De oudste omwalling van Bergen op Zoom De Waterschans nr. 4 1997 houd van Kijk in de Pot hebben er het afgelopen jaar herhaaldelijk met ambtenaren van de dienst Stadsontwikkeling en met wethou der Jansen over gesproken, maar in de gepresenteerde plannen is daar slechts met veel voorbehoud wat van opgenomen. Of daar ooit nog wat van terecht komt? We blijven natuurlijk contact houden met de gemeente en zullen verdere plan nen rond Kijk in de Pot op de voet volgen. Garnizoens- en vestingmuseum Afgelopen jaar hebben vertegen woordigers van het Gilde Sint-Se- bastiaan, de archeologische werk groep In den Scherminckel, de stichting Cort Heijligers en van onze Kring ook nog een gesprek gevoerd met wethouder Bolsius over de mogelijkheid om alsnog te komen tot een cultuur-historisch centrum in het Klein Arsenaal. De nota daarover die in het begin van de jaren negentig aan de gemeen teraad was aangeboden bleek nogal in de vergetelheid geraakt te zijn. Hoewel het oprichten van een bovengenoemd centrum nog steeds een grote wens is, is de locatie Klein Arsenaal voor de komende 10 jaar zo goed als zeker afgevallen. De gemeente heeft het gebouw van de Dienst Domeinen kunnen ko pen maar mag het, op straffe van een fors bedrag aan 'boete? slechts als opslagruimte gebruiken. Het is jammer dat de ene overheid de an dere zo het verder ontwikkelen van een gebouw tot een multi-functio- neel cultuur-historisch centrum onmogelijk maakt. Toch leverde het gesprek ook nog iets positiefs op. De wethouder zag wel degelijk het belang in van het komen tot een vesting- en garnizoensmuseum. Een speciale werkgroep is nu bezig met het voorbereidende onder zoek. Ook de Geschiedkundige Kring is vertegenwoordigd in deze werkgroep. Wij houden u op de hoogte. Werkgroepen genealogie en dialect onderzoek Binnen onze Kring gaan de twee werkgroepen overdroten voort met hun werkzaamheden. De genealo gen zijn druk bezig met het samen stellen van een fraai Kwartiersta- tenboek dat mogelijk volgend jaar zal worden uitgegeven. Dat hangt voornamelijk af van de financiële haalbaarheid. Onderzoek daarnaar is gestart. In deze Waterschans treft u van deze werkgroep hun activitei ten-overzicht aan. Lidmaatschapsgeld Zeer onlangs hebt u de acceptgiro voor de lidmaatschapsbijdrage 1998 ontvangen. Wij verzoeken u het be drag van 45 gulden, eventueel ver hoogd met een vrijwillige bijdrage, zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk vóór 1 februari 1998 over te maken. Drs. J.EChr. Zwagemakers Programma van de Werkgroep Genealogie in het eerste deel van 1998 Op 3 februari zal de werkgroep voor een beperkt aantal belangstel lenden een excursie naar de Bra bant-collectie in de bibliotheek van de KUB organiseren. Er kunnen ten hoogste 15 personen aan de ex cursie deelnemen. De excursie zal de deelnemers een goed beeld ge ven van de inhoud van deze groot ste collectie Brabantica ter wereld en van de mogelijkheden om deze collectie te raadplegen. De collec tie omvat boeken, handschriften, charters en een topografisch-histo- rische atlas (kaarten en prenten). De reis naar Tilburg zal per trein gemaakt worden. De groep zal om 18.09 uur vanaf het station Bergen op Zoom vertrekken. Om circa 23.00 uur zullen wij weer terug zijn in Bergen op Zoom. De reiskosten zijn de enige kosten die aan deze excursie verbonden zijn. Op 26 februari zal drs L.EW. Adriaenssen, hoofdredacteur van het tijdschrift 'De Brabantse Leeuw' een lezing geven. Het on derwerp van deze lezing zijn de hu welijkse perikelen en problemen door de eeuwen. Leo Adriaenssen zal daarbij ingaan op relaties vanaf de Middeleeuwen tot rond de laat ste eeuwwisselingen. Daarbij ko men overspel, bastaardij en huwe lijksdispensaties aan de orde. De lezing begint om 19.30 uur en zal gehouden worden in de studiezaal van de Gemeentelijke Archief dienst Bergen op Zoom, Blokstal len 2. Op 25 maart zal de werkgroep in de gemeentelijke Archiefdienst te Bergen op Zoom een presentatie houden voor de Kring. Op deze avond zal de kwartierstaat centraal staan. Een kwartierstaat is het over zicht van de ouders, groot-, over groot- en bet-overgrootouders van een bepaald persoon (de proband). Frank Wierckx zal een lezing hou den over het nut en onnut van deze vorm van genealogisch onderzoek en de valkuilen die u bij deze vorm van onderzoek tegen kunt komen. Dit