De Bourgondische Krabbenfoor en haar voorgangers 44 45 De Waterschans nr. 2 1996 scheidend voorzitter. Met veel vriendelijke en lovende woorden schetste de heer Van Riemsdijk de verdiensten van drs. N. Grosfeld. 'Nic was de Kring en de Kring was Nic'. Ideeën om hem ere-voorzitter of ere-lid te maken bleken statutair niet mogelijk en eigenlijk helemaal niet zo gepast. Een ere lidmaatschap noemde de heer Van Riemsdijk een soort slot-apotheose, terwijl van de heer Grosfeld nog zo veel ter verwachten valt voor de Kring. Om zijn goede stuur manskunst nog eens extra te belichten overhandigde hij de scheidend voorzitter een cadeau met extra symbolische waarde: een bakboord- en stuurboordlicht èn een toplicht voor zijn boot. Onder luid en langdurig applaus nam de heer Grosfeld het cadeau in ontvangst. Uiteindelijk kreeg hij toch het laatste woord en dankte in zijn slot woord iedereen voor de aan wezigheid en het in hem gestelde vertrouwen. Na de pauze waarin velen de scheidend voorzitter de hand drukten, was er nog een uit muntende voordracht met begelei dende dia's over opgravingen die door de leden van de archeologische werkgroep 'in den Scherminckel' waren verricht achter het oude postkantoor. De spreker, de heer Marco Vermunt, mocht dan ook een warm applaus in ontvangst nemen. Verslag extra algemene ledenver gadering Op 22 mei 1996, naar later bleek een avond vol voetbalemotie, vond er een tweede algemene leden vergadering plaats die geheel gewijd was aan de statuten wijziging. Deze keer hoefde niet de helft van het totaal aantal stemgerechtigde leden aanwezig te zijn, maar volstond een twee-derde meerderheid van de ter vergadering aanwezige leden. Aan de uitno diging hadden 24 leden gehoor gegeven, terwijl er 9 volmachten verstrekt waren. De voorzitter, drs J. F. Chr. Zwagemakers, nog wat onwennig in zijn nieuwe rol, trok allereerst het boetekleed aan: ook deze keer had er niet op de uitnodiging gestaan dat de statutenwijzigingen ter inzage lagen bij de secretaris. Met een gratis consumptie voor de aanwezigen en de belofte dat het niet weer zou gebeuren, begon men met het doornemen van de wijzigings voorstellen en werden ze in stemming gebracht. De statuten wijziging bleek unaniem gesteund te worden. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Het bleek heel rustig te zijn op straat. Ajax verloor die avond! Binnenstad In maart van dit jaar presenteerde de Vereniging Binnenstad een uitgebreide notitie over de Lievevrouwepoort en haar om geving. Aanleiding was het gemeentelijke beleidsplan Binnen stad '96 waarin in het kader van de toeristische ontwikkeling van het westelijk stadsdeel een aantal projecten genoemd wordt: het ontwikkelen van het Groot en Klein Arsenaal, het openmaken van de Gedempte Haven, het geven van een publiekstrekkende functie aan het Spuihuis èn het openstellen van de Gevangenpoort. Het schitterende plan van de Vereniging Binnenstad (waarover U in de laatste Waterschans van dit jaar een artikel kunt aantreffen) dat onder meer het herstellen van de voorbrug, gracht en een gedeelte van de stadsmuur beoogt, heeft al wel aandacht gekregen van de pers, de plaatselijke politiek en het gemeentebestuur maar de reacties van de laatste twee waren op zijn zachtst gezegd merkwaardig lauw. Blijkbaar worden goed doordachte en kwalitatief hoogstaande plannen voor de binnenstad met een grote mate van reserve en een zeker dédain bekeken als ze vanuit de burgerij komen. De toeristisch- recreatieve en dus economische ontwikkeling van de historische binnenstad is toch niet een zaak die voorbehouden is aan bestuur en ambtenaren! Omdat de Geschiedkundige Kring de doelstelling van de Vereniging Binnenstad, het verbeteren en in stand houden van de belevings waarde in de binnenstad met grote aandacht voor de cultuur-historische aspecten, onderschrijft en de plannen met de Gevangenpoort en omgeving zeer sympathiek vindt en zelfs graag gerealiseerd ziet, verdient deze groepering alle steun. Een zeer goede manier om steun te betuigen is lid te worden. Voor nadere informatie over de Vereniging Binnenstad kunt u bellen naar 0164-244558. Oude postkantoor Onverkwikkelijk. Als er zelfs ge rechtelijke stappen noodzakelijk zijn om sloop van een zeer prominent gebouw in de binnenstad te voorkomen, dan kun je stellen dat de communicatie tussen burgerij en gemeentebestuur verstoord is. Men is duidelijk verkeerd ver bonden. De post blijkt niet goed meer bezorgd te worden of raakt zoek. De hele kwestie rond het postkantoor begint op een stellingen oorlog te lijken en er zijn dus redenen genoeg om de dialoog te herstellen. Gesprekken op basis van wederzijds respect en zonder competentiestrijd moeten er komen. Schermen met contracten, rap porten, procedures en slopershamers zijn daar echter niet bevorderlijk voor. Toch mag het duidelijk zijn dat deze kwestie niet langer kan duren. Al een jaar of tien staat dat typische rood-bakstenen gebouw met zijn torentje en zijn fraaie interieur te verpieteren. Een heuse architectuurprijsvraag (door de Vereniging Binnenstad aangekaart) in het kader van 700 jaar Heerlijk heid van Stad en Land Bergen op Zoom met 114 inzendingen en een .