De Waterschans nr. 2 1996 De Boekhandelaar Deze prent wordt u aangeboden door de heer W.F.M. de Kort van Intraco die te Oudenbosch een bedrijf heeft voor het restaureren van boeken. Nadere informatie via ITC 0164-244150. De prent werd beschikbaar gesteld door antiqariaat S.C. Lemmers, Von Böninghausenlaan 16. 2161 ET Lisse (tel.0252-115332). Uit: lest voor allen. Zynde een verhandeling en verbeelding van allerhande Standen, Studiën, Wetenschappen, Handwerken enz. door pater A braham van St. Clara. In het Nederduyts overgebragt door J. Ie Long. Derde druk. Te Amsterdam, bij Jan Roman zj. Restauratie en conservatie Onverbrekelijk met elkaar verbonden, daar slechte conservatie onmiddelijk tot verval leidt en daardoor weer restauratie noodzaakt. Evenzo het conserveren van stukken in slechte staat zonder eerst een voldoende en liefst een afdoende restauratie uit te voeren Wat veroorzaakt deze twee-éénheid? Archivalia of objekten opgeslagen in een niet geklimatiseerde depots kunnen binnen de kortst mogelijke tijd in een zichtbare toestand van verval geraken, door aantasting door UV-staling, stof, gebruikschade, opslag- schade, milieu en klimaatschade, ongevals- schade, zoals brand - en waterschade, ongedierte, schimmels, bacteriën maar ook schades die ontstaan door het materiaal zelf, zoals verzuring, ontbinding, inktvraat of gewoon veroudering. Er moet te allen tijde rekening worden gehouden met kalamiteiten, hoe klein ook, die zich kunnen voordoen en uitbreiden, daarmede de kans op onher stelbare schade vergroten. Conservatie in speciaal voor dit doel gebouwde klimaatgeregelde depots, zoals bij nieuwbouw, is de kans op een deel van de schades uiteraard minder, hoewel hierbij moet worden aangetekend, dat juist deze klimaatsystemen de oorzaak kunnen zijn van kweek en verspreiding van schimmels en bacteriën. De meest ideale vorm van Conservatie is vlakliggend, enkelvoudig, beschermd tegen stof, UV, dampen en vooral gebruiksschade. Zoals bijvoorbeeld bij het in veel archieven, bibliotheken en musea in gebruik zijnde JEZET PLANORAMA ladenkastsyteem, waarbij de objecten verschillend van materiaal, vorm, grootte, dikte, enz gerangschikt kunnen worden in gemakkelijk uitneembare aluminium laden variërend in diktes van 10 tot 630 mm en elk aangepast aan de te conserveren objekten qua grootte, inert bodemmateriaal en fixatie. Restauratie kan uitgesplitst worden in twee vormen, ethische of onzichtbare restauratie en juridische of juist zichtbare restauratie. Filosofie van de JEZET CONSERVATION ENGINEERS is, het autentieke deel van een objekt intact laten en alleen die behandelingen te doen, die op geen enkele wijze afbreuk, vermindering of onomkeerbare verandering veroorzaken aan het origineel. Restauratie behandelingen kunnen zowel handmatig, maar tegenwoordig steeds vaker mechanisch verricht worden, volgens een opvolgend patroon van behandelingen of slechts één enkelvoudige. Belangrijke mechanische behandelingen kunnen zijn: Ontstoffen: dmv borstels met verschillende hardheid en grootte, tafels en/of wanden met regelbare afzuiging en drietraps filtering met microfilter van 99,97%. Reinigen: dmv dompeling in spoelbekkens, op vacuümtafels, in afzuig en/of zuurkasten. Ontsmetten: dmv vacuüm ontsmettings installatie met puur etyleenoxide gas als ontsmettingsmiddel in een milieu van stikstof en een gaswasser voor de neutralisatie, volledig automatisch, gedetecteerd en werkend op gecomprimeerde lucht. Ontzuren: dmv lopende band waarop de losse archivalia van verschillende vorm en grootte (4x4 tot 80x150 cm) willekeurig worden geplaatst. Vervolgens doorgevoerd onder een continu lijn-meetsysteem, wat de VORM bepaalt en de plaats WAAR en HOE het object op de band ligt. Deze gegevens van elk object worden doorgegeven aan de computer met een speciaal voor deze machine ontworpen programma, die ze verwerkt samen met de variable bandsnelheid tot een behandelings- of spuitpatroon voor elk object op één van de vijf opeenvolgende werkstations, die alleen juist die hoeveelheid ontzurings-vloeistof, volkomen gelijkmatig inbrengt, die nodig is om een verzuurd LOSBLADIG STUK, zo ver mogelijk terug te brengen in zijn oor spronkelijke staat met een vooraf bepaalde pH-waarde, eventueel met alkalische reserve. Zonder tekst-of kleurvervaging, vormver andering, schade en/of toekomstige schade te veroorzaken. Aanvezelen: automatische uit voering met circulatiesysteem, gedeelde aan vezel bak waardoor gemakkelijker gewerkt kan worden en de mogelijkheid bestaat om ook grotere formaten aan te vezelen (zgn deel aan vezel ing), groot werkzaam oppervlak (geheel uitgevouwen krant) Door snelle aanvezeltijd treedt geen of minimale tekstverarming op en bovendien geen risico van verschuiven van losse delen Speciaal gebouwd voor sterke vacuümwerking voor gelijktijdige aanvezeling en verlijming en gebruik als vacuümtafel. Persen: dmv twee handig veiligheids bediening van pneumatische cilinder met instelbare kracht Vriesdrogen dmv vacuümkast met con densor, waarbij het bevroren vocht in bijvoorbeeld een boek direct omgezet wordt in damp (zg sublimatie) en afgezogen wordt naar de condensor. Strekken: dmv spanraam variable in grootte met in spankracht regelbare spanners met krimpopvang, speciaal voor charters. Wie wist dat een zo gespecialisserd bedrijf zich te Oudenbosch bevindt9 W.F M. de Kort

De Waterschans | 1996 | | pagina 22