De kapel van Huize Sint Catharina Een verscholen monument in bescherming genomen 80 81 De Waterschans nr. 2 1996 Ui JU Ut Door: Kees Boerhout en Kees Booij Verscholen achter het hoofdgebouw van verzorgingstehuis Sint- Catharina aan het St.-Catharinaplein nr. 25 (tot 1938 heette dit plein de Vismarkt) bevindt zich op het binnenterrein de Sint-Catharina- kapel. Door het gemeentebestuur van Bergen op Zoom is de kapel in 1991 wettelijk beschermd als gemeentelijk monument, zowel het in- als exterieur alsook de oude inventaris daarin. In het kader van de bescherming van de jongere bouwkunst (periode 1850-1940) is de kapel via het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) door de provincie geselecteerd om als rijksmonument te worden be schermd. De plaatsingsprocedure zal in 1996/97 worden gestart. Een belangrijke reden om deze kapel te beschermen, naast het belang als voorbeeld van een geestelijke ontwikkeling en vanwege de gaafheid van ex-, interieur en ornamentiek, ligt in het feit dat het de laatste overgebleven R.K. huis- of kloosterkapel in de stad is. In de loop der jaren na 1970 verdwenen reeds, uit ongeveer dezelfde bouwperiode stammend, vermeld in willekeurige volgorde: - het klooster en de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Hal- sterseweg. - klooster en kapel van de broeders van Huijbergen aan de Hoogstraat- Schoolstraat. - de kapel van het Algemeen Bur ger Gasthuis (ABG) in de Van Dedemstraat. - klooster en kapel van de paters van het H. Hart (het Juvenaat) aan de Antwerpsestraatweg. - klooster en kapel van de zusters Franciscanessen aan de Burge meester van Hasseltstraat. - klooster en kapel van de zusters Franciscanessen van Oudenbosch aan de Boxhornstraat-hoek Noord singel. 1- Ontwerpplattegrondtekening uit 1894. Foto van tekening in GAB. Tevens verdwenen de R.K. pa rochiekerken gewijd aan Sint- Joseph op het Pastoor Joorenplein en die gewijd aan de H. Martelaren van Gorcum aan het Bolwerk-Zuid- hoek Boxhomstraat. De Catharinakapel, het oudste deel van het omvangrijke complex, is gebouwd in 1894-1895 in neogotische stijl naar ontwerp van de Bergse architect C.P. van Genk (1838-1914). In 1933 is de kapel in De Waterschans nr. 2 1996 dezelfde stijl in noordoostelijke richting met twee traveeën uitgebreid, werd tegen de noordgevel een bloemenberging annex lijkenkapelletje gebouwd en werd aan de zuidzijde van het koorgedeelte de bergplaats gewijzigd tot sacristij. De uitbreiding in N.O.-richting is aan de buitenzijde zichtbaar door de verschillende soorten bakstenen. Een en ander geschiedde naar ontwerp van de architecten ge broeders Oornen te Oosterhout. De voorgevel werd toen vereen voudigd. De kapel heeft een plattegrond in de vorm van een éénbeukig Latijnskruis. Schip en transept gedeelte hebben een gelijke dakhoogte terwijl de dakvlakken van het koorgedeelte lager zijn uitgevoerd. Het schip bestaat uit zes traveeën en het koor heeft twee traveeën en een driezijdig gesloten absis. De binnenwerkse breedtemaat van het schip is 1025 cm., die van dwarsschip en koor zijn minder breed. De traveemaat van het schip bedraagt 314 cm. hart op hart steunberen. Boven het groot venster met vierpas, boven de entreepartij in de oostgevel, bevindt zich een spitsboognis met een natuurstenen beeld van St.-Catharina met (kapot) rad, de patroonheilige van de kapel en van het tehuis waartoe de kapel behoort. Dc opdrachtgeefster De kapel is gebouwd in opdracht van de sinds 1855 zo genoemde Vereeniging Van Vrouwen onder de zinspreuk: 'Toevlucht in lijden' gevestigd te Bergen op Zoom. De congregatie bestaat in wezen echter al vanaf 1838 en heet gemakshalve tegenwoordig 'Zusters Franciscanes sen van huize St.-Catharina'. Deze zusters hebben zich vanaf het begin bezig gehouden met de verpleging van zieken en met het verzorgen van bejaarden in het A.B.G. (Algemeen Burger Gasthuis) dat toen het ziekenhuis was, maar ook daarna in het nieuwe ziekenhuis 'Lievensberg' en natuurlijk in Huize Catharina. De kapel staat op een historische locatie waar door de eeuwen heen kapellen en kloosters hebben 2- Ontwerptekening voorgevel uit 1894. gestaan. Zo wordt al in 1424 de Sint Jacobskapel genoemd. Bergen op Zoom lag wellicht op een van de doorgangsroutes naar Santiago de Compostella in Noord-Spanje, de befaamde bedevaartplaats ter ere van St.- Jacobus de Meerdere. Al in 1429 wordt geschreven over begijnen en een begijnhof waarna in 1461 op initiatief van Jan II van Glymes, en vooral van zijn echtgenote Margarethe van Sint Simon, een slotklooster ontstaat onder de naam van 'Sint Margriete in het dal van Josaphat'. Het gebouw is rond 1600 aangewezen als Stedelijk Gasthuis en was als zodanig de voorloper van het A.B.G. In 1736 veranderde de naam van stadsgasthuis in St.-Catharina Gasthuis. Deze naam werd in 1837 uiteindelijk omgezet in Algemeen Burger Gasthuis. Het is dit klooster waarin vanuit Breda de eerste zusters van de Congregatie der Religieuzen Penitenten-Recollec- tinen van de orde van de H. Franciscus hun intrek namen. Ook een minderbroederklooster heeft m de buurt gestaan en op dc hoek van de Geweldi gerstraat (daarvoor Nonnenstraat) en de Minderbroederstraat bevond zich de 16e eeuwse kapel van het Sint Margrietenklooster die in de 18e eeuw ook is gebruikt door de Waals-hervormde - en door de Evangelisch Lutherse gemeente. Foto van tekening in GAB. Deze kapel is in 1952 afgebroken om plaats te maken voor nieuwbouw van het verzorgings tehuis. De familie van Genk Behalve het kapel-gebouw, dat zoals reeds gememoreerd in neogotische stijl is uitgevoerd, zijn in de kapel vooral interessant het gebrandschilderde glas-in-lood in de vensters, de houten beelden, de preekstoel en de kruiswegstaties. Bij het tot stand komen van kapel 3- Exterieur kapel omstreeks 1920. Briefkaartfoto in GAB.

De Waterschans | 1996 | | pagina 20