De Waterschans nr. 4 1997 kers op. Zij zijn de beschermheili gen van de geneesheren. Voor de Sint Jan in Den Bosch maakte Niel Steenbergen het nieuwe hoofdaltaar en voor de Annuncia tiekerk van Nazareth een zware brons-koperen deur. Dit laatste was een geschenk van katholiek Nederland aan Israël. De laatste alinea van het artikel neem ik let terlijk over: 'Vele malen Ridder, drager van de Bronzen Leeuw, Ereburger van Oosterhout, hou der van de Gouden Medaille van de Biënnale van Salzburg, winnaar van de Belgische academieprijs en de Prix de Rome... 'n Groot man, letterlijk en figuurlijk, diep gelovig, bevriend met vele heiligen, vooral Sint Franciscus en 'Brabander in hart en nieren. Hij werd 85 jaar en hij liet ontzettend veel moois ach ter. Eigenlijk verdient hij nu zelf een standbeeld'. Wat biedt dit nummer nog meer? Henk Muntjewerff schrijft over de Bredase fabrikantenfamilie Segers. Gerard Otten gaat na wanneer Princenhage werd aangesloten op electriciteit, gas, water en telefoon en hoe dat in zijn werk ging. Chr. Buiks, een autoriteit op toponie- mengebied, levert zijn vierde bij drage over 'Alledaagse gebeurte nissen te Breda... 400 jaar gele den'. Uit deze bijdrage blijkt dat Antho- nis Dyrven van Princenhage in 1591 wanbetalers uit zijn dorp liet gijzelen in Bergen op Zoom. Zo zat Gheryt Jacob Willemse dat jaar in de Markiezenstad 36 we ken in gijzeling. Dat betekende dat hij voor eigen rekening daar al die tijd in een herberg moest lo geren. Minder goed troffen het de 'Hageners' (Hage was toen de ge bruikelijke naam voor Princen hage), die in Bergen op Zoom werden opgesloten. Dat overkwam Adriaen Peters van Cuyck. Pas na 19 weken arrest en het betalen van 215 gulden mocht hij naar huis. Jan Boots en Adriaen Hageners overleden in het Bergse cachot. De schrijver vraagt zich af waarom die personen uit Hage nu juist in Bergen op Zoom werden gegijzeld of opgesloten. 'Onder Baronie en Markiezaat' noemt zich de Heemkundekring van Sprundel. Deze Kling heeft van zijn juninummer 1997 een thema nummer gemaakt met als onder werp: De Sint-Janschool van Sprun del. M. van den Maagdenberg en P. Peeters-Veraart zijn erin geslaagd om bij gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de school een interes sant gedenkboek te schrijven. Aan de katholieke St.-Janschool ging een openbare gemeenteschool vooraf. Die startte waarschijnlijk eind 1884. De grondwetswijziging van 1917 maakte het mogelijk de openbare school om te zetten in een bijzondere, katholieke school. Daar waren enkele kunstgrepen voor nodig. Zo liet pastoor Petrus Lips op 30 november 1917 het ge meentebestuur weten dat alle leerlingen de openbare school verlieten. Daarop besloot de ge meenteraad om het schoolge bouw met inboedel te verkopen aan het R.K. Kerkbestuur. Dat werd op die manier tevens school bestuur. Dat bleef zo tot 1 april 1971. Met ingang van die datum kreeg de St.-Janschool een apart bestuur, een proces dat in die ja ren in veel parochies plaatsvond. De historie van de Sint Janschool is in menig opzicht een voorbeeld van de ontwikkelingen in deze eeuw op het terrein van wat thans basisonderwijs heet. De groeiende inspraak van de ouders, de inte- Ajb.5. Beeld van de H.H. Cosmas en Damianus. Dit kunstwerk van Niel Steenbergen prijkt in de tuin van de Klokkenberg (Foto: Leo Cantrijn, Engelbrecht van Nassau 1997-2 pg 106). 154 De Waterschans nr. 4 1997 gratie van kleuterscholen en la gere scholen, de bouwperikelen, het invoeren van coëducatie, de veranderingen in het katechese- onderricht enz., dat alles komen we ook tegen in het verleden van de St.-Janschool. Vele foto's van klassen en teams maken het jubi leumnummer extra aantrekkelijk. Achter in het boek staan alle ope rettemusicals vermeld die sinds 1959 door de leerlingen zijn op gevoerd. Een personeelslijst en een lijst van pastoors en kape laans die in de periode 1917-1996 godsdienstonderricht gaven vor men eveneens een interessante bijdrage. 'Brieven van Paulus' is het twee maandelijks orgaan van de Heem kundekring 'Paulus van Daes- donck'. Het heem omvat de dor pen Ulvenhout, Bavel, Galder en Strijen. Eens vormden ze de ge meente Nieuw-Ginneken, maar sinds de herindeling zijn ze ver spreid over twee gemeenten, na melijk Alphen-Chaam en Breda. In dit nummer, het 115de (jaar gang 22), schrijft Ad W. Jansen over oude boerderijen bij het landgoed IJpelaar. Dit landgoed, reeds in 1280 vermeld, bestond lange tijd uit een kasteel met en kele boerderijen. Door de stads uitbreiding van Breda zijn de meeste hofsteden verdwenen. Het kasteel is al eeuwenlang verleden tijd. Op de fundamenten ervan verrees in 1837 een nieuw land huis. Na de bouw van het eerste klein-seminarie van het bisdom Breda is ook dat landhuis ge sloopt. Geertruidenberg, de oudste stad van Holland, kent De Dongebode als kwartaalblad van de Oudheid kundige Kring 'Geertruyden- berghe'. Het eerste nummer van de 23ste jaargang (maart 1997) is nagenoeg geheel gewijd aan de pest. J.J.A de Hoogh heeft zich in deze materie verdiept en komt met een degelijk artikel over de zwarte dood en de ervaringen van zijn stad met deze beruchte epi demie. Na een inleiding op het verschijnsel pestziekten en de be strijding ervan in vroegere tijden, concentreert hij zich op Geertrui denberg. Wanneer sloeg daar de Zwarte Dood toe en hoe trachtten stadsbestuur en poorters de 'gesel Afb.6. Foto uit 1915. De onderwijzers Van de Riet, Bastiaensen en Feijen. Zij vormden het personeel van de toen nog openbare school van Sprundel (Foto: omslag van Onder Baronie en Markiezaat, juni 1997). Gods' te keren? Vooral dat laatste facet komt uitgebreid aan de orde. De vroede vaderen troffen soms naar ons oordeel verstandige maatregelen, met name op hygië nisch gebied, maar pasten ook middelen toe die ons inziens wei nig effect hadden. Wat te denken van het verbranden van pek en teer op straat om de lucht te ont smetten (1625) en het verdrinken van honden (1553)? Loslopende honden zouden de pest helpen verspreiden. In 1620 mocht zich geen enkele hond op straat verto nen. Bij overtreding van deze keur mocht iedereen de hond doden en moest de eigenaar van de hond 10 stuivers betalen aan de hondenmepper. Ook het houden van varkens werd in tijden van pest straf gereglementeerd, toen al. Fruit gold evenzeer als gevaar lijk evenals koolsoorten. In 1624 werd geadviseerd geen appels of peren te eten en verbood de over heid de handel in fruit. In de ja ren 1630, 1635 en 1655 her nieuwde het stadsbestuur deze maatregelen. Zoals alle steden

De Waterschans | 1997 | | pagina 17