alles aan de hand van echt Bergse voorbeelden. Het seizoen eindigt tenslotte op 14 mei met het een genealogisch café in De Mortier. Nieuwe leden in 1997 Chr. Alleman, E van de Avert, J. Bakker, W. Bogers, H. Cortie, J. Elands, S. Elseman, A Elzakkers, R. Franken, R. van Hal, Mw. N. Hana- Hak, G. van der Heijden, G. Homs, R de Jonge, P. van Kempen, P. de Koek, P. Kooien, Mw. Y. Kortlever, J. Kriele, A Kuijpers, Mw. Th. Kü- pers-Hagens, A Kwakernaak, Mw. M. Lint-Zwagemakers, Mw. E. van Loon-Jordans, Mw. drs. C. Meijer, Mw. A. Mens, J. Neele, Mw. M. van de Ploeg-Van Rhoon, M. van de Riet, H. Schneider, M. Stoffels, C. Teygeler, W. Warmoeskerken, Mw. W. Zandee-Bruijs, allen uit Bergen op Zoom. L. Augustijn (Losser), M. Berger (Brasschaat), J. van Geest (Halsteren), Heemkundekring Hal- chterth (Halsteren) D. Leijs (Voor burg), M. Pietersz (Huijbergen), M. Veraart (Maryland, USA). 124 De Waterschans nr. 4 1997 Door: Marco Vermunt In de maand juli van 1997 vond ar cheologisch onderzoek plaats op het terrein van de voormalige An- toniusschool in de Kloosterstraat te Bergen op Zoom. Het onderzoek was gericht op de middeleeuwse omwalling van de stad en kan in alle opzichten zeer succesvol ge noemd worden. De blootgelegde restanten van de wal en de stads gracht vertellen veel over de manier waarop de stad in vroeger eeuwen versterkt werd. Ook kwamen er on der de wal nog oudere bewonings- sporen te voorschijn, die stammen uit de periode waarin Bergen op Zoom groeide van nederzetting tot stad. Sortie Fullenius Het onlangs afgebroken schoolge bouw aan de Kloosterstraat werd in 1934 gebouwd als huishoudschool voor het Sint Antoniusgesticht dat onderdeel vormde van het klooster van de zusters Franciscanessen. Dit klooster dateerde van 1871 en strekte zich uit tussen de Wasse naarstraat, Kloosterstraat en Burge meester van Hasseltstraat. Van het complex bestaat een mooie lucht foto, afgebeeld in het platenboek Oud Bergen op Zoom vanuit de lucht (1). De huishoudschool be sloeg een oppervlak van ruim 14 bij 60 meter en was gefundeerd op voor die tijd gebruikelijke grote be tonnen putringen. Op de luchtfoto is de school juist in aanbouw. Het gebouw stond op de voormalige vestinggronden, precies in het mid den van de hoofdwal tussen de bastions Coehoom en Pucelle. Deze werken waren geslecht in 1869. Tijdens het slopen van de school dit jaar kwamen resten van een on deraardse gang tevoorschijn: een imposant stuk muurwerk van rode baksteen, dat onderdeel vormde van Sortie Fullenius. Dit was een ondergrondse overwelfde gang die vanuit de binnenzijde van de hoofdwal, waar nu de Klooster straat ligt, schuin naar beneden leidde tot de bodem van de droge gracht. De sortie was bedoeld als aan- en afVoerroute voor soldaten en materieel. Bij een te grote aan- valskracht van de vijand verliet men de ravelijnen en lunetten via de gracht en de sortie om de ver dediging vanuit de hoofdwal en de bastions voort te zetten. De werken vormden onderdeel van het plan van Menno van Coehoom en wer den gerealiseerd tussen 1700 en 1744 (2). Het gedeelte dat aan de Kloosterstraat in zicht kwam, was in feite niet de gang zelf maar een vierkante kamer die er als een zij vertrek was aangebouwd: een 'po tente' of wapenopslagplaats. De vondst was niet helemaal een ver rassing omdat dit deel van de ves ting met sortie en potente in de vo rige eeuw nauwkeurig in kaart was gebracht door de genie. Op de ves tingzaal van het Markiezenhof kunt u een schitterende maquette van een segment van de vesting bekij ken, met opengewerkt stukje sortie. Helaas bleek de poterne helemaal gevuld met zand en was de verbin ding met de eigenlijke sortie, die nog onder de Sancta Mariaschool verborgen ligt, verbroken. Voor na der onderzoek is niet de hand nog een klein gedeelte van het inwen dige uitgegraven. De poterne had muren van maar liefst 1 nieter dikte en een hoogte van ruim 2]h nieter. Uiteindelijk werd alles ingemeten, gefotografeerd en vervolgens ges loopt. De sortie heeft een wrange voorge schiedenis. Het is juist deze door gang geweest waarlangs op 16 sep tember 1747, na een maandenlang beleg, de Fransen de stad binnen- AJb.l. De ligging van de vestingwerken van Menno van Coehoom en sortie Fullenius. Het opgravingsterrein is gerasterd (Tekening Marco Vermunt) 125

De Waterschans | 1997 | | pagina 2