De Waterschans nr. 1 1998 Afb.2. Binnenterrein gezien naar het oosten met militaire gebouwen, bomen en ten behoeve van de restauratie reeds verworven oude bouwmaterialen (Foto: Rijksdienst voorde Monumentenzorg Zeist, 1962). keur gegeven aan een achttiende eeuwse trant als pendant van de aan de westzijde van het terrein omstreeks 1709/10 in Franse stijl gemoderniseerde tuingevel. Door deze keus is getracht een harmonie te bewerkstelligen met de aanwe zige oude gebouwen van het com plex. Het hoogteverschil van om en na bij 110 cm in het terrein, tussen de vloer in de tuinzalen en de entree hal bibliotheek, is bij het nieuwe bibliotheekgebouw weggewerkt door traptreden, die aansluitend worden vervolgd met een extra trap en een ten opzichte van het tuin- niveau ca. 300 cm hoger gelegen terras. Daardoor was het mogelijk een aangepaste terraswand te ma ken waarin als accent een fraai wit marmeren fonteinbeeld is opgeno men hetgeen overigens als uit gangspunt bij het ontwerpen van de wand heeft gediend. Het is een waardige tegenhanger met allure van de tuingevel geworden. Tussen de opvallende tuingevel uit omstreeks 1709/10 en het nieuw opgerichte bibliotheekgebouw uit 1976/77 met terras, waarvan de wandafwerking met fonteinbeeld pas eind 1986 werd voltooid, is om streeks 1974/75 door de afdeling groenvoorziening van de toenma lige dienst gemeentewerken een tuin aangelegd naar ontwerp van de tuinarchitecte E. Canneman- Philipse. Zij was de echtgenote van de sinds 1968 bij de restauratie van het Hof betrokken architect E.A. Canneman die het nieuwe biblio theekgebouw en aanliggend terras en terraswand ontwierp (1). Voor waarde was dat de tuin onder houdsarm moest worden i.v.rn. de toekomstige onderhoudskosten. Aan het uitgevoerde tuinontwerp gingen verschillende schetsontwer pen vooraf. Ten behoeve van de tuinaanleg is het terrein afgegraven mede van wege de aanwezige koolaslaag en vervolgens is er tuinaarde met de nodige mest ingebracht. Het nieuwe (gazon) niveau is toen ech ter ca. 30 cm lager aangelegd. On getwijfeld zal het temein in de Hof- tijd ook als tuin dienst hebben ge daan. Dat valt onder andere af te leiden uit de maquette van Bergen op Zoom uit omstreeks 1750 die zich te Parijs bevindt (zie foto). In de in achttiende eeuwse trant aangelegd symmetrische tuin, de zogenoemde Franse tuin, zijn twee vijvers opgenomen. De aanleg is af gestemd op de gerestaureerde tuin gevel en het nieuwe bibliotheekge bouw met terraswand, waaraan voor de belangrijkste delen Naamse natuursteen werd gebe zigd en waarin de oculi boven de twee zitbanken zijn gevuld met Öland-steen-tegels (zie woorden lijst). Een symmetrische aanleg dus naar de mode van de periode waarin de verandering van de tuin gevel plaats heeft gevonden en waarin onder andere een broderie (borduurwerk) van heggetjes buxus semper-vivens is aangeplant in een patroon en geschoren op een hoogte van 40 cm en een gemid delde breedte van 30 cm. Het voor dit terrein ontwerpen van een symmetrische tuin was niet eenvoudig vanwege het historisch beloop van de gevels van de ge bouwen aan de noordzijde en de tuinmuur aan de zuidzijde. Om tot een symmetrie te kunnen komen is in eerste instantie de terraswand, afwijkend van de gevel van het nieuwe bibliotheekgebouw, even wijdig aan de in Frans-classicisti sche stijl verbouwde tuingevel op getrokken. De symmetrie is vervol gens bereikt door de tuin aan te leggen vanuit een denkbare as. De as loopt vanuit het midden van en staat loodrecht op de in 1968/70 gerestaureerde Franse tuingevel. In wezen ligt de oorsprong van de as op de eerste verdieping in de Hen- riëttekamer, een tijdens de restau ratie in 1975/76 gemaakte kamer in Lodewijk XIV stijl (vertrek no. 103) en wel in het hemelbed. Dit bed is een getrouwe kopie van achttiende eeuwse exemplaren en werd in 1976 geschonken door de stichting Vrienden van het Markiezenhof. Vanuit dit centrale uitzicht loopt de denkbeeldige as over het bal kon, dat zich in het midden aan de tuingevel