De zure druiven van 1747 Boekbespreking De Waterschans nr. 2 1997 Afb.l. De Raayberg 1598. Afb.2. Het kruis aan de Raayberg 1598. De stad vanuit het zuiden. Rechts de Raayberg. Links een wegkruis, waarschijnlijk verband houdende met de rechtsvoltrekking. Links op de achtergrond de Schelde met Reimerswaal (1) en Tholen (H). In de stad zijn aange geven: de Bospoort (A), het Markiezenhof (B), de St. Petruskapel (C), de Lakenhal (D) en de Grote Kerk (E). rechts op de achtergrond het Gasthuis (kapel Margrietenklooster) (F), de Reijgerije (G) en Wouw (K). Verzameling Nationalgalerie Praag, nr. K22.468. Het kruis aan de Raayberg Een opmerkelijk detail op de teke ningen van Sotvaeders is het kruis aan de voet van de Raayberg. Door de auteurs van de studie Tekenin gen van Bergen op Zoom' niet ten onrechte in verband gebracht met de rechtsvoltrekking (2). De werke lijke oorsprong en betekenis ervan blijkt uit een aantekening in een der registers van Rentbrieven en Recognitiën (20 maart 1506 n.br.). Het is de 'zoene', of verzoening, na de doodslag op Wouter van Bem- mele enkele jaren daarvoor, tussen de familie van het slachtoffer en de familieleden van de veroorzaker van het noodlottig ongeval, de eveneens overleden Cornelis Gob- baert. Om de zaak in pais en vrede te regelen waren er vier notabele 64 De Waterschans nr. 2 1997 mannen als 'keerslieden' of scheids rechters aangewezen. Van de kant van het slachtoffer waren dat Wil lem Bigghe en HenrickTijmanssen. Van de zijde van de beklaagden tra den op Merten van Weset en Jacop vander Zijpen. Volgens hun uit spraak moest Thomas Gobbaert, uit naam van zijn zoon, aan de fa milie van Wouter vergiffenis vragen. Voorts moest hij de rekening van chirurgijn Jacob Ghijsbrechtssone voldoen', driehonderd kloosterge beden en driehonderd missen voor Wouter laten opdragen, aan de kerk van de Obstinanten in Bergen op Zoom een kaars van een pond was schenken en aan de parochiekerk van Bergen duizend stenen schen ken voor de bouw van de kerk. Bo vendien moest hij aan de voet van de Raayberg een kruis laten plaat sen: dat Thomas zal gehouden sijn te doen maken ende setten bene den den Radeberch een houten cruijs van 15 voeten hooghe boven der eerden ende thien duijmen viercant in gedenckenissen ende memorien vande voirs. Wouter afli- vighen' (3). Op de tekening van Aelbrecht Sot vaeders staat geen houten kruis van ruim vier meter hoog, maar wel een ijzeren exemplaar op een stenen voet. Van een invloedrijke familie als de Van Bemmele's mag men echter verwachten dat zij zorg heb ben gedragen voor de instandhou ding van het herdenkingskruis, on geacht de vorm en het materiaal. Misschien juist daarom een kruis van steen en ijzer. Noten (1) Archief van de griffie van de schepen bank, inv.nr. 47, 10 aug. 1613; (2) J.H. Mos selveld en WA van Ham, Tekeningen van Bergen op Zoom (1973), 97;(3) Archief van de stads-secretarie inv.nr. 5158, fol. 127v, 128. Literatuur Dr. H.C. Jelgersma, Galge- bergen en Galgevelden (1978).Foto"s: Nationalgalerie. Praag. nr. K22.457 en K22.468. Door: drs. GA Huijbregts Symbiose is het samenleven van ongelijksoortige organismen tot wederzijds voordeel. Ik moest aan deze omschrijving denken toen ik kennis maakte met het boek DE ZURE DRUIVEN VAN 1747. Het opnieuw uitgeven van deze histori sche bron kwam tot stand door de samenwerking van een bouwclub van carnavalswagens en de Ge meentelijke Archiefdienst van Ber gen op Zoom, twee op het eerste gezicht totaal verschillende groot heden. Het initiatief ging uit van de Bergse BOUWCLUB WIJ. Deze club bedacht voor 1997 een carna valswagen die herinnerde aan het feit dat 250 jaar geleden Franse troepen Bergen op Zoom verover den. Dat was het einde van La Pu- celle, de onoverwinlijke maagd, ver kracht door de troepen van de bas taards Maurits van Saksen en Ul- rich von Löwenthal. De symbiose leverde niet alleen een prachtige wagen op, maar tevens een illustra tieve en leerzame tentoonstelling en het reeds genoemde boek. Graag vestigen we even de aan dacht op dit laatste: DE ZURE DRUIVEN VAN 1747. Het boekje is een historische bron, een herdruk in facsimile vorm van een oogge- tuigeverslag van de gebeurtenissen in Bergen op Zoom in 1747. De ge tuige is dominee Johannes Janssen en zijn boekje kwam uit in 1777, een jaar na zijn dood. Jans sen bleef bij zijn gemeente toen de Fransen de stad naderden, terwijl veel van zijn geloofsgenoten voor of tijdens het beleg een veilig heen komen zochten in Holland. De au teur begint met een beknopte op somming van de samenstelling van het garnizoen en een summier ver slag van de gevechten in de stad op die fatale 16de september, nu 250 jaar geleden. Veel interessanter en boeiender is evenwel het verhaal over zijn persoonlijke ervaringen en belevenissen tijdens de over rompeling en de daarop volgende plundering. Hij zag de overwin naars tekeergaan in de woningen en andere panden en was getuige van berovingen, van het molesteren Afb.l. Gezicht van het Orillion Coehoorn en de Lunetten Zeeland en Utrecht, 1747. Foto GAB. 65 CF fJXM

De Waterschans | 1997 | | pagina 10