De Waterschans nr. 3 1997 BOHEMIA POLAND MORAVIA BAVARIA HUNGARY AUSTRIA Afb.l. Het zogenaamde Centraal-Europese Oorlogstheater waar Frankrijk de strijd aanbond met Oostenrijk (2). Theresia moest nu dus wel toege ven en de Keurvorst Karei Albert van Beieren werd dan ook op 24 ja nuari 1742 tot Duits Keizer ge kroond. Deze veldtocht was na de bedreiging van Wenen nog niet ten einde. Ook aan Bohemen moest nog een gevoelige klap worden uit gedeeld. De voorhoede van het Frans-Beierse leger ging op weg naar Praag. Zij werd geleid door een zekere luitenant-generaal Graaf Hermann Mauritz von Sach- sen. Deze Duitse militair kweet zich op uitnemende wijze van deze taak. Hij zou in het verdere verloop van de oorlog nog een rol van grote betekenis gaan spelen. Tijdens deze veldtocht deed Maurits van Saksen al duidelijk van zich spreken. De opmars verliep voor die dagen op vallend snel en de wijze waarop hij de aan hem toevertrouwde divisie leidde, alsmede de successen die hij daarbij boekte, waren opvallend. Dat gold ook voor het feit dat hij in de nacht van 25 op 26 november (1741) een handjevol van zijn sol daten met lange ladders de hoge middeleeuwse vestingmuren van Praag liet beklimmem om de daar aanwezige wachtposten geluidloos uit te schakelen. Toen dat zonder alarmering van de bezetters was ge lukt en de dichtstbijzijnde poort kon worden geopend, stormden de ruiters van zijn eigen cavalerie-regi- ment de stad binnen (3). De bezet ting capituleerde al na enkele on betekende schermutselingen. De ongebruikelijke snelheid waarmee deze importante vestingstad was in genomen deed zijn ster tot grote hoogte rijzen. Ook de discipline van zijn regiment bleek ten op zichte van andere eenheden aan zienlijk beter. Zo bleven bij voor beeld bij het zijne de gebruikelijke plunderingen na de verovering van de stad achterwege; voor die tijd een opvallend fenomeen. Hij ge tuigde bij het nemen van zijn be slissingen steeds van een helder in zicht in de meest uiteenlopende militaire situaties of andere zich voordoende problemen. Ook ging hij de discussie over en de eventu ele aanpak van politieke proble men niet uit de weg; daarbij toon de hij eveneens een opmerkelijke kennis van zaken, en legde de no dige originaliteit en scherpzinnig heid aan de dag. Samenvattend mag worden gesteld dat hij vanaf de eerste jaren van deze oorlog zijn meerderen duidelijk toonde dat hij niet één van de velen was. Het ver haal van zijn Praagse avontuur zal ongetwijfeld ook de Parijse salons bebben bereikt (4). In de Franse hoofdstad begon de greep op politieke beleid van de Eerste Minister, de Kardinaal Fleury, te verslappen. Hij was inmiddels oud en ziekelijk geworden. Lange tijd had hij kans gezien het land kostbare oorlogen te besparen. Mede daardoor raakte de staatskas langzamerhand weer beter gevuld na de periode van de grootscheepse en kostbare militaire operaties van Lodewijk XIV. Diens troonopvolger, zijn achterkleinzoon Lodewijk XV, wenste in de voetstappen te treden van zijn voorganger, maar bleek daarvoor onvoldoende capaciteiten te bezitten. Hij liet aanvankelijk de Kardinaal Fleury de vrije teugel en pas na diens dood op 29 Januari 1743 nam hij de politieke leiding zelf in handen. Hij volgde echter veelal de adviezen op van nu eens de ene en dan weer de andere favoriete mi nister. Kortom, hij voerde een wei felend beleid. De meerderheid van zijn nieuwe ministers was geneigd een oorlogs politiek te voeren. Onenigheid be stond bij hen over de vraag waar voor Frankrijk het meeste gewin was te behalen: in de koloniën (en Ajb.2. Het Noord-Italiaanse Oorlogstheater (5). 90 De Waterschans nr. 3 1997 daarmee ook ter zee) of in Europa. Lodewijk XV zelf meende dat hem eer en het nodige ontzag binnen Europa toekwam als absoluut rege rend Frans Monarch... Op het Centraal-Europese oorlogs theater was de strijd, zoals gezegd, al losgebrand, maar in Parijs was inmiddels wel ernstige twijfel ont staan over het nut van deze ris kante en kostbare militaire operatie in dat verre Duitsland. Voor het land had deze eerder verlies dan winst opgeleverd. Bovendien had het leger van de Koning in de slag bij Dettingen op 27 juni 1743 een gevoelige nederlaag geleden tegen een Engels-Hannoveraanse troepen macht. Frankrijk moest zich weer terugtrekken achter haar oostgrens, de Rijn. Voor het Franse leger bete kende dit alles een enorme bla mage. Een tweede brandhaard was inmid dels ook al ontstaan in het huidige Noord-Italië (zie fig.2). De natuur lijke, moelijk te passeren scheiding tussen die twee oorlogstheaters vormden de Alpen. Dat was even wel een zorg voor Oostenrijkse be velhebbers bij het beschermen van Maria Theresia's Italiaanse bezittin gen tegen Spanje en even later ook Frankrijk. Wij gaan daarop niet ver der in. De derde mogelijkheid om Oos tenrijk met militaire middelen aan te pakken was het dichtst bij huis: de Zuidelijke (Oostenrijkse) Neder landen. Het derde Europese oor logstheater dus, dat als het