Mededelingen De Waterschans Bestuur Voorzitter: PUBLICATIES Redaktie-adres: Redaktieleden: Redaktie-sekretariaat: Vormgeving en druk De Waterschans nr. 2 1997 Impressie jaarvergadering In de leeszaal van de Gemeente lijke Archiefdienst vond op maan dagavond 21 april jl. de jaarverga dering van onze Kring plaats. De voorzitter heette een 50-tal leden van harte welkom en richtte zich in zijn openingswoord speciaal tot mevr. Hanneke Kock-Asselbergs. Zij was immers op deze vergade ring voor het laatst in functie als se cretaris. De voorzitter bedankte ook de vele leden die zich in het afge lopen jaar op velerlei gebied voor de Geschiedkundige Kring hadden ingezet. Nadat de diverse gebruike lijke agendapunten als jaarverslag en financieel verslag van 1996, het oordeel van de kascommissie en het vaststellen van de begroting aan de orde waren geweest, was het moment gekomen dat de secretaris na 6 jaar haar bestuurstaak meer dan voortreffelijk te hebben uitge voerd moest aftreden. Namens de medebestuursleden bedankte de voorzitter de scheidend secretaris voor haar inzet en prees hij haar vriendelijkheid en punctualiteit. Met twee (enigszins aangepaste) dichtregels van Anton van Duinker ken 'Geen rijmkracht en geen beel denschat onthullen wat droef ge voel ons hart bevat' onderstreepte hij nogmaals hoe jammer hij het vond dat deze perfecte secretaris statutair verplicht was af te treden. Als blijk van dank voor haar vele verdiensten overhandigde de voor zitter haar namens de Kring een aantal geschenken die zij onder luid applaus van de aanwezigen in ontvangst nam. Als opvolger van de afgetreden secretaris werd de heer drs. D. Widdershoven voorgedra gen en met unanieme instemming van de vergadering als zodanig ge kozen. Ook ging de vergadering ak koord met de benoeming van de heer A. Evers als bestuurslid en werd de heer G. Van Broekhoven herkozen voor een periode van drie jaar. Tijdens de rondvraag ging oud-voorzitter, de heer drs. N. Grosfeld, nogmaals in op het aftre den van mevr. Kock-Asselbergs die immers onder zijn voorzitterschap vijf jaar lang secretaris was. Met hartelijke woorden en een bos bloemen uitte hij zijn dank voor de prettige samenwerking. Na de pauze verzorgde de heer drs. Marco Vermunt, onze stadsarcheo- loog, een lezing over de opgravin gen achter het voormalige postkan toor en in de Potterstraat. De aan wezigen waren onder de indruk van de professionaliteit van zijn ar cheologisch onderzoek en de boei ende wijze waarop hij zijn bevin dingen voor het voetlicht bracht. De nieuwe bestuursleden De heer drs. Dome Widdershoven, de opvolger van Hanneke Kock-As selbergs als secretaris, is in Maast richt geboren op 17 augustus 1955. Hij volgde zijn middelbare-school- tijd aan het Henric van Veldeke College aldaar en ging na zijn diensttijd in Ossendrecht, geschie denis studeren aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen met als hoofdrichting Nieuwe Geschiede nis. Vanaf 1982 is hij werkzaam als docent geschiedenis en staatsin richting aan de Regionale Scholen gemeenschap 't Rijks. Hij is ge trouwd en heeft drie kinderen. De heer Widdershoven heeft een ruime bestuurlijke ervaring. Zo be kleedde hij de afgelopen jaren on der meer een functie in het dage lijks bestuur van de Stichting Ka- De Waterschans nr. 2 1997 tholieke Scholen te Halsteren, de plaats waar hij woont. Hoewel de heer Fons Evers meteen duidelijk maakte dat zijn histori sche inbreng zeer beperkt zou zijn, heeft hij zonder lang te aarzelen in gestemd met het zich beschikbaar stellen voor een bestuursfunctie. Zijn taak zal vooralsnog bestaan uit het verrichten van bestuurlijke hand- en spandiensten. Daarin heeft hij ook een ruime ervaring want hij heeft op secretariaten bij diverse ondernemingen in en bui ten Bergen