De Potteriekes Avant-La-Lettre De vondst van 13de eeuws potterbakkersafval tijdens bouwhistorsch onderzoek in de Fortuinstraat De Waterschans nr. 2 1997 door: Marco Vermunt In mei van dit jaar werd een bou whistorisch onderzoek ingesteld naar huis 'de Sterre' oftewel For tuinstraat 12. Het pand moest van onder tot boven beschreven, opge meten en gefotografeerd worden, om zijn complete bouwgeschiede nis nauwkeurig in kaart te brengen. Zo'n intensief karwei heeft veel weg van opgraven, zij het dat het hier vooral om bovengrondse structu ren gaat, ook al zitten die vaak ver stopt achter dikke lagen behang en pleister (1). Bouwhistorisch onder zoek is niet zomaar een luxe-tijd- verdrijf. Het dient namelijk twee doelen: enerzijds wordt de toekom stige (verjbouwer geïnformeerd over ouderdom en historische waarde van zowat elke steen in zijn of haar pand, zodat bepaald kan worden hoever men kan gaan bij restaureren of moderniseren; an derzijds worden alle bouwhistori sche details gedocumenteerd in be schrijvingen, tekeningen en foto's, wat de algemene kennis over mid deleeuwse bouwtechnieken aan merkelijk vergroot. Het onderzoek in de Sterre leverde twee verrassingen op. Ten eerste werd vastgesteld dat het huis nog een vrij gave en niet alledaagse 15de eeuwse houtskeletconstructie bevatte van een uitzonderlijke his torische waarde. Ten tweede kwa men er onder het huis resten te voorschijn van een pottenbakkerij, daterend uit de eerste helft van de 13 de eeuw en daarmee de oudste tot nu toe gevonden overblijfselen van dit typisch Bergse ambacht. Vanwege het belang van deze vondsten wil ik ze hier in het kort bespreken, ondanks het feit dat de uitwerking van het onderzoek nog in volle gang is. Bouwgeschiedenis van de Sterre Het perceel van de Sterre duikt voor het eerst op in de verkoopac- ten in 1406, zijnde een onbebouwd erf, hoogstwaarschijnlijk ten ge volge van de stadsbrand van 1397. Het lag tussen de huizen 'Hene gouwen' (nummer 14, nu hotel de Gouden Leeuw) en 'Luypaert' (nummer 10). De straat heette des tijds nog Potterstraat; de huidige Potterstraat werd aangeduid met 'Nieuwe Potterstraat (2). Een eerste vermelding van een huis dateert van 1436; pas in 1460 werd voor het eerst de naam 'Sterre' gebruikt (3). Aan de achterzijde grensde het aan een erf dat hoorde bij Hene gouwen, een situatie die ook nu nog bestaat. Er zijn (nog) geen schriftelijke aanwijzingen gevonden voor ingrijpende verbouwingen, noch in de 15de eeuw, noch later. De Sterre is een zogenaamd 'dwarshuis' met een bijna vierkant grondplan van 7 bij 8 meter, be staande uit een kelder, begane grond, eerste verdieping en zolder met vliering, onder een zadeldak waarvan de nok evenwijdig aan de straat loopt. Het is gedeeltelijk als een houtskeletconstructie opge trokken, dat wil zeggen dat vanaf de eerste verdieping de dragende delen niet gevormd worden door de bakstenen muren, maar door het eikenhouten geraamte van muurstijlen, dekbalken en kap- spanten (zie afbeelding 2). De ou derdom wordt versluierd door de geheel tot winkel uitgebroken be gane grond en de huidige 19de eeuwse voorgevel, die een oudere verving. De eerste verdieping heeft nog de oude zolderbalklaag van moer- en kinderbalken. De moer- balken met geprofileerde sleutel stukken aisten aan de achterzijde op korbelen en muurstijlen, twee in het midden en twee ingewerkt in de zijmuren. Opvallend detail is dat de muurstijlen niet tot de vloer doorlopen zoals bijvoorbeeld nog te zien in het pand 'Onse Vrouwe' (Grote Markt 5), maar 80 centime ter daarboven op natuursteen blok ken bevestigd zijn. De oudste inde ling is nog vaag af te lezen aan af tekeningen op de balklaag: er wa ren naast een voorhal twee grote kamers met elk een brede haard te gen de zijmuren. Het huis heeft een imposante steile kap van drie boven elkaar ge plaatste schaargebinten. Op de zol der zijn tegen de achtergevel de twee vrijstaande jukken van de on derste gebinten bewaard gebleven, evenals de twee in de muur inge werkte strijkspanten. Hierboven lag oorspronkelijk nog een vliering van kinderbalken. Alle onderdelen van de kap, ook die van de zolderbal klaag, zijn met houten toognagels bevestigd en van telmerken voor zien. Helaas werd nog niet zo lang geleden de dakbedekking ver nieuwd, waarbij alle middeleeuwse eiken sporen en grote delen van de gordingen verdwenen. In zijn oorspronkelijke gedaante had de Sterre een houten gevel, die sterk overkraagde over de onderpui, die mogelijk eveneens van hout is geweest. Ook op zolder stak de constructie uit over de straat. Deze zogenaamde 'overstek' was kenmer kend voor veel middeleeuwse pan den en diende om het regenwater te weren van de gevels. In de vorige eeuw werd de houten gevel met de pui vervangen door de huidige lijst- gevel, waarbij de muurstijlen en korbelen aan de straatzijde verdwe nen. Op zolder werden de onderste eiken jukken vervangen door gre nen exemplaren. Het muurwerk van de Sterre bestaat uit kleine bakstenen met een gemid deld formaat van 41/2x91/2x19 cm. Een uitzondering is de zijgevel aan de zuidzijde, die opgebouwd is met zeer grote stenen (formaat 6x12x24 cm) en nog uit de 14de eeuw da- 76 De Waterschans nr. 2 1997 «itSf Afb.l. Fortuinstraat 12 (Foto auteur).

De Waterschans | 1997 | | pagina 16