Boeken over Stad en Land van Bergen op Zoom ,.p£T jvmw De Waterschans nr. 1 1998 Door: drs. G. Huijbegts In historisch opzicht was 1997 voor Stad en Land van Bergen op Zoom wat betreft publicaties een vrucht baar jaar. Ongetwijfeld heeft de herdenking van de verovering en plundering van de stad in 1747 daartoe bijgedragen. Aan een enkel boekje besteedden we reeds aan dacht in het speciale gedenknum mer van De Waterschans. Hier volgt een bespreking van vijf an dere werken van recente datum, waarvan een over 1747. 'Dien fatalen dag' door 0. van Nimwegen Ook dit werk gaat over 1747. De on dertitel luidt: 'Het beleg van Bergen op Zoom in 1747'. Het boekje van 64 pagina's is een uitgave van de Sector Archiefzaken Bergen op Zoom in samenwerking met boek handel Van der Kreek en boekhan del Quist (ISBN 90 74969 04 6). De krijgshistoricus dr. O. van Nimwe gen promoveerde op een proef schrift over de Spaanse Successie oorlog (1701-1713/14) met als hoofdthema de logistiek en de stra tegie van het Noord-Nederlandse leger in die tijd. Voor 'Dien fatalen dag' boorde hij nieuwe bronnen aan, hoofdzakelijk in het Algemeen Rijksarchief en het Koninklijk Huisarchief. De resultaten van zijn onderzoek zijn de moeite waard. 'Had de verovering voorkomen kunnen worden?'. Deze vraag wil ook Van Nimwegen niet zonder meer met ja of nee beantwoorden, al neigt hij wel tot het positieve antwoord. Uit zijn verhaal komt naar voren dat de bestorming van de stad waarschijnlijk een alles-of- niets onderneming van de Fransen was. Deskundigen waren van me ning dat het voor een bestorming nog te vroeg was. Helaas waren de verdedigers van het ravelijn Dedem niet flink en alert genoeg en had men verzuimd om de sortie Fulle- nius, een onderaardse toegang naar de stad, af te sluiten (NB. Over deze sortie schreef onze stadsarcheo- loog Marco Vermunt in de vorige Waterschans, pag. 125-128). Een mislukking van de aanval had wel licht het einde betekend van de be legering. Dat zou de stad een hoop ellende hebben bespaard. Een an der belangrijk facet was de weige ring van de geallieerde hoofd macht, die in en rond Oudenbosch lag, om de Fransen aan te vallen, hoe sterk Van Cronström daar ook op aandrong. De Engelse en Oos tenrijkse bevelhebbers duifden het risico niet te nemen, bang dat de Fransen van de gelegenheid ge bruik zouden maken om Maast- Afb.l. AJbeelding op de achterzijde van het hoek Dien fatalen dag. 26 De Waterschans nr. 1 1998 richt aan te vallen. Van Nimwegen oordeelt gunstiger over de verdedi ger van de stad Isaac Koek baron van Cronström (1661-1751) dan menig historicus voor hem. De man was weliswaar 86 jaar, slecht ter been door de jicht en erg doof, maar strategisch zeer ervaren en nog altijd moedig. Zijn naaste, medewerkers, zoals de 67-jarige lui tenant-generaal Wilhelm Ludwig prins van Hessen-Phillipsthal (1680-1760), werkten niet altijd lo yaal met hem mee. Het boekje geeft een helder en goed leesbaar verslag van de strijd om Bergen. Drie bijlagen bieden een overzicht van de samenstelling van de verde digende troepen, terwijl een opgave van de in krijgsgevangenschap weg gevoerde 70 officieren en 835 sol daten de vierde bijlage vonnt. Een lijstje van vestingbouwkundige ter men en enkele titels van te raad plegen literatuur besluiten deze aantrekkelijke (en zeer goedkope) uitgave. Aanbevolen! 