136 137 De Waterschans nr. 4. 1996 onderscheid gemaakt tussen een gespannen en niet gespannen boog. Wanneer iemand betrapt wordt op het schieten of met andere middelen vangen van wild, dan is hij het wapen of stroperswerktuig kwijt maar krijgt daarnaast ook nog een enorme boete van twintig gouden rijders te betalen. Bij herhaling van het misdrijf volgt telkens dezelfde boete. Personen, waarvan de jachtopzichter het vermoeden heeft dat ze zich aan stroperij schuldig maakten kan hij arresteren en des noods via de pijnbank tot een bekentenis trachten te brengen. Dit alleen wanneer twee getuigen ontbreken. De schout en gerechtsdienaars van de ver schillende dorpen binnen de Heer lijkheid mogen op dezelfde wijze optreden tegenover stropers, ze zijn echter wel verplicht hen aan de jachtopzichter over te dragen. Die moet hen de vastgestelde boeten kunnen opleggen en er bovendien voor zorgen dat deze lieden voor de herberg of vierschaar van het dorp, waar ze werden gearresteerd, te kijk worden gezet, getooid met de vellen en huiden van de dieren die ze hebben gestroopt. Bovendien moeten ze de Heer in een rechtsgeding om vergiffenis vragen. Op het zetten van strikken en vallen wordt dezelfde boete van twintig rijders gesteld. De bovengenoemde correctionele straffen gelden hierbij ook. Op het meenemen van jonge hazen uit hun leger of het uitgraven van een worp jonge konijnen staat een boete van telkens tien oude schilden. Het maakt daarbij niet uit of iemand dat zelf doet, of dat laat doen door anderen, zijn kinderen of dienstpersoneel. Bovendien geldt bovengenoemde correctie ook hier. Op het jagen of gejaagd hebben met fretten of paarden, overdag of 's nachts, staat een boete van eveneens twintig rijders. Ook hier geldt bovengenoemde correctie. Dit artikel zegt alle hondenbezitters de wacht aan. Hun honden dienen 'gekortpoot' te worden. De bedoeling is duidelijk. Stropende honden kunnen veel schade aanrichten. Vergeleken met de praktijk van de 18e eeuw, het knuppelen, waarbij de honden een korte knuppel voor de voorpoten gehangen werd zodat ze struikelden wanneer ze achter iets aan gingen, is het 'kortpoten in onze ogen gruwelijk. Voor details kunt u terecht in Shakespeare's Hond van Leon Rooke (Het Spectrum, 1985). Hier volstaat dat de hond kreupel werd gemaakt door met een beitel de middelste voetkussentjes onder iedere poot weg te slaan. Was dit na een waarschuwing acht dagen tevoren niet gedaan, dan wordt een boete van drie pond zwarten opgelegd. Op het verstoren van jachtterrein en wild door het dichtstoppen van konijnenpijpen of het rapen van de eieren van patrijzen en fazanten wordt, naast de eerder genoemde correctie, een boete van zes pond zwarten gesteld. Eerder dan 12 januari 1518 gepleegde misdrijven zullen worden bestraft naar de oude jachtordo- nnantie. Alle bovengenoemde boeten zullen in vieren worden gedeeld. Een vierde voor de Heer, een vierde voor de aanbrenger, een vierde voor schout en schepenen van het dorp waar de stroper werd gearresteerd en een vierde voor de jachtopzich ter, die verplicht wordt hiervan behoorlijke administratie te voeren. Voorzien van het zegel van de Heer werd deze benoeming met de daarin vastgestelde bepalingen overal in het land van Bergen op de plaatsen 'dair men gewonlick is publicatien te doene' aan de inwoners bekend gemaakt. Men was gewaarschuwd. Gelukkig hebben wij de poelier om ons voor wildbraad van dienst te zijn. 'Jan heere van Berghen opten Zoom van Walhain van Glimes etc Ridder vanden oirdene vanden Gulden Vliese etc. Alzoe wy te vollen geadverteert zijn vanden abusen ende excessen die dagelycx gescieden, in ende omtrent onsen waranden bosschen hegghen binnen onser lande ende heerlicheiden van Berghen mitten toebehoirten zoewel byden ingesete- nen als by diverssche persoonen van buyten, schietende ende vanghende onse konijnen hazen ende reygeren pertrysen fesanen ende andere wildbraet. Soe eyst dat wij om hierinne te remedieren betrauwende die nutheit ende goede ernsticheit van onsen welgeminden Raess van Bloys, hebben den zeiven gestelt ende gecommicteert stellen ende commicteeren mits desen te zijne upper warantmeester ende bewair- dre van onsen voirscr. waranden bosschen ende wildernissen in ende over al onsen voirscr. landen ende heerlicheiden van Berghen mitten toebehoirten, hem gevende vol- commen macht ende zonderlinghe bevel deselve officie wel ende betrouwelyc te bedienen onsen rechten ende heerlicheit dairinne te bewaeren ende den delincqueerders het tzij ingesetene ons voirscr. lands oft andere van buyten aen te tastene te vanghene ende hemluden af te nemene de peynen ende correctien inder manieren hiernae geordon- neert ende verclairt. Te wetene inden eersten, zoe wie bevonden zal wordden in heggen in haghen ofte waranden ende buyten gewoonlice weghen gaende mit eenen booghen booghe onge spannen, die zal verbueren x sc.gr.brb., ende die inder zeiver manieren zal bevonden wordden boghe gespannen draghende zal verbueren xx sc.gr.