ware was bezaaid met stadsvestingen. Een aantal daarvan, aan de grens met Frankrijk, waren nog door de Franse vestingbouwer Vauban (1633-1707) aangelegd. Maurits van Saksen had eveneens een sterke voorkeur voor deze optie en zal dat waarschijnlijk, inmiddels terugge keerd in Parijs, daar niet onder stoelen en banken hebben gesto ken. De al eerder ingezette schaal vergroting van de oorlogvoering, de voortschrijding van de techniek en de serieuze aanpak van TArt de Guerre' (6), maakten dat natuur lijke afscheidingen, ook degene die tussen de oorlogstheaters lagen, in middels wel op hun waarde als hin dernis hadden ingeboet. De mili taire operaties in het ene oorlogst heater konden nu dus ook sneller hun invloed uitoefenen op die in het andere. Zo was de brede Rijn als hindernis weliswaar van een la- Ajb.3. Herman Maurits Graaf van Saksen. Schilderij van Maurice Quentin Delatour. Musée Antoine Lecuyer, St. Quentin. gere orde dan de Alpen, maar het oversteken ervan was toen geen echt 'militair hoogstandje' meer, al leen de plaats waar dit gebeurde moest natuurlijk wel een verrassing blijven voor de vijand. Wij komen daarop later nog terug. Maurits van Saksen; een korte levensbeschrijving Vooruitlopend op de gebeurtenis sen in de jaren 1744-'48 dient het een en ander te worden vernield over het leven en werken van deze wel zeer bijzondere krijgsman die zich tot een waar veldheer heeft ontwikkeld. Hij werd op 28 oktober 1696 geboren als onwettige zoon van Frederik Augustus, de Keur vorst van Saksen en tevens Koning van Polen. Pikante bijzonderheid: hij was de oudste van maar liefst 354 onwettige kinderen van deze vorst, die bekend stond om zijn fy sieke kracht, enorme eetlust en uit bundige liefdesleven. Zijn zoon bleek dezelfde eigenschappen te bezitten, nog aangevuld met een grote mate van intelligentie. Zijn vader verzorgde hem goed en ver trouwde zijn opvoeding vanaf zijn zesde jaar toe aan een erudiete en algemeen gewaardeerde Saksische generaal. Na diverse reizen, onder meer naar de Republiek en de Zui delijke Nederlanden, nam hij al op 13 jarige leeftijd als vaandrig bij een Saksisch regiment deel aan de slag bij Malplaquet tegen de legers van Lodewijk XIV. De verschrikkin gen van het slagveld hadden, naar later zou blijken, diepe indruk op hem gemaakt. Ook leerde hij de veelal zeer traag verlopende ves tingbelegeringen van die dagen kennen, zoals die door Vauban nauwkeurig en stapsgewijs waren voorgeschreven. Zijn vader verleende hem in 1711 de titel 'Graaf van Saksen'. De jonge man genoot van het militaire leven, legde in oorlogstijd grote on verschrokkenheid aan de dag en oefende serieus als geen ander met het Saksische cavalerie-regiment, dat zijn vader hem had geschon ken. Al op 18 jarige leeftijd werd hij, tegen zijn wil, uitgehuwelijkt aan een steenrijk adellijk meisje van 14 jaar. Hij zag kans binnen enkele jaren haar niet geringe fortuin er buitens huis volledig doorheen te jagen. Voorts vocht hij nog in legers van verschillende nationaliteiten tegen de Zweden en de Turken. Inmiddels ami en berooid besloot hij in 1720 zijn (krijgsmans) geluk maar in Parijs te gaan zoeken. Hij werd al snel in de gedegenereerde wereld van de Parijse society geaccepteerd en als beroemdheid behandeld. Voorts oogstte hij natuurlijk het nodige suc ces bij de vele dames aan het hof (zie fïg.3). Zijn huwelijk werd al spoe dig daarna nietig verklaard. Verder zijn nog enkele mislukte pogingen te vermelden om met hulp van con necties, geld en dames zich ergens als (klein) wereldlijk machthebber te vestigen en het Franse leger te verla ten. De actrice Adrienne de Lecou- vreur, een vriendin van Voltaire, werd zijn favoriete maitresse die hem tot haar dood met geld en goede raad bleef steunen in deze grotendeels mislukte ambities. Naast zijn uitspat tingen legde hij zich toe op de be studering van militaire wetenschap pen en discussieerde met bekende denkers, schrijvers en militaire theo retici van zijn tijd over militaire, maar ook politieke thema's. Ander zijds hield hij zich ook intensief be zig met de africhting van zijn regi ment en probeerde daannee zijn eigen ideeën uit over de gevechts voering. Dit alles maakte hem al vroeg tot een veelzijdig militair die ook heel goed in staat bleek zowel persoonlijke als militaire successen af te dwingen. Zijn bevordering tot luitenant-generaal in 1736 was geen echte verrassing. Toch werd hij door het 'establishment' in Parijs nog lang gezien als een Duits (en geen Frans) edelman en een militaire avonturier. Hij was bovendien nog protestant. Zijn werkelijke glorie begon pas in 91 Le Dresden SI LESIA\ g (.™-\ H oh enf ried berg Kesseisdorf Chotusltz Glogow Breslau Schweldnitz Mollwltz Olomouc «Bmo Vienna Novara Mllano Vigevano Pavia Lodl Assleta* f Bassignana Alessandria Asti -^-"1 Tor ton a Piacenza S Po Guastalla J I Novi Parma Cuneo* Demonte Savona "v* Genova Modena m 1 Santo Bologna I f Ligurian Sea

De Waterschans | 1997 | | pagina 6