'De Israëlitische Begraafplaats te Bergen op Zoom 1793-1982' Een werk van heel andere aard is het boek van onze oud-burgemees ter drs. L.J.M. van de Laar, getiteld: 'De Israëlitische Begraafplaats te Bergen op Zoom 1793-1982', uitge geven in 1997 door de Sector Ar chiefzaken Bergen op Zoom (ISBN 90 74969 03 8). De auteur noemt zijn werk een documentatie 'waarin opgenomen de beschrijving der grafstenen uit de collectie ir. M. Cahen'. MA Douma maakte van de 77 zer ken op de Bergse begraafplaats aan de Bergsebaan 25 evenzoveel fraaie foto's. Tegenover elke paginagrote foto staat de vertaling van het He breeuwse opschrift. De drukkerij Snoeck Ducaju en Zoon uit Gent levert naar de mening van Uw re censent met deze uitgave een typo grafisch hoogstandje. Dat geldt trouwens voor de hele lay-out. Wat biedt het boek nog meer? Het maakt ons bekend met joodse ritu elen bij uitvaart en begrafenis en met de joodse kalender. Verder staat Van de Laar uitvoerig stil bij de geschiedenis van de begraaf plaats aan de Bergsebaan, op zich al een interessante historie. De na men en afkortingen op de zerken worden nader toegelicht en waar mogelijk aangevuld met biografi sche gegevens. Zo is er een fraai en AJb.2. Voorbeeld van een foto van een zerk met de verklarende en aanvullende tekst op de bladzijde ernaast. PN betekent: Hier rust; TNTsBH betekent: Moge zijn/haar ziel gebundeld zijn in de bundel der levenden (I Samuel 25:29). 693 kit. is het Joodse jaar 5693; klt= kleine tellingd.w.z. dat het cijfer van de duizendtallen is weggelaten. interessant boek ontstaan van bijna 200 pagina's. Dankzij de bijdragen van de Israëlitische Gemeente van Antwerpen, thans eigenaresse van de begraafplaats, van het Anjer fonds Noord-Brabant, van de ge meente Bergen op Zoom en van een viertal sponsors uit het be drijfsleven, kan dit boek voor slechts f 25,- worden aangeboden. Niet talmen! 'Van Turnhoutervoorde tot Striene- monde' door KAH.W. Leenders Een derde studie, de aandacht waard, is de dissertatie van Karei Leenders, getiteld: 'Van Tumhou- tervoorde tot Strienemonde. Ont- ginnings- en Nederzettingsgeschie denis van het Noordwesten van het Maas-Schelde-Demergebied. 400- 1350. Een poging tot synthese.'(Uit- gave van Walburg Pers Zutphen 1996, 662 pagina's. ISBN 90 6011 970 3). Geen lichte kost, maar wat wetenschappelijke informatie aan gaat een ongewoon rijk boek. Ik zal proberen een indruk van die rijk dom te geven, wetend dat ik tekort schiet. De geschiedenis van onze streek begint met de komst van de Romeinen. De tijd daarvoor reke nen we tot de prehistorie omdat er uit die tijd geen geschreven berich ten tot ons zijn gekomen. De Ro meinen konden schrijven en mede daardoor weten we meer van de periode waarin zij hier de macht uitoefenden (50 v. Chr. tot circa 400 na Chr.). Van enkele eeuwen daarna weten we weinig van West- Brabant. Dat geldt trouwens voor het hele gebied dat Leenders als zijn studieterrein beschouwt. Was die streek totaal onbewoond en zo ja, hoe lang? Wie waren tenslotte de eerste bewoners, waar kwamen ze vandaan en wat vonden ze hier? Hoe zag het land emit en welke in vloed had de mens daarop? Waar leefden die vroege bewoners van en hoe waren ze staatkundig en kerkelijk georganiseerd? Welke ver anderingen vonden er plaats in die lange periode van bijna duizend jaar? Op al die vragen zocht Leen ders tientallen jaren lang een ant woord. De resultaten van zijn on derzoekingen probeