De Waterschans nr. 2 1997 schikt. Diens vader was directeur van de brievenpost en verdiende per jaar 5.000 francs. Peppe nam geen genoegen met die ene man. Hij eiste van Vermeulen een aan vullende lijst. Zo kwam de Bergse burgervader als laatste klaar met zijn gardes d'honneur. Peppe kon niet nalaten hem daar even op te wijzen (3). De oprichting van de eregarde le verde Napoleon een goedkoop rui- terleger op van in totaal 10.000 man. Een deel van deze garde on derscheidde zich in de slag bij Leipzig. Bergen op Zoom schenkt de keizer een dragonderpaard. In de strategie van Napoleon speel de de cavalerie een uitermate be langrijke rol. De tocht naar Rus land was niet alleen fataal voor zijn manschappen, maar ook voor zijn paarden. Hoe in dit verlies te voor zien? Geld was er niet voor, dus be sloot de keizer op 4 januari 1813 om 15.000 paarden te vorderen. Het departement van de Twee Net- hen moest er 250 leveren: 125 voor de kurassiers (zwaar gewapende ca valeristen) en 125 voor de dragon ders (licht bewapende ruiters). Het arrondissement Breda werd aange slagen voor 70 paarden, waarvan Bergen op Zoom er een moest le veren. Het moest een dragonder- paard zijn, tussen de 5 en 10 jaar oud en voorzien van het nodige tuig. Peppe beval Vermeulen om in Breda te verschijnen met de vijf beste paarden van zijn gemeente. De maire was persoonlijk verant woordelijk voor een correcte uit voering van de opdracht (4). Begin februari specificeerde Peppe de op dracht: Bergen moest in Breda drie paarden presenteren, geschikt voor de dragonders, 5 tot 8 jaar oud, merrie of min (5). Op 10 februari 2.00 uur vertrokken enkele begelei ders in het nachtelijk duister met 3 paarden naar de baroniestad, om daar de dieren om 6.00 uur te laten keuren. Diezelfde dag schonk het gemeentebestuur op een hint van hogerhand 'vrijwillig' zestig francs als een 'don gratuit' cadeautje) aan de keizer. Eerder, namelijk op 15 en op 27 januari, had Vermeu len al de 13 beste paarden van zijn stad in Breda aan de inspectie laten zien. Elf ervan waren er toen zon der meer afgekeurd; twee mochten verder naar Amiëns voor een nader onderzoek. Daar zakte er nog een voor de toelating. Het andere liep naar Brussel voor een laatste in spectie. Helaas, het ros doorstond de proef niet. In heel Bergen was er geen paard te vinden dat goed ge noeg was voor het leger. Wat te doen? Vermeulen stuurde een ver trouwd persoon naar Brussel met de opdracht daar tegen elke prijs een gecertificeerd paard te kopen als presentje voor de keizer (6). De nationale garde herrijst. De wederoprichting van de vroe gere zogenaamde gewapende bur gennacht was eveneens een maat regel van Napoleon die zijn mili taire positie moest versterken. In 1806 had koning Lodewijk Napo leon de burgermacht in het leven geroepen. Die nam eigenlijk de 4/6.2. Kurassier (Uit: P.Forbes Wels. De Nederlandse cavalerie. Bussum 1963). plaats in van de vroegere schutterij of schuttersgilden. Hun taak was het om de stad te verdedigen tegen een aanval van buiten. Ze hoefden nooit aan te treden om buiten hun gemeente te vechten. In februari 1812 wilde Peppe van Vermeulen weten hoe in Bergen op Zoom on der koning Lodewijk de burger macht was georganiseerd (7). De maire schetste daarop de situatie zoals die was eind 1809. De Bergse gewapende burgennacht telde toen vier compagnieën: drie van 80 a 90 man en een van 30 a 40 man. Aan het hoofd van het geheel stond mr. C.W. Verduijn met de rang van lui tenant-kolonel. Een kapitein had het bevel over een compagnie. De Ajb.3. Lichte dragonder (Uit: P.Forbes Wels. De Nederlandse cavalerie. Bussum 1963). burgermacht deed dienst als er geen garnizoen in de stad was en ook als de stad werd bedreigd. Dat was bijvoorbeeld het geval tijdens de Engelse invasie van 1809 (8). Het nieuwe bij Napoleon was dat hij de leden van de gewapende burgermacht als nationale garde naar willekeur inzette waar het hem uitkwam. In 1812 belastte de keizer 2.764 man uit de eerste ban van de nationale garde (20-26 jarigen die niet tot de actieve krijgsmacht be hoorden) met de kustbewaking. Na de ramp in Rusland liet de keizer hen vervangen door mannen uit de tweede ban (26-40 jaar) en maakte zo de eerste ban vrij voor aanslui ting bij het grote leger (9). In Ant werpen werd de nationale