Musea in de Regio Het Markiezenhof 144 145 De Waterschans nr. 4. 1996 [Anton van iDuinkerker park voetgangers tunnel kijkVin de pot KAART GEMEENTE BERGEN OP ZOOM afdeling-, Ruimtelijks Ordening A Verkeer datum: 05/10/'95 Afb.7. Alternatief auto-verkeerscirculatie westzijde centrum. door: Ben Daeter In het historische centrum van Bergen op Zoom ligt een van de mooiste laat-gotische stadspaleizen van West-Europa: het Markiezen hof. Het Markiezenhof is ongetwijfeld ook het grootste en prachtigste monument van Bergen op Zoom. Het kan in pracht en praal wedijveren met de grootste monumenten in ons land. De stad is terecht trots op dit monument. In dit Hof bevindt zich het een zodanig tijdstip afgerond wordt dat e.e.a. nog tijdig ingediend kan worden voor het verkrijgen van landelijke of Europese bijdragen. Voor informatie over de Vereniging Binnenstad kan men terecht bij mevr. R. Adriaansen, Bolwerk Noord 77 tel. 0164-256787. Gemeentemuseum, maar in feite is het gebouw zelf ook al een museum. Bouwgeschiedenis Dit schitterende monument werd rond 1500 gebouwd ter meerdere eer en glorie van de Heren, later de Markiezen van Bergen op Zoom. Tegen het einde van de 15e eeuw behoorden deze edellieden tot de meest vooraanstaande bestuurders in de Nederlanden. Om dit aanzien nog meer luister bij te zetten gaven zij in 1485 aan de fameuze Mechelse bouwmeester Anthonie Keldermans de opdracht tot de bouw van dit elegante en uitgestrekte woonpaleis. Het werd met name in opdracht van Jan II De Waterschans nr. 4. 1996 van Glymes gebouwd. Uitbreidingen en gewijzigde func ties De monumentale ingang dateert uit 1494. Tussen 1508-1514 kwam een grote uitbreiding tot stand die is voltooid door Rombout Kelder mans. Als residentie van de Markiezen bleef het in gebruik tot 1795. Toen werd het hospitaal, daarna kazerne. In 1963-1987 is door restauratie het Markiezenhof in zijn oorspronke lijke staat hersteld. Bij de bouw van het Markiezenhof, vanaf 1495 onder leiding van Anthonis Keldermans geholpen door zijn zoon Rombout, ondernomen is gebruik gemaakt van enkele oudere gedeelten. De langgerekte voorgevel (west-kant) dateert uit twee perioden, die vrij kort op elkaar gevolgd moeten zijn. Aan de rechterzijde bevindt zich het om een kleine binnenplaats gelegen oudste deel, waarin ook de in 1485 al begonnen Hofzaal (van Gly- mes-zaal) te vinden is. In 1495 werd dit deel met een verdieping met trapgevel verhoogd. Aan twee kanten van dat oudste en kleinste binnenhof is een open galerij met Tudor-bogen op slanke zuilen. Gelijkvloers is de westgevel gebouwd van Gobertange steen, daarboven van baksteen, afge wisseld door lagen van natuursteen. Opmerkelijk zijn in deze facade ook de vensters met daarvoor rood geverfd traliewerk van ijzer, daterend uit het begin van de 16e eeuw. Nauwelijks zal het oudste gedeelte voltooid geweest zijn of men begon aan de noordkant met een uitbreiding van drie vleugels om een binnenplein. Tot dat plein geeft een vrij grote ingangspoort toegang, die evenals de dakkapellen be kroond is door een trapgevel. Die van de poort is evenwel versierd met pinakels, slanke gothische torentjes met een kruisbloem er bovenop. Christoffel Boven de poort bevindt zich het beeld van Christoffel (een geschenk van de derde regiment Infanterie) in een rondbogige nis. Hij was immers Afb.2. De Hofzaal. in het middeleeuwse volksgeloof de patroon tegen een onvoorziene dood. Aanschouwde men zijn beeltenis, dan was men die dag beveiligd tegen een plotseling sterven. Vandaar dat men hem in groot formaat en in 't oog vallend bij de ingang van kerken of andere gebouwen neerzette. Bovenop de topgevel staat een als beer vermomd leeuwtje, dat het wapen van de Heren van Glymes vasthoudt. Aan de buitenzijde van de noordgevel valt een mooie arkel (erker) op, die al in 1927 gerestaureerd is. Kapel Aan het eind van deze galerij, in de noordoost hoek dus, is het vroegere archief van de Raad- en Rekenka mer in 1951 verbouwd tot Maria-kapel. De huiskapel van de Heren van Bergen heeft aan de oostkant gelegen. Zij gingen overigens ook vaak in de grote Sint-Gertrudis kerk ter kerke. Vandaaruit begon ook hun zwerftocht langs verschillende begraafplaatsen. De traptoren in de noord-west hoek, waarvan de bovenbouw in de 19e eeuw gesloopt was, is nu weer met een fraaie 'ui' versierd. Op het achterplein bevond zich oorspronkelijk de bakkerij, de brouwerij en andere dienst gebouwen, die nu voor een deel als bibliotheek zijn ingericht. De tuinvleugel van het Markiezen hof, het zogenaamde Cabinet de la Tour d'Auvergne, is in 1709-1710 verbouwd naar de mode van die tijd in opdracht van de toenmalige Markies Francois Egon, prins de la Tour d'Auvergne, naar een ontwerp van een Franse architect (Francois Egon, Fransman van geboorte, was tijdens de Spaanse Successie-oorlog (1701-1714) veldheer in dienst van de Staten en leverde in 1709 bij Malplaquet slag tegen zijn vroegere landgenoten). De verbouwing na afbraak van de vroegere Hofkapel bleef beperkt tot de tuingevel en de daaraan grenzende woonvertrekken op de begane grond en op de eerste verdieping. De andere buitengevel, die aan de kleine binnenplaats, bleef ongewijzigd. Wel werden daar de vensters dichtgemaakt. Het geheel leidde tot een bijzonder smaakvolle combinatie van 16e-eeuwse laat-gotiek en 18e-eeuws classicisme. Voorgevel De imposante voorgevel van deze residentie oogt streng door de felrode vensterkorven, die het paleis tegen inbraak en vernieling moes(t)en beschermen. Maar achter deze gevel verschuilt zich een fascinerend geheel van zalen en

De Waterschans | 1996 | | pagina 14