op Zoom gewerkt. De heer Evers is 59 jaar en sinds enige tijd met de VUT. Zijn interesse voor en betrokkenheid bij de historie van onze stad is naar eigen zeggen ontstaan in de tijd dat hij op het Mollerlyceum zat. Zijn leraren van toen hebben zijn historische be langstelling voor Bergen op Zoom levenslang gewekt. De heer Evers is van mening dat een stad als de onze het waard is om een goed functionerende Geschiedkundige Kring te hebben en hij wil als nieuw bestuurslid daaraan graag zijn bijdrage leveren. Verhoging lidmaatschapsgeld Tijdens de behandeling van de fi nanciële zaken in de jaarvergade ring deelde de voorzitter mee dat het bestuur tot een bescheiden ver hoging van het lidmaatschapsgeld had besloten. Het minimaal ver schuldigde bedrag is met ingang van het volgende jaar vastgesteld op/45,-. Bezorging Waterschans De afgelopen 5 a 6 jaar werd de Waterschans in het centrum van onze stad zeer trouw en accuraat bezorgd door de heer en mevrouw Dekkers. Vier keer per jaar sorteer den, vervoerden en leverden zij vele honderden Waterschansen af. He laas hebben zij te kennen gegeven daar geen tijd meer voor te hebben. Het bestuur vindt het bijzonder spijtig dat de heer en mevrouw Dekkers hun bezorgingswerk niet langer meer kunnen voortzetten maar respecteert hun beslissing. Een extra woord van bijzondere dank voor de goede diensten is daarom hier op zijn plaats. In het vervolg zal de Waterschans geheel per post worden verzonden. 1747 In september van dit jaar zal het 250 jaar geleden zijn dat onze stad door de Fransen zwaar werd bele gerd, beschoten en ingenomen. Een speciale werkgroep met daarin vertegenwoordigers van verschil lende organisaties en instellingen is al maanden bezig om activiteiten omtrent deze herdenking te organi seren en te coördineren. Ook onze Kring is daarbij betrokken en wel met 2 lezingen en een Waterschans die geheel gewijd zal zijn aan 1747. Over het totale activiteitenpakket zult u binnenkort berichten ont vangen, o.a. via de plaatselijke dag en weekbladen. Een eerste boekwerk over 1747 is trouwens al verschenen: De zure druiven van 1747, een uitgave van Bouwclub Wij en het Gemeente-ar chief. Het is een facsimile-uitgave van het 'Kort en beknopt verhaal van het gepasseerde ten tijde van de overrompeling der Stad Bergen op den Zoom Op den 16 septem ber 1747', geschreven door domi nee Johannes Janssen. Dit fraai geïllustreerd, aantrekkelijk boek werk kost 17,47 en is nog verkrijg baar bij de Archiefdienst. Het boek is nog gebonden ook! Verderop in deze Waterschans kunt u een uitge breider bespreking van De zure druiven aantreffen. 47 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 27e jaargang nr 2 juni 1997 ISSN: 0926-3918 Verschijnt vier maal per jaar De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E. Hartei Ereleden: br. Alberik (P. van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. WA van Ham drs. J. Zwagemakers Sekretaris: drs. D.JJ.M Widdershoven Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Penningmeester: F van de Putte Stelleweg 37 4617 LV Bergen op Zoom. Tel. 0164-241669 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie:/45,- (minimaal) per jaar. Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom. Tel. 243222 Overige leden: G.C. van Broekhoven AAM. Evers W. van Riemsdijk M. van Tilborg STUDIES UITBERGEN OP ZOOM C. Vanwesenbceck Postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom Tel. 0164-241930 DE WATERSCHANS R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts drs. J. Zwagemakers drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom Tel. 0164-210209 Verschijnt 4 x per jaar Drukkerij Vis Offset, Alphen aan den Rijn. Afb.l. drs. D.JJ.M. Widdershoven Afb.2. De heer A. Evers.

De Waterschans | 1997 | | pagina 1