(brb). Item diegene die zal bevonden wordden schietende oft gescoten hebbende mit bussen boghen garen ofte andere instrumenten eenighe conijnen hazen reigeren pertrysen fesanen ofte andere wiltbraet die zal daran verbueren eest de busse boghe ende instrument dairmede hij ghescoten ofte tzelve wiltbraet gevanghen zal hebben ende noch daertoe twyntich gulden rijders alzoe dicke ende menichwerven hij zal bevonden wordden geschoten ofte gevangen hebbende ende dengonen dairop merckelyc vermoe De Waterschans nr. 4. 1996 den oft susspicie zal hebben, dien zal onse warandmeestre moghen aentasten om hem tzelve te doen Iyden op een banck oft anderssins hem andelende naer geleigentheit der zaicken alzoe verre hijt hem niet en can overtuyghen mit ii wittege getuyghen. Insgelicx zullen oic alle delinc- querdeers moghen aengetast wordden bij enyeghelicke van onsen scouthteden ende officers binnen onsen voirscr. lande ende heerlicheiden elc onder zynen bedrive behoudelic dat zy die zullen moeten leveren onsen warand meestre om hemlieden off te nemen de breucken dairtoe geordonneert ende noch boven desen te moeten staene voir der gasthuys ofte vierscare aldair zij angetast zullen zyn geweest, behangen mit alzulcke vellen als zy gescoten oft gevanghen zullen hebben ende dairtoe den heere vergevenisse bidden in een genachte. Item voirtan zoe wie bevonden wordt enige stricken copren ofte andere hanghen ende clippen gehanghen hebbende, die zal verbueren oic twyntich ryders ende hebben de correctie als boven. Item zoe wie bevonden wordt, het zy personen oft by hoeren kynderen ende dienstboden jonghe oft ouwe eenighe jonghe hazen uuten velde genomen hebbende oft enighe worpen van conijnen uutgravende, die zal verbueren telcken reysse thien oude schilden ende staen ter correctien als boven. Item zoe wie bevonden zal wordden mit foretten of paerden jaghende oft geiaeght hebbende hetzy by daghe oft by nachte, die zal insgelicx verbueren twintich ryders ende die correctie als boven. Item dat alle degonen honden houdende zullen dezelve hoere honden moeten doen cortpotten op die peyne van drie pondt swartte zoe dicke zij daraf zullen bevonden ende geatengiert worden behoude- lijck datmen hemlieden hier af eene wairscuwinge zal moeten doen acht daghe te wete eer onse warantmees- tre zal omryden. Item zoe wiemen zal bevinden onse warande ende wilt storende mit enighe instrumenten al hier niet genoemt gelyc als konynen hoere eerde stoppende, pertrysen ende fesanen hoeren eeyeren nemende ende diergelycke die zal verbueren telcker reyse zesse ponden zwarten ende ter correctien als boven. Item voirtmeer indien onsen warandmeestre bevint ymende gedelinqueert te hebbene voir de date van dese zyne commissie, die zal wordden gepugneert nair inholt ouwe oirdonnantie voir dese by ons ende onser stad hier af gemaict ende gepubliceert, alle welcke boeten ende amenden boven- gescreven zullen wordden bekeert ende gaen in vieren te wetene deen vierendeel tonsers behouf dander vierendeel den anbrenger ende accusterdre terde vierendeel tot behouf vanden scoutete ende scepenen daronder de delinqueer- ders angetast en aenge-sproken zullen wordden ende tvierde vierendeel tot behouff van onsen vorser, warantmeestre. De welcke van hem hier inne duegdelycke te quytene ende oic rekeninghe aengaende desen te doene tallen tyden hy des van onsen weghen versocht wort, heeft hier af ghedaen de behoirlycken eedt in onsen handen. Ontbieden darom ende bevelen onsen drossaet scouteten ende voirts allen anderen onsen officieren dieneren ende ondersaten ons voirscr.lands ende heerlicheiden van Berghen mitten toebehoirten dat zij ende eenyegelyc van hunluden elc intzyne dese tewordighe van publiceren ende uutroepen onder hoeren bedryve ter plaetsen dair men gewonlick is publicatien te doene, ende tinhouden van desen onderhouden ende doen honder- houden zonder infractie gelyc wy hemlieden dat oic mondelinghe hebben bevolen op hoeren eedt, den zeiven onsen warantmeestre int exerceren zynre officie voirscr. doende alle behulp ende onderstant des van hem versocht zynde zonder des te latene Want ons alzoe gelieft des toirconden Wy hebben onsen segele hier anne doen hanghen opten xii en dach van Januario int jair duust vyfhondert ende zeventhiene, stil van brabant. 12 januari 1518 ARR 51, fol.l 16 e.v.

De Waterschans | 1996 | | pagina 10