De evacuatie van de Bergse wezen in 1747 De Waterschans nr. 4 1997 beeldingen en wijstenen van deze vrij onbekende godin bij Colijns- plaat uit de Oosterschelde gevist. Het Zeeuws Museum heeft er een leerzame expositie van gemaakt. We zien een reconstructie van een Nehalenniatempel en krijgen een idee van de verering van deze godin en de reden daarvan. In de zalen staan bakjes met kaarten die de nodige informatie verstrekken. drachtgevers, noemden het tapijt 'Slach voor Bergen'. Op de andere wandtapijten zijn de volgende zeeslagen afgebeeld: De slag bij Den Haak, de slag bij Lillo, de slag bij Zierikzee en de slag bij Rammekens (op Walcheren). Dit laatste wandtapijt is in restauratie en komt pas na 2000 terug. Het zesde tapijt is een wapentapijt. Op de nota van afrekening heet het: "Het Stuck Zeeland'. In het centrum staat het wapen van Zee land met het beroemde devies: Luctor et Emergo. Boven het wa penschild is de gravenkroon aange bracht en daarboven het portret van Willem van Oranje. We zien voorts het wapen van de prins met het devies: Je Maintiendrai ik zal handhaven) en zijn embleem met het motto: Saevis Tranquility in Un- dishetgeen betekent: aistig temid den van de woelige baren. Verder treffen we de wapens van de zes steden aan die stemrecht had den in de Staten van Zeeland, te weten: Middelburg, Veere, Vlissin- gen, Tholen, Zierikzee en Goes. Het tapijt hing vroeger tegen de schouw van de grote kamer van het Prinsenlogement, het gedeelte van de abdij waarin de stadhouders verbleven. Er is nog veel over deze kunstobjecten te vertellen, maar we moeten verder. Nehalennia We dwalen wat kriskras door het gebouw. U doet er beter aan de nonnale, duidelijk aangegeven route te volgen. Dit verhaal beperkt zich tot hoogtepunten. Daaronder vallen zeker de zalen 2 tot en met 5, gewijd aan de godin Nehalennia. Wie was deze godin? In Nijhoffs Geschiedenislexicon Nederland en België ('s-Gravenhage 1981) lezen we op pagina 419: 'Germaanse lo kale godin in Laatromeinse tijd, is bekend geworden door in Zeeland gevonden stenen altaren met wij inscripties, vanaf 1647 in de nabij heid van Domburg, in 1970 in de Oosterschelde bij Colijnsplaat'. Bij laatstgenoemde plaats haalde schipper KJ. Bout op 14 april 1970 het eerste Nehalenniabeeld naar boven. Sindsdien zijn er vele af- Overige zalen Zaal 1 is het kabinet van zeldzaam heden en naturalia. Merkwaardige voorwerpen zoals het schelpen- buffet van de Zierikzeese arts Job Baster, een planetarium uit de achttiende eeuw, een Egyptische mummie enz. trekken direct de aandacht, maar er zijn nog talrijke andere bezienswaardige objecten. Zaal 6 is aan de archeologie gewijd, voor een deel bodemvondsten uit de verzameling van de oudheid kundige JA Hubregtse (1878-1940). In zaal 7 is de museumwinkel on dergebracht. De zalen 10 en 11 besteden aan dacht aan Middelburg in de 17de en de 18de eeuw, de tijd van de VOC en de WIC, die allebei een 'kamer' hadden in de Zeeuwse hoofdstad. Ook de Zeeuwse Admi raliteit was er gevestigd. Ja renlang was Middelburg na Amsterdam de belangrijkste handelsstad van de Repu bliek. Boven de schouw van zaal 10 hangt het door Fer dinand Bol geschilderde portret van de beroemdste Zeeuw Michiel de Ruyter. Er hangen meer schilder werken uit de Gouden Eeuw in die ruimte, o.a. van Adriaen van de Venne, Dirck van Delen en de in Middelburg woonachtige Franqois Rijckhals. Chinees porselein, fraai glaswerk en een zilveren dekselbokaal uit 1595 uit Sint Maartens dijk kan men hier eveneens bewonderen. In zaal 11 eveneens porse lein ('Chine de Com- mande') en in Middelburg vervaardigd zilverwerk. On der de schilderstukjes valt op het door David Kleyne (geboren in 1753 te Bergen op Zoom, overleden in Middelburg in 1805) ver vaardigde zeegezicht met 138 De Waterschans nr. 4 1997 schepen voor Veere en fort Ram mekens. Een Zeeuws Museum zonder kle derdrachten is bijna niet denkbaar. Zaal 12 besteedt er alle aandacht aan. Zaal 13 bestaat eigenlijk uit drie zalen, de zogeheten Balansza len. We vinden er enkele werken van de schilders die in het eerste kwart van deze eeuw in Domburg werkten en exposeerden, met name van Jan en Charley Toorop, Piet Mondriaan en Ferdinand Hart Nibbrig. door: Ben Daeter Politieke achtergrond De Oostenrijkse