rond Roosendaal, diens leger op weg naar Bergen op Zoom en de aftocht van de troepen van Spinola vanuit Wouw en Bergen op Zoom naar Putte. Het onderschrift gaat dieper in op de laatste dagen van het beleg door het opnemen van een kopie van de inhoud van een brief, die op 3 oktober in Bergen op Zoom geschreven werd. De kaart is eveneens afkomstig uit de topografische atlas van de Gemeen telijke Archiefdienst te Bergen op Zoom (KG 80). De afleveringen zijn voor niet-abonnementhouders ook los verkrijgbaar voor f 12,50 bij de Gemeentelijke Archiefdienst. Fotoverzameling Gemeentelijke Archiefdienst Tijdens de Bourgondische Krabbenfoor op 25-27 juli 1996 zal de Gemeentelijke Archiefdienst de bezoekers kennis laten maken met de fotoverzameling van het Bergse archief. Aspecten die aan de orde komen zijn: monumenten en straten, gebeurtenissen, verenigingen, be drijven, collecties en een CD-fotopresentatie. Een belangrijk aandeel daarbij zal ingenomen worden door de fotocollectie van de Bergse verzamelaar Freek Dons, die onlangs door de Gemeentelijke Archiefdienst is aangekocht. De fotoverzameling is te bezichtingen in de hal van de voormalige nieuwbouw van het oude stadhuis aan de Kortemeestraat. Het is mogelijk oude (dubbele) foto's voor een redelijke prijs aan te schaffen. Tevens ziet de archiefdienst graag nieuwe aanwinsten of collecties uit uw 'oude schoenendoos' tegemoet. Mogelijkerwijs zal de verzameling ook nog na de Krabbenfoor in het archiefgebouw te zien zijn. Bergs Straatnamenboek De Straatnamen van Bergen op Zoom is de titel van het boek, waarvan het eerste exemplaar op 15 april jl. door auteur drs. W.A. van Ham werd aangeboden aan burge-meester A. van den Berg. Dit verklarende straatnamenboek wil allereerst een bijdrage leveren aan de officiële straatnaamgeving door de gemeenteraad, maar geeft ook informatie over vervallen en officieuze namen. Zo heette de Crom wiel straat ook wel Boeven-straat en is de verklaring van Delweg, vermeld op de kaart van de Buitenpoorterij uit 1751, een geheel andere dan men wellicht zou vermoeden: de naam is ontleend aan een laagte of Del (dal) en betekent dus weg door de laagte. Het gebonden boek telt 156 pagina's en is verkrijgbaar voor de prijs van f 49,50.

De Waterschans | 1996 | | pagina 19