Mededelingen De Waterschans "5"' tyjfcr*- -p~ y 119 De Waterschans nr. 4. 1996 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 26e jaargang nr 4. dec. 1996 ISSN: 0926-3918 De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom erevoorzitter: dr. E. Hartel ereleden: br. Alberik (P.van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. W.A. van Ham Bestuur voorzitter: drs. J. Zwagemakers sekretaris: mevr. J Kock-Asselbergs P.Turcqstraat 17 4611 EA Bergen op Zoom tel. 0164-233811 penningmeester: F. van de Putte Stelleweg 37 4617 LV Bergen op Zoom tel. 0164-241669 postrekening 24 05 922 en bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie: ƒ42,50 (minimaal) per jaar Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom tel. 243222 overige leden: G.C. van Broekhoven W. van Riemsdijk M. van Tilborg PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM Redaktie-adres: C. Vanwesenbeeck postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom tel. 0164-241930 DE WATERSCHANS redaktieleden: R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts drs. J. Zwagemakers Redaktie-sekretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom Tel. 0164-210209 Toezicht distributie De Waterschans: Hanneke Kock-Asselbergs P.Turcqstr. 17, 4611 EA Bergen op Zoom, tel 0164-233811 vormgeving: uitgeverij Daeter druk: Vis Alphen a/d Rijn Met het nieuwe jaar voor ons wil het bestuur alle leden allereerst een goed, gezond en gelukkig 1997 toewensen en tegelijkertijd even met U terugblikken op de belangrijkste gebeurtenissen voor de Geschiedkundige Kring in 1996. Hoewel er geen spectaculaire ontwikkelingen (de voorzitters wisseling heeft geen aardvers chuiving opgeleverd), grootscheepse herdenkingen of zinderdende ge beurtenissen plaatsvonden, mogen we toch stellen dat 1996 voor onze Kring een goed jaar is geweest. Met 4 gevarieerde en aantrekkelijke afleveringen van ons kwartaalblad de Waterschans, een boekwerk over Bergen op Zoom als militaire stad, een Studie met een totaal nieuwe vormgeving en belangwekkende in houd, tal van druk bezochte lezingen en grote en kleine excursies hebt U, de 1150 leden, hopelijk geen spijt gehad van Uw lidmaatschap. Er is echter geen enkele reden voor het bestuur om rustig achterover te leunen en vol zelfgenoegzaamheid te concluderen dat het niet beter kan. U bepaalt door Uw lidmaatschap of de kwaliteit van de activiteiten van de Kring naar wens waren. U bent dus de graadmeter van succes. Het bestuur is zich daar terdege van bewust en zal zich uitermate inspannen om ook het lidmaatschap voor 1997 bijzonder aantrekkelijk te maken. Vanzelfsprekend zijn Uw adviezen, op- en aanmerkingen hierbij van groot belang en is Uw betrokkenheid onmisbaar. Aarzelt daarom niet om Uw stem te laten horen. Herdenking 1747 In september 1997 is het 250 jaar geleden dat onze stad door de Fransen werd belegerd, kapot gebombardeerd en uiteindelijk ingenomen. Deze belangrijke gebeurtenis mag niet ongemerkt voorbijgaan en daarom zullen er tal van activiteiten georganiseerd worden. Binnenkort komt een aantal mensen bij elkaar om deze herdenking vorm te geven en ook de Geschiedkundige Kring zal zeker haar bijdragen leveren. Het ligt in de bedoeling om in ieder geval een of meer lezingen aan dit onderwerp te wijden en een 1747 -'Special' van de Waterschans te doen verschijnen, maar ook op andere gebieden zullen wij mogelijk actief zijn. U wordt hiervan uiteraard tijdig op de hoogte gesteld. Sakko-prijs voor redactie secretaris Studies Op zaterdag 16 november ontving Cees Vanwesenbeeck de 16e Sakkoprijs voor Kunsten en Letteren voor zijn grote bijdragen aan het culturele klimaat van onze stad. In het juryrapport werden natuurlijk zijn verdiensten voor het archief geroemd maar ook zijn werkzaamheden voor de Geschied kundige Kring bleven niet ongenoemd. En die zijn niet gering! Verzet hij allereerst bergen werk voor de Studies, hij heeft in de afgelopen jaren ook heel wat artikelen gepubliceerd in De Waterschans en is een