Successie-oorlog (1740-1748) was ontstaan bij de dood van keizer Karei VI rondom de troonsopvolging van zijn doch ter Maria Theresia. De meeste Eu ropese vorsten hadden de Pragma tieke Sanctie, die Maria's opvolging moest waarborgen, erkend, maar aanvaardden de regeling niet meer bij Kareis dood. Om redenen van uiteenlopende aard sloten Frank rijk, Pruisen, Spanje en Beieren een verbond tegen Oostenrijk. Enge land, de Republiek en Rusland steunden Maria Theresia. De Zui delijke Nederlanden werden bezet door de Franse koning Lodewijk XV. Er werd in Europa vooral gestreden in Bohemen, Beieren, Noord-Italië en de Oostenrijkse Nederlanden. In 1744 bezetten de Fransen toen een aantal belangrijke vestingen van de barrière in de Zuidelijke Ne derlanden. In mei 1745 leed een voornamelijk Engelse strijdmacht o.l.v. de hertog van Cumberland te Fontenoy een ernstige nederlaag tegen de Fransen, aangevoerd door Maurits van Saksen, waardoor de overige barrière-vestingen de een na de ander in Franse handen vie len. Hoewel de Republiek naar vrede streefde, lukte dit niet door allerlei internationale omstandigheden. Franse legers bezetten uiteindelijk de hele Zuidelijke Nederlanden. Op 17 april 1747 had de Franse agent Chiquet aan de Staten-Gene- raal bericht dat de koning van Frankrijk niet langer hun grondge bied kon ontzien. Dezelfde dag nog werd Zeeuws-Vlaanderen aan gevallen, dat in mei geheel verloren ging. Op 2 juli 1747 stonden Cumber land en Maurits van Saksen weer tegenover elkaar en weer verloor Cumberland de slag, nu bij Lafeld bij Maastricht. Een onderbevelheb ber van Maurits van Saksen sloeg het beleg voor Bergen op Zoom op 12 juli 1747 (1). De inval van de Fransen in Staats- Vlaanderen (1747) werd in de Re publiek aanleiding tot de ver heffing van stadhouder Willem IV. Men hoopte dat hij hervonningen in het staatsbestuur zou aanbren gen, maar, hoewel beschikkend over een bijna absolute macht, heeft hij nauwelijks iets gedaan om de toestand te verbeteren. Door de Tweede Vrede van Aken, het einde van de Oostenrijkse Suc- cesssie-oorlog op 18 oktober 1748, werd Maria Theresia echter als kei zerin erkend en kreeg zij de Zuide lijke Nederlanden terug. Deze Tweede Vrede van Aken wordt dan ook wel opgevat als 'de begrafenis van de Republiek als grote mogendheid' (2). De Fransen, die hun militaire suc cessen in de Oostenrijkse succes sieoorlog niet uitbuitten, verlieten op 7 december 1748, 50 dagen na de Vrede van Aken, het grotendeels verwoeste en geplunderde Bergen op Zoom (3). Tal van verwoestingen In de vorige Waterschans hebben we kennis kunnen nemen van de vele verwoeste huizen en gebou wen die de Fransen in de stad ach terlieten (4). In dit artikel wordt uitdrukkelijk naar voren gebracht dat ook het Bergse weeshuis geheel was leegge roofd, maar het gebouw zich nog in een redelijke staat bevond. In 1749 werd het dan ook nog ge bruikt om er Staatse troepen in te legeren (5). Het in 1597 opgerichte Bergse Pro testantse weeshuis was in 1699 ge combineerd met het tweede Arm- kinderhuis. Het was gehuisvest in het oude Margrietenkooster waarin het eerste Armkinderhuis al geves tigd was geweest. Evacuatie van de wezen Op 12 juli 1747 belegerden de Franse troepen onder Von Löwent- hal dus de stad. Via de goed be schermde haven bleef de verbin ding met de Oosterschelde open 139 Afb.2. Het tapijt met de zeeslag bij Reimerswaal, ook wel Slach voor Bergen genoemd. Afb.3. Nehalennia met hond en appels. Een votief- steen in 1970 gevonden bij Colijnsplaat. Thans in het Zeeuw Museum (Foto: Zeeuws Museum). Hebt U na dit cultureel festijn nog moed en energie over, dan heeft het Abdijplein U nog meer te bieden. Op nummer 9 is het Histo- rama Abdij Middelburg (geopend april tot en met oktober van 10.00 tot 17.00 uur). De dubbelkerk van de abdij is eveneens een be zoek waard, evenals het bekende Miniatuur Walcheren. Dat laatste ligt evenwel wat ver der weg. Een wandeling door oud Middel burg is trouwens een waar genoegen. Het stadhuis op de Markt mag U niet missen. Openingstijden Zeeuws Museum: ma t/m za 10-17 uur, zon- en feestdagen 12-17 uur. Toe gangsprijs f 6,-: 65+ f4,50 en museumjaar kaart gratis. Tel. 0118-626655. Op het Abdij plein is een gezellig restaurant.

De Waterschans | 1997 | | pagina 9