122 123 De Waterschans nr. 4. 1996 Afb.2. Voordeur postkantoor (foto: GAB). verbouwd tot postkantoor, om later, bij de opkomst van telefonie en telegrafie vervangen te worden door een daarvoor speciaal ontworpen postkantoor. De collega-Rijksbouwmeester van Knuttel, de architect C.H. Peters, die het noorden en oosten van het land bediende, bouwde in de perio de voor en na de eeuwwisseling meer dan 100 postkantoren (2). Knuttel, die meer werkzaam was in het zuiden bleef daar maar weinig bij achter. Reeds in 1884 werden vanwege de grote bouwproductie standaardplattegronden opgesteld, zodat ook andere dan de Rijks bouwmeesters een postkantoor zouden kunnen ontwerpen en bou wen. In de praktijk is daar echter weinig of geen gebruik van ge maakt, omdat men het vrijwel altijd noodzakelijk achtte het ontwerp goed aan te passen aan de plaatse lijke situatie. De fraaie inpassing van het postkantoor van Bergen op Zoom in het fijnmazig stedelijk weefsel is daar een goed voorbeeld van. Na een vergunning van burgemee ster en wethouders van Bergen op Zoom voor het slopen van het oude postkantoor en de twee daarnaast staande woningen (de derde woning was blijkbaar al gesloopt), werd in 1912 begonnen met de nieuwbouw. Aannemer J.W. Mathijs, de bouwer van het nieuwe postkantoor, vroeg op 14 juni 1912 om een wisseling van de rijrichting van de stoomtram door de Zuivelstraat, omdat vanwe ge de ontgraving ten behoeve van het fundament tot 3 meter diepte instortingsgevaar dreigde. Na de ingebruikname van het post kantoor houdt dit tot 1962 die functie. Daarna wordt het ingericht als belastingkantoor en blijft als zodanig tot 1992 functioneren. Met name door die herbestemming is het oorspronkelijke interieur vrijwel geheel bewaard gebleven en, niet, zoals bij de meeste andere postkantoren, in de jaren 1960-1990 gemoderniseerd. In 1987 werd het gebouw, waarvan toen al bekend was dat het vrij zou komen, betrok ken bij een prijsvraag met een jury onder leiding van Rijksbouwmee ster Van Gooi. Doel van de prijs vraag was, eventueel in combinatie met aanzienlijke sloop, een nieuwe winkelfunctie te ontwerpen voor de locatie van het postkantoor en de gebieden daarom heen. Geen van de prijswinnaars ging echter uit van de herbestemming van de bestaande bouwmassa, zodat dit aspect ook verder niet meer aan de orde is geweest. Sinds 1992 staat het ge bouw leeg in afwachting van sloop om plaats te maken voor een nieuwbouwproject van winkels en woningen. 3. Beschrijving van het gebouw Het gebouw is opgetrokken uit donkerrode baksteen op een U-vor- mige plattegrond. Het heeft afwisse lend een tot vier bouwlagen en is grotendeels voorzien van leien daken met maasdekking. Voorgevel De voorgevel wordt gedomineerd door de ingangspartij met daarbo ven oorspronkelijk de aanduiding post en telegraaf (thans verdwenen). Deze entree bestaat uit dubbele gelakte houten deuren, gevat in een rijk bewerkte natuurstenen omlij sting. Aan weerszijden van de entree zijn, geheel symmetrisch, twee historiserende kruisvensters opgenomen met een roedenverde- De Waterschans nr. 4. 1996 Afb.3. De goot rust op versierd houten gootklossen met een waaiermotief (foto: GAB). ling. Tussen de entree en de oor spronkelijke aanduiding post en telegraaf zijn vensters omlijst door natuursteen aangebracht, gevuld met ongedecoreerd glas-in-lood. Op de eerste verdieping van de middenpartij zijn drie identieke vensters opgenomen met roeden in de bovenlichten. Om de monumen taliteit en de symmetrie te verster ken is het middelste venster opge nomen in een rijke gedeeltelijk natuurstenen decoratie. De daar boven aangebrachte goot rust op versierd houten gootklossen met een waaiermotief. De gootklossen worden omvat door decoratief metselwerk. De rechterpartij bevat de dienstingang, eveneens voorzien van een bewerkte natuurstenen omlijsting en aan de bovenzijde voorzien van soortgelijke vensters als bij de hoofdentree. In de linkerpartij is de voor een postkantoor uiteraard zeer belangrij ke brievenbus aangebracht, geheel uit grijze hardsteen met een decora tieve rand van het zelfde materiaal. De beide zijdelen zijn bekroond door een klokvormige geveltop afgezet met natuursteen en in het boven de voorgevel geplaatste zadeldak is een dakkapel opgeno men met een halfronde houten afsluiting. Hoekpartij De beschouwer wordt het meest getroffen door de hoekpartij met de naar voren springende traptoren met vier verdiepingen (tekening 2). Deze toren heeft zeer historiserende smalle nisvormige vensters met een kleine roedenverdeling. De op de toren geplaatste achtzijdige spits rust op een bakstenen uitkraging en is, evenals de andere daken, gedekt met leisteen. Links van de traptoren is de oorspronkelijke houten dubbe le deur vervangen door een meer modem ontwerp. De gevel boven deze deur eindigt eveneens in een klokvormige geveltop, net als de andere geveltoppen uitgevoerd met een siersmeed-anker. Overige gevels De overige geveldelen bestaan voor een groot gedeelte uit platgedekte eenlaags vleugels met daarin kruis vensters met een roedenverdeling in het bovenlicht. In de achtergevel is een klokvormige topgevel opgeno men, waarin op de eerste verdieping dubbele openslaande deuren vanuit de directeurswoning toegang geven tot het balkon. Interieur Bijzonder aan dit postkantoor is de nog grotendeels gave indeling en uitvoering van het interieur. Monu mentaal daarbij zijn in de hal en vestibule de terazzovloeren, de wanden met geglazuurd groene en gele bakstenen en de dubbele deu ren met dubbele koperen handgre pen. Bijzonder in de lokettenhal zijn de geblokte vloer en de glazen kap met glasroeden, afwisselend gedragen door consoles, korbelen en geschorde stijlen. Voorts vallen op de directeurskamer met houten lambrizering, de originele geprofi leerde deur-en vensteromlijstingen en de bewerkte houten trap. 4. Rijksbouwmeester Knuttel Het postkantoor van Bergen op Zoom is zeer illustratief voor het werk van Daniël Elisa Cornelis Knuttel (1857-1926). Een tot voor kort vergeten bouwmeester die liever een evenwichtig straatbeeld creëerde dan een opvallend ont werp. Juist nu een monument op zichzelf minder belangrijk wordt en steeds meer wordt gekeken naar het monument in zijn omgeving begin nen de bijzondere kwaliteiten van Knuttel op te vallen. Knuttel was in zijn tijd ook een manager avant la lettre, die een fijne neus had voor getalenteerde medewerkers en hen ook zoveel mogelijk ruimte liet. De ontwerpen van het Tweede District van Landsgebouwen, waaraan Knuttel van 1892 tot 1923 leiding gaf, zijn dan ook zelden geheel van zijn hand. Juist in die periode maakt het district een onstuimige productiegroei door, waardoor hij zich veelal moest beperken tot Afb.4. De brievenbus geheel uit grijze hardsteen met een decoratie ve rand van het zelfde materiaal (foto: GAB).

De Waterschans | 1996 | | pagina 3