van de drijvende krachten achter de dia lectwerkgroep van de Kring. Dat de heer Vanwesenbeeck dit jaar dus deze respectabele prijs heeft ontvangen is geheel terecht. Het is een felicitatie waard! Geschenkabonnement Vraagt U zichzelf ook wel eens af wat U een jarige of andere jubilaris nu weer voor cadeau zult aanbieden? Een geschenkabonnement is mogelijk een goed idee. Voor 42,50 schenkt U iemand een jaar lidmaatschap van de Geschied kundige Kring. De gelukkige zal dan na ontvangst van de betaling een welkomstpakket ontvangen, bestaande uit de afleveringen van de Waterschans van dat jaar, de Studie over De Maagd en 5tudie nr. 10. Heel veel dus voor een bescheiden bedrag. De Waterschans nr. 4. 1996 WBÜRSSIR 7AAE.KIRttF.NHOK Nieuwe leden Natuurlijk is de Geschiedkundige Kring geen klein clubje. Met meer dan 1000 leden horen we tot de grotere in Zuid-Nederland maar toch zou voor een stad als Bergen op Zoom met zijn rijke en boeiende verleden een nog forser ledenaantal niet misstaan. Meer leden maken de Kring sterker en nog beter voorbereid op alle toekomstige activiteiten. Hoewel het belang- stellingsgebied vooral achter ons ligt in het verre en nabije verleden, kijkt het bestuur ook vooruit: wie met zijn rug naar de toekomst leeft, verliest zijn kijk op de realiteit van vandaag en morgen. Een gestaag groeiend ledenaantal is onze belangrijkste levensverze-kering. Vandaar dat wij U verzoeken om geïnteresseerden in de Bergse historie te wijzen op het lidmaat schap van onze Kring. Betaling contributie Wellicht hebt U hem al tussen de poststukken aangetroffen of anders ontvangt U hem zeer binnenkort: de acceptgiro voor de betaling van het lidmaatschap 1997. Ook voor het komende jaar is de minimum- bijdrage gehandhaafd op 42,50. De penningmeester verzoekt U vriendelijk niet te lang te wachten met de betaling. Voor de Kring is Uw bijdrage van levensbelang! Werkgroep Genealogie Op donderdag 9 januari 1997 zal de werkgroep genealogie van de Geschiedkundige Kring weer een genealogisch café organiseren. Zoals ook alle voorafgaande keren zal de plaats van handeling Café De Blauwe Hand, Blauwehandstraat 32, zijn. Doel is in een vriendelijke en informele sfeer te komen tot bloeijen tot geluk voor onse stad. Wij hoopen en wenschen altesaamen dat uwel Ed. nog veel jaaren zult mogen leeven tot redder voor onse stad. Ook hoopen wij dat UwEd. in dit jaar en nog veel volgende jaaren zult moogen bewaart blijven voor alle rampen en teegenspoed, en dat wij UwEd. en alle onse ingezetenen voor alles zullen onderdaanig zijn. Dit is de oprechte wens van onse gezammenlijke vischvrouwe dezer stad. Bergen op Zoom den le januarij, 1831. (Coll. Cuypers van Velthoven. afd. IV-3, 528) (transcriptie van R. van den Bergh) Op oudejaarsdag 1795 was in Ttö. sUf "'F.,.. 2.--.. •L/lOi - /'t~r -• - T-* ï/yzd, «vi. yjtjs Bergen op Zoom het nieuws doorgedrongen, dat Oostenrijk en Frankrijk een wapenstilstand hadden gesloten. Alleen de oorlog met Engeland duurde voort. Op 31 december 1795 sprak president (=burgemeester) Van der Schrieck zijn municipaliteitsleden ^raads leden) als volgt toe: 'De uitwisseling van gegevens. Juist in deze sfeer waar niets moet, kunnen er contacten ontstaan tussen leden die op zoek zijn naar dezelfde voorouders of leden van een familie. Van belang is vooral dat de leden zelf veel gegevens mee brengen, zoals kwartierstaten en stambomen om op deze manier een uitwisseling van gegevens mogelijk te maken. Plaats: café De Blauwe Hand, Blauwehandstraat 31; datum: 9 januari 1997 (en 5 juni 1997); tijd: 20.00 uur tot 22.00 uur. Een tweetal nieuwjaarswensen uit vroegere tijden. Nieuwe Jaars Zegen Wensch Aan Den Hoog Edelen Gestr. Heer, den Heeren Kuipers Burgemeester en Deszelfs Mevrouwe Vrouwe, Nu wederom een jaar verscheenen met druk en kommer en droefheid. Wij hoopen en wenschen voor UwEd. en famielie en voor alle ingezetenen dit jaar en veel volgende jaaren een beeter tijd. Mogten wij de zeevaart tog zien

De Waterschans | 1996 | | pagina 1