garde op 16 januari 1813 tot 'Troupe de Ligne' verklaard. Ze was zo een on derdeel van het gewone leger. Een groep uit de eerste ban werd korte tijd later naar Wezel gestuurd on danks het geboden verzet (10). Ber gen op Zoom bleef blijkbaar zoiets bespaard. De groeiende ontevre denheid bevorderde het deserteren. Er stonden zware straffen op. Meerdere keren ontving Vermeulen het signalement van een gevluchte militair met de opdracht dit te pu bliceren. Het moest bij de hoofdin gang van het stadhuis hangen en verspreid worden onder de politie functionarissen die onder de bur gemeester stonden (11). Naannate de val van de Franse keizer waar schijnlijker werd groeide uiteraard het aantal deserteurs. 50 De Waterschans nr. 2 1997 Bergen op Zoom blijft de keizer trouw. Een van de weinige keren dat de conseil municipal (=gemeenteraad) bijeenkwam was op 22 januari 1813. Van de 30 raadsleden waren er 12 aanwezig onder leiding van Jean Vergroesen. Vermeulen was wegens ziekte verhinderd. De heren kwamen bijeen 'om hun diepste gevoelens uit te drukken en aan Zijne Majesteit, keizer en koning. Napoleon I, de Verheven Soeve rein, oprecht getuigenis af te leggen van hun liefde en toewijding'. Na tuurlijk deden de heren dat op een wenk van hun prefect en met diens toestemming. De raad sprak verder haar verontwaardiging uit over het verraad van generaal Von Yorck en besloot om na instemming van de prefect het goede voorbeeld van Parijs te volgen en de kosten op zich te nemen voor twee cavaleris ten, 'montés et equipes'. Dit besluit werd bij acclamatie aangenomen. Men zou aan de sous-prefect vra gen het besluit door te geven aan de prefect met het verzoek, het op zijn beurt te brengen 'aan de voe ten van de troon als een bewijs dat de stad Bergen op Zoom waardig is om deel uit te maken van de Grote Natie' (12). Maar hoe moest men aan het geld komen? Het stadsbe stuur opende een register. Vijf da gen kregen de burgers de tijd om daarin hun gave in te schrijven. Van het resultaat zou een verslag wor den gemaakt voor de sous-prefect. Het tekort zou de de gemeente aanvullen. Er verscheen een op roep voor de mannen van 22 tot 25 jaar om de plaats van de twee rui ters in te nemen (13). Het laatste keizersfeest in Bergen op Zoom. Op 15 augustus 1813 moest weer de veijaardag van de keizer worden gevierd en daar hoorde een ge schenk bij. Op 2 augustus mocht de raad daarover vergaderen. Na tuurlijk kwam het Te Deum weer op het programma, gemakkelijk en goedkoop. Als geschenk werd deze keer van hogerhand gesuggereerd om 600 francs uit te trekken als hu welijksuitzet voor een jong en braaf meisje dat zou willen trouwen met een militair met minstens 12 veld tochten op zijn naam. Om drie uur 's middags hield de St.-Ambrosiussociëteit een wed strijd in het schieten met haakbus sen. Eerste prijs: een zilveren hor loge. Om 4 uur trad het gilde van St. Sebastiaan aan op de vlakte van de Raaijberg om op de vogel te schieten. Hiermee was een zilveren bril te verdienen. Verder werden de armen en de wezen van de stad op levensmiddelen en drank getrac- teerd en waren het stadhuis en de andere openbare gebouwen feeste lijk verlicht. Dit alles overeenkom stig de besluiten van negen raads leden onder voorzitterschap van Jean Drabbe. Vermeulen was op die 2e augustus verhinderd (14). Halvering van de conseil munici pal. Inmiddels was de raad van samen stelling veranderd. In juli waren de raadsleden bijeengeroepen om te loten wie in de raad zou blijven zit ten. De helft moest aftreden en de andere helft zou lid blijven tot 31 december 1822. De regering was blijkbaar tot de overtuiging geko men dat een raad van 30 personen wel wat veel was voor een orgaan met praktisch geen bevoegdheden. Vijftien heren namen die dag (10 juli 1813) afscheid van het stadhuis, zeker niet tot hun leedwezen (15). Een laatste betuiging van trouw aan Zijne Majesteit. Op 20 oktober 1813 kwam de raad opnieuw bijeen om uiting te geven aan haar gevoelens van trouw en uiterste toewijding jegens de vorst, vooral nu er een coalitie van lan den tegenover hem stond: Enge land, Rusland, Paiisen (sinds gene- Afb.4. De leden van de Orde van de Unie droegen bij bepaalde gelegenheden een apart kostuum (Atlas van Stolk. inv.nr. 6088). 51

De Waterschans | 1997 | | pagina 3