De Waterschans nr. 4. 1996 bastions, 1 hoornwerk (dubbel bastion), 8 ravelijnen en 18 lunetten. Museum Het Markiezenhof zelf is eigenlijk al het museum op zich. Het museum herinnert aan de vroegere functie van Het Markiezenhof. Daarin bevinden zich de portretten van de vroegere markiezen en markiezinnen en vele andere schilderijen vormen een deel van de collectie oude kunst, die verder bestaat uit meubilair en sier- en gebruiksvoorwerpen uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Aardig is de omvangrijke kermis- verzameling met zowel werkende miniaturen van kermisattracties als originele onderdelen van draai molens en luchtschommels. Schilderijen en prenten schetsen het vroegere en hedendaagse kermi svermaak. Wisselende tentoonstel lingen, soms op het gebied van de moderne kunst, dan weer met een cultuur-historisch thema, bieden de bezoeker van Het Markiezenhof tot op heden steeds weer iets nieuws. Zoals we al zagen behoort de bijeengebrachte collectie niet tot het oospronkelijk bezit van de Heren van Bergen, maar stamt wel ten dele uit hun tijd. De Stichting "Vrienden van het Markiezenhof heeft zich hiervoor veel inspannin gen getroost en verschillende schenkingen gedaan, zoals de bezoeker kan zien in de beeldentuin. En zo is het Markiezenhof niet alleen een schitterend gebouw, maar is het ook zelf een interessant museum.huist het ook een heel intereaant museum. Geraadpleegde literatuur: AJb.5. Kast in kamer 103, eerste verdieping (Fotolino). Ajb.6. Zusters Drosaerds (foto: GAB). W. van Ham: Het doorluchtig Huis van Bergen op Zoom. Zaltbommel.1977; C. Slootmans: Jan metten Lippen, zijn familie en zijn stad. Rotterdam-Antwerpen. 1945; Kunstreisboek voor Nederland. Amsterdam. 1977.

De Waterschans | 1996 | | pagina 16