EXTRACT ORDONNANTIE Bergen op den Zoom. <©p Uyt de Generale Keureen Ordonnantie der. Het Veer op ORDONNANTIE L YE> T De Waterschans nr. 2 1997 derd, omdat de wegen slecht waren en de afstand naar Breda groot was. Voortaan zou men te Rucphen in Den Posthoorn van vracht wisse len. Ook werd goedgevonden om in plaats van twee driemaal per week te gaan rijden (op maandag, woensdag en vrijdag) (7). Posterijen De stad meende het recht te heb ben om zich met het postverkeer in te laten, omdat zij reeds in de vijf tiende eeuw eigen boden had, die in binnen- en buitenland brieven voor het stadsbestuur en vermoe delijk ook voor de burgers bezorg den of afhaalden. Een vaste bode dienst bestond op Den Haag en Antwerpen. De in 1598 aangestelde bode op Den Haag kreeg een bus ken van silver met stadswapen. Op zijn huis in de residentie mocht hij een bord uithangen met het op schrift hier woent de Bode. die op Berghen reysf en op zijn logeer adres binnen Bergen op Zoom: hier logeert de bode die op s Gra- venhage voert (8). Voor de bode op Antwerpen liet het stadsbestuur in 1650 door Adriaen van der Creke een uithangbord schilderen, om aan te duiden, dat hij den ordinaris post uitoefende; ook moest Van der Creke een bhefkasken aanbren gen (9). Minder duidelijk is de po sitie van de boden op Middelburg Afb.l. Plaatsen waarmee Bergen op Zoom in de 17e-19e eeuw geregeld ver keer onderhield. Inzet: gebied rondom Bergen op Zoom. Verklaring van de cij fers: 1. Schiedam; 2. Delfshaven; 3. Mid- delharnis; 4. Godschalksoord; 5. Nu- mansdoip; 6. Strijen; 7. Moerdijk; 8. Zwaluwe; 9. Wemeldinge; 10. Yerseken- dam. Op initiatief van de magistraat van Breda kwam er in 1676 een 'ordi naris veer van karrevraghten' tot stand. Uit de tegelijk vastgestelde ordonnantie blijkt dat iedere week eenmaal op maandag door een voerman van Bergen op Zoom en eenmaal op donderdag door een dergelijk persoon uit Breda met personen en vracht zou worden ge reden. Ook brieven werden meege nomen. De herberg De Croon (in de Bosstraat) was het vertrekpunt (6). In 1693 werd de ordonnantie Afb.2. Gebied rondom Bergen op Zoom met de plaatsen waarmee Bergen op Zoom geregeld op verzoek van de voerman veran- verkeer onderhield. VUb C 54 De Waterschans nr. 2 1997 Stad Rotterdam. Houdende Tot ROTTERDAM, Q$n Pieter yan Waesberge<©}Öinari# Ötfc boojfi &tab/ 1730, Afb.3. Ordonnantie voor de veer op Rotterdam, 1730. Gemeentearchief Bergen op Zoom, inv. nrs. 3225. (genoemd in 1610) en op Breda (1676) (10). In 1679 besloot de ma gistraat van Bergen op Zoom een postmeester aan te stellen. Hij mocht de positie van de boden op Antwerpen en Den Haag niet aan tasten. Het volgende jaar werd ech ter bepaald dat hij een kantoor mocht oprichten en dat de ge noemde boden en de marktschip pers hun bevoegdheid tot het ver voer van briefpost verloren (11). De stad heeft niet lang ongestoord over het postmeestersambt kunnen be schikken. De markies Francois Afb.4. Ordonnantie voor de veer op Dor drecht, 1757. Gemeentearchief Bergen op Zoom, inv. nrs. 3228. Egon de la Tour d'Auvergne vocht in 1708 de benoeming van een postmeester door het stadsbestuur aan. Na een jaar heen-en-weer- schrijven besloot men juridische arbitrage in te roepen. De zaak is echter onbeslist gebleven, waar schijnlijk mede door het overlijden van de markies in 1710 (12). De voogdes van de jonge markies Ka- rel Philip Theodoor van Palts-Sulz- bach maakte in 1734, na het over lijden van de door de stad aange stelde postmeester, aanspraak op de bevoegdheid een opvolger voor hem te benoemen. Wellicht om de onzekere situatie heeft de Berge- naar Jacques le Jeune er toen de voorkeur aan gegeven om het post meestersambt van Steenbergen te verwerven dat eveneens vacant was en niet dat van Bergen op Zoom. Van Steenbergen uit bouwde hij een netwerk van postbestellingen op, dat geheel Zeeland ging be heersen (13). In 1737 trok Bergen op Zoom in de zaak tegen de voog des van de markies aan het kortste einde. De Raad van Brabant te 's- Gravenhage erkende haar bevoegd- ORDONNANTIE VRAGTLOONEN BEURT-SCHIPPER S, Afb.5. Ordonnantie voor de veer op Mid delburg, 1771. Gemeentearchief Bergen op Zoom, inv. nrs. 3222. heid om een postkantoor op te richten en de posterij in Stad en Markiezaat te begeven. De magi straat kreeg wel toestemming om markt-of beurtschippers aan te stel len alsmede voerlieden, rijdende boden of messagiers. die zelfs brie- 55 "Amsterdam Leiden" Den Haag Utrecht 'Delft .Gouda' Doesburg •Arnhem Maassluis •.Schoonhoven r Rotterdam- Katendrecht Hellevoetsluis. Nijmegen' Goeree- Gorkui >ordrecht: Zaltbommel Sommelsdijk Heusden (Geertruidenberg Zicrikzee Oost-Duiveland Z3 Bergen op Zoom k 'Biervliet, Philippine van Gent Antwerpen Mechelen Maastricht Brussel Ooligenspli 0 Klundert Oude Tonge Zevenbergen F.,. •Standdaarbuitcn Dinteloord (Princcniand) Sint Annaland Etien Ni» Zegge Scherpenisse Sint Maartensdijk Sprundel Rucphc Tholen Zundcrt Hogcrheide Putte Stabroek Kapellen Kruisweg Oorderen VOOR DE Markt- of Beurtfchippers van Dordrecht op Bergen op den Zoom en vice verfa. TË DORDRECHT, Gedrukt by d'Erve J: van Braam, Boekverkoopfter, Ordinaris Stads Drukfter, en van 't Klein Zegel. 1757. VOOR DE Vaarende van MIDDELBURG op BERGEN OP TEN ZOOM, en van BERGEN op MlUUtLliUkh. MIDDELBURG Gedrukc by J. J. C ALLEN FELSA. L. Zoon, Stads-Drukkerwoonende op den Lan- genburgcover de Wal.

De Waterschans | 1997 | | pagina 5