De Waterschans nr. 2 1997 nummer. De bijzondere omstan digheid hier is het honderdjarig be staan van de parochiekerk van Os- sendrecht, gewijd aan Sint Gertru- dis. Ad van Veldhoven beschrijft op een vlotte en toch wetenschappe lijk verantwoorde wijze de geschie denis van de parochie. Die historie gaat veel verder terug dan 3 mei 1897, de dag waarop het huidige kerkgebouw op plechtige wijze door Mgr. P. Leyten, bisschop van Breda, werd ingewijd. In een docu ment uit het jaar 1334 wordt reeds gesproken over een kerk in Os- sendrecht. Hoe lang stond die er toen al? En was de genoemde kerk het eerste bedehuis van het dorp of reeds het zoveelste? In hetzelfde nummer doet Eugene Jansen ver slag over een opgraving van een woning uit circa 700 na Christus, dus kort na het overlijden van de H. Gertrudis (17 maart 659). Naar deze abdis van het klooster van Nij- vel zijn meerdere kerken in onze streken genoemd (Bergen op Zoom, Ossendrecht, Heerle, Hil- demisse, Zandvliet en Geertruiden- berg), wat wijst op bezit van gron den en rechten van het Nijvelse klooster in West-Brabant. Van Veld hoven schenkt ook de nodige aan dacht aan die vroegste tijden van de parochie. Hij verstaat de kunst om zijn betoog te kruiden met schilderachtige anekdotes. Dat maakt het verhaal licht verteerbaar. Het ligt voor de hand dat de pe riode van het rijke roomse leven in dit opzicht aardig wat stof biedt. Dit Tijdingnummer verdient zon der meer een aanbeveling. Voor het volgende gaan we even de grens over. Het betreft Jaarboek 1997 van DE SPYCKER uit Essen, een boekwerk van 177 pagina's. Van die 177 neemt Louis Vercammen er 128 voor zijn rekening en wijdt die aan de clerus van Essen en Kalmt- hout. De auteur wil een zo volledig mogelijk overzicht brengen van alle priesters en mannelijke religieuzen die iets te maken hebben gehad of nog hebben met Essen-Kalmthout. Zij zijn daar geboren en/of overle den, of zij hebben er buiten hun opleiding minstens vijf jaar ge woond, of zij zijn er enige tijd over ste geweest. Vercammen heeft met behulp van velen ongeveer 900 namen bijeen gebracht en alfabetisch geordend. Gezien de vroegste geschiedenis van Essen zal het geen verwonde ring wekken dat de Heren Norber tijnen van Tongerlo goed vertegen woordigd zijn. Met name voor ge nealogen, maar ook voor kerkhisto rici is het een nuttig naslagwerk. De Spycker heeft behalve haar jaar boek ook een kwartaalschriff't SPYCKERTJE. Het is een beschei den blaadje met in hoofdzaak me dedelingen voor de leden van de Koninklijke Heemkundige Kring Essen. In het tweede nummer van de jaargang 1997 treffen we een vervolg toponomielijst van Essen aan, lopend van Mikvaart tot Mus- sensloot. In DE VIERSCHAER, jaargang 15, nummer 1 (maart 1997), schrijft Jos Hopstaken over 'De annenzorg in Roosendaal en Wouw', behandelt Arno Melis de 'Brabantse koffie tafel' en maakt René Hennans een wandeling door Moerstraten. In Wouw is al in 1299 sprake van een H.Geesttafel. Als we afgaan op de oudste vermelding in de bewaard gebleven documenten, is Roosen daal later met de introductie van zo'n instelling van liefdadigheid. Pas in 1411 wordt daar een H. Geesttafel genoemd. In de loop der eeuwen trekt de we reldlijke overheid de zorg voor hulpbehoevenden steeds meer aan zich. In onze tijd blijkt de armoede nog niet overwonnen, ondanks de Armenwet 1912 en onze vele so ciale wetten. Ook een verschijnsel als de Brabantse koffietafel is aan veranderingen onderhevig. Dit laat Arno Melis zien aan de hand van het boekje 'De Brabantse Koffie tafel', geschreven door Nelleke de Laat en Cor Swanenberg. Wat was Wouw honderd jaar geleden en voor welke problemen zocht het gemeentebestuur toen een oplos sing? Henk Hellegers beantwoordt die vraag na bestudering van de notulen van de gemeenteraadsver gaderingen, van de vergaderingen van het college van burgemeester en wethouders en van het archief van de burgemeester. Op de agenda stonden toen onder meer de bouw van een postkantoor en van een belastingkantoor. Zonder resultaat voorlopig. Met de finan ciën ging het in 1897 in Wouw de verkeerde kant op. Er heerste mond- en klauwzeer in het dorp en de gemeente had te weinig geld om de besmettelijke veeziekte te be strijden. In BRABANTS HEEM, het driem aandelijks tijdschrift voor archeolo gie, geschiedenis en volkskunde, jaargang 49, 1997, nr. 1, staat een artikel van de stadsarcheoloog van Bergen op Zoom Marco Vermunt, getiteld: 'Stad tussen zand en veen. Archeologisch onderzoek naar middeleeuws Bergen op Zoom'. Met als voornaamste bron zijn op gravingen in het centrum van de stad probeert Vennunt meer hel derheid te verschaffen over de ont wikkeling van Bergen op Zoom van een eenvoudige nederzetting naar een jonge stad. Het is een duistere periode. De geschreven bronnen zijn schaars, zodat de historicus Afb.4. Ploegsporen uit de twaalfde eeuw in de Zuivelstraat (Foto Marco Vermunt). 74 De Waterschans nr. 2 1997 Afb.5. Resten van het gasthuis van Bergen op Zoom (Foto Marco Vermunt). zijn licht gaat opsteken bij de ar cheologie, de topononrie, de geo logie en andere hulpwetenschap pen. De archeoloog werkt met hy pothesen en dat doet ook Marco Vermunt in dit artikel. Aan de hand van zijn vondsten in de binnenstad komt hij tot de volgende voorlo pige conclusies: Tussen 900 en 1300 woonden en werkten er men sen op de grond waarop nu de oude binnenstad van Bergen op Zoom ligt. Tot nog toe wijst alles erop dat het een nederzetting van verspreid liggende boerderijen be trof. Op verschillende plaatsen vond Vermunt ploegsporen. Ook turfwinning was de bewoners niet vreemd. Geleidelijkaan groeide de nederzetting uit tot een dorp of vroegstedelijke kem. Dat bracht heel wat veranderingen met zich mee, onder meer wat de grond be treft. Het veen verdween, dalen wer den opgevuld en hoogten geslecht. De afwatering van de plaats en de naaste ongeving werd verbeterd door het graven van de Grebbe en de Vuilbeek. Er blijven veel vragen over. Was er op deze plek ook al bewoning in de Karolingische Tijd? Waar de oorkonden zwijgen zal de spade duidelijkheid moeten bren gen. De auteur speurt ijverig verder. 75

De Waterschans | 1997 | | pagina 15