bevindt op de eerste ver dieping, nagenoeg naar de rechter hoekrisaliet van de gevel van het te genover gelegen nieuwe biblio theekgebouw. Het balkon, waarvan bij aanvang van de restauratie alleen de hand- gesmede ijzeren gekrulde consoles nog aanwezig waren, is daarna voorzien van een negentiende eeuws ijzeren balkonhek met kope ren lofvverk. Dat hek was bij de res tauratie van het aan de Lange Vij verberg gelegen huis Schuylen- burch te 's-Gravenhage in 1965 vrij gekomen en is enigermate aange past aan deze situatie. Het kader waarbinnen de symme trische tuin kon worden gereali seerd, werd verder bereikt door het aanleggen van een bestrating aan de noordzijde die bestaat uit een groot fonnaat oude gele straatste nen afkomstig uit Friesland. Het keermuurtje fungeert in beloop als 16 De Waterschans nr. 1 1998 pendant van de tuinmuur aan de zuidzijde. De ruimte onder de be strating is benut voor het onder brengen van riolering, waterleiding, verwarmingsleidingen en electrici- teitskabels. Vanuit de denkbeeldige as zijn tuin en terrassen in evenredigheid opge sierd met de nader beschreven de coratieve tuinornamenten. Twee vergulde tuinvazen, een zon newijzer, twee beeldjes, een vijver waarin een verguld beeldje, twee borstbeelden, acht tuin(terras)va- zen en een fonteinbeeld in een vij ver dat geïntegreerd is in de terras wand. Tenslotte zal kort worden geatten deerd op de beplanting en de meer utilitaire zaken in de tuin. Twee vergulde tuinvazen (1. op plattegrond tek.). Het betreft twee in lood gegoten ronde tuinvazen die in 1970 zijn aangekocht bij de antiquairs E. Becker v.h. Gebr. Becker te Zeist (zie foto). Ze waren geelkleurig ge schilderd, verkeerden in een deplo rabele staat en waren als zinken va zen te koop aangeboden. De aan Aft).3. Plattegrondtekening van gedeelte Markiezenhof na de restauratie, met de zogenaamde Franse tuin (Tekening: A. Koens en C. Booij). de onder- en bovenzijde open va zen zijn gerestaureerd en inwendig voorzien van een roestvrijstalen versteviging die opnieuw inzakken moet voorkomen en gingen dienst doen als een pot voor planten. Tijdens het verwijderen van de verflagen werden restanten van bladgoudafwerking aangetroffen die was aangebracht op een rood kleurige ondergrond. Daarom heb ben ze na de restauratie ook een dito afwerking gekregen. De bin nenzijde was en is weer grijs ge schilderd evenals de versteviging. Hoewel de vazen op het eerste ge zicht op elkaar lijken en even groot zijn, zijn ze verschillend in uitvoe ring. Ze werden niet gesigneerd of gedateerd en hun herkomst is on bekend. Ze zijn 63 cm hoog en de orna menten en figuraties, bestaande uit allegorische afbeeldingen, dragen kenmerken van de Lodewijk XVI stijl. De oren eindigen aan de bo venzijde in de vorm van een vogel kop. Deze vazen hebben een pro minente plaats gekregen op de hoofdbalusters van de lage balus trade van het tijdens de restauratie in Naamse steen gemaakte terras bij de tuingevel. In de tuinen van paleis Het Loo te Apeldoorn (2) en het Rubenshuis te Antwerpen bevinden zich iden tieke vazen. Deze zijn lood-naturel doch bezitten sporen van vroeger schilderwerk. Uit publikaties blijkt dat de productie en het gebruik van in lood gegoten tuindecoraties, zoals beelden en vazen, op het einde van de achttiende/begin ne gentiende eeuw met name in En geland populair was. Het waren vaak replica's van bekende oudere in een ander materiaal vervaar digde objecten. De gietsels werden veelal geschilderd, verguld, verzil verd of verkoperd en konden uit voorraad worden geleverd. Over ge heel West-Europa blijken ze geëx porteerd te zijn en hebben hun plaats zowel binnen als in de bui tenlucht gevonden. Geoxydeerd lood als materiaal van (tuin) orna menten kwam pas in de loop van de negentiende eeuw in zwang (3). Zonnewijzer (2. op pl.gr.tek). Midden in de tuin op het gazon, op de denkbeeldige as, is een zon newijzer op sokkel geplaatst. De uit koper vervaardigde zonnewijzer 17

De Waterschans | 1998 | | pagina 10