^ominente jury heeft daaraan niets veranderd. Moet dat gebouw eigenlijk plat? In mijn woordenboek staat bij projectontwikkeling niet 'sloop en nieuwbouw' als betekenis. Er zijn toch tal van mogelijkheden te bedenken die dit fraaie oude postkantoor, al dan niet met wat aanpassingen, een nieuwe functie kunnen verschaffen? Wellicht hebt U daar ideeën over. Noteer ze en stuur ze naar de redactie van de Waterschans. Mogelijk kunnen we zo een bijdrage leveren aan het doorbreken van deze impasse. Bergen op Zoom als militaire stad Als U deze Waterschans leest, hebt De Waterschans nr. 2 1996 Een sociologische verkenning door: Wim Edens U inmiddels als kennis kunnen nemen van de inhoud van het prachtig geïllustreerde en rijk gedocumenteerde boekwerk 'Bergen op Zoom als militaire stad', nummer 16 van de brochurereeks van de sectie militaire geschiedenis van de Koninklijke Landmacht. Deze studie is verschenen ter gelegenheid van de sluiting van de laatste kazerne in Bergen op Zoom, de Cort Heyligers. Met die sluiting is officieel een einde gekomen aan de rijke militaire geschiedenis van onze stad. Tijdens een bijeenkomst in de Hofzaal van het Markiezenhof op 25 juni overhandigde de bevelhebber van de landstrijd krachten, luitenant-generaal Couzy, het eerste exemplaar aan de burgemeester mevrouw Van den Berg. De Hofzaal leek wel op de officiersmess toen het Markiezenhof nog kazerne was. Het bestuur van de Geschiedkun dige Kring vindt deze historische studie van groot belang, omdat het de militaire aspecten van de Bergse geschiedenis in één doorlopende lijn beschrijft. Zo'n prachtig boekwerk mag vanzelfsprekend niet ontbreken in de boekenkast van de leden van onze Kring, vandaar dat wij het U als een extra uitgave willen aanbieden. U moet het geenszins opvatten als een vervanger van de reeds lang aangekondigde Studie 10. Die zal, ijs en weder dienende, dit jaar nog verschijnen. Drs. J. Zwagemakers nieuwe leden Mevr. R. Adriaansen; de heren L. Bogers, M. Broos, C. Bové, J. van Egeraat, C. Hertogs, J. Kooien, P. Mulder, J. Portegies, C. Roosen boom en R. Segers, allen uit Bergen op Zoom. Cursus Oud-schrift voor begin ners Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom. 10 (wekelijkse) lessen vanaf 22 september 1996. Maandagavond van 19.30-21.30 uur. Cursusleider: J. van Loon. Kosten f 85,- inclusief syllabus en koffie. Aanmelding vóór 15 september 1996 bij de Gemeen telijke Archiefdienst (0164-241930). Inleiding De Bergse Braderie, zoals de Bourgondische Krabbenfoor door menig Bergenaar nog vaak wordt genoemd, staat bekend als een meestal zonovergoten jaarlijks marktgebeuren. In dit artikel wordt aandacht besteed aan het tot stand komen van deze markt, dit jaarlijks terugkerend feest, want zo wordt het toch wel beleefd. Een feest is de viering van een heuglijk feit, van een feit dat men zich wenst te heugen. Dat geldt ook voor deze markt, ook al is dat herinneren, dat heugen niet zo heel erg duidelijk meer op de voorgrond. Ik zal nader ingaan op de historie van Braderie en Bourgondische Krabbenfoor en die verbinden met hun laatmiddel eeuwse voorgangers, de Bergse Jaarmarkten. Tevens wordt het ge heel tegen het licht van het feno meen 'Invention of tradition' ge houden. De Braderie en Bourgondische Krabbenfoor, plaatsbepaling In zowel de algemene volkskundige literatuur, als in de meer op Noord- Brabant gerichte volkskundige literatuur blijken geen beschrij vingen te bestaan van de Braderie, noch van de Bourgondische Krabbenfoor als feesten. Sterker nog, zelfs in Bergen op Zoom is geen literatuur voorhanden waarin gerept wordt van dit feest, dit winkelfeest zoals het ook wel ge noemd wordt. In de plaatselijke kranten en weekbladen werd echter volop aandacht aan het evenement besteed. De Bergse Braderie en de Bourgondische Krabbenfoor lopen in de tijdslijn naadloos in elkaar over. De aard van het feest verandert niet wezenlijk met het veranderen van de naam, maar die naamsverandering is eerder een gevolg van een veranderingsproces dat zich voordoet in de verschijningsvorm van de feesten. Ik kom daar later op terug. De (geringe) ouderdom van deze feesten is mogelijk één van de verklaringen die te geven is voor de geringe aandacht in de literatuur voor deze feesten, naast het feit dat het hier in eerste instantie om een commerciële aangelegenheid gaat, georganiseerd door de winkeliers vereniging in nauwe samenwerking met het stadsbestuur. De Braderie en de Bourgondische Krabbenfoor zijn duidelijk Bergse feesten, met een beoogde uitstraling naar de gehele regio. In een waarschijnlijk overmoedig jaar is er zelfs sprake geweest van een bootverbinding met Antwerpen, om de Antwerpenaren ook de ge legenheid te bieden van dit spektakel te komen genieten. De tocht heeft, wegens gebrek aan belangstelling, nooit plaats gevonden. De Braderie en Krabbenfoor vinden plaats in het laatste weekend van juli. Op de jaarkalender valt ze daarmee tussen de beide middel eeuwse jaarmarkten in. Er is geen concrete aanwijzing te vinden voor dit tijdstip, ook enige con-nectie met de plaats van de Markiezaats- feesten op de jaar-kalender lijkt afwezig. Vermoed kan worden dat deze datum een puur pragmatische is, die te maken heeft met de 'slappe' tijd van de middenstand: een tijd waarop de vakanties volop

De Waterschans | 1996 | | pagina 2