Geschiedkundig tijdschrift De Waterschans nr. 2 1997 begin heeft gestaan van de zeven honderd jaar lange Bergse potten bakkersindustrie. Met ander woor den, was hij een pionier of een voortzetter van een nog oudere tra ditie? De potteriekes avant-la-lettre Onze pottenbakker was niet de enige. Al in 1965 vond wijlen Fons Gieles bij rioolwerkzaamheden in de Fortuinstraat een grote hoeveel heid aardewerkscherven. Deze la gen in een pakket op 90 cm diepte onder de stoep en strekten zich uit van nummer 12 tot nummer 20. Fons bestempelde het als potten- bakkersafval, wat later door Anton Bruijn van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek bevestigd werd. Korte tijd daarna kwamen bij graafwerk achter boek handel Jansen (nummer 20, nu muziekhandel Koster) opnieuw tal loze fragmenten van misbaksels naar boven. Het verzamelde materi aal is na het overlijden van Fons geschonken aan de Stichting In den Scherminckel en wordt op dit moment geïnventariseerd (7). Het Fortuinstraat-aardewerk bestaat overwegend uit dunwandig grijs vaatwerk, daterend uit het midden van de 13de eeuw. Ook hier zijn weer veel randvormen bij, die afge leid zijn van Andenne-keramiek, hoewel het alval iets minder oud is dan dat van onder de Sterre. Er werkten dus meerdere potten bakkers aan de oostzijde van de straat, die hun misbakselscherven waarschijnlijk als wegverharding gebruikten. Uit al deze bevindingen kan de be langwekkende conclusie getrokken worden dat in de eerste helft van de 13de eeuw de Fortuinstraat een centrum van de Bergse pottenbak kers is geweest, ouder dan dat aan de Dubbelstraat. Vandaar de naam 'Potterstraat'. Vennoedelijk zijn deze bedrijven in de tweede helft van de eeuw, toen de verstedelij king in volle gang was en hun aan wezigheid niet langer geduld kon worden, uitgeweken (of verdreven?) naar de havenbuurt. De Bergse pottenbakkerstraditie is met deze vondsten weer een eeuw ouder ge worden. IN DEZE AFLEVERING: Bergen op Zoom en de Oostenrijkse successieoorlog De Oostenrijkse successie oorlog in de Nederlanden (1744-1748) De Lievevrouwestraat rondom 1747 Duizend(en) bommen en granaten Afb.3. Enkele aardewerkvormen uit de Fortuinstraat. Noten: (1Dit werk gebeurde door de auteur, geas sisteerd door Bastiaan Warmoeskérken; (2) GAB SR 2, f. 92v: (3) GAB R213, f.26v. en f!252v. (4) Met dank aan de heer Besling voor de door hem verstrekte informatie; (5) R. Borremans en R. Warginaire, La Ceranri- que d'Andenne, Rotterdam 1966, fig. 19. (6) Borremans/Warginaire, Fig. 20; (7) Met spe ciale dank aan mevrouw Gieles. schans

De Waterschans | 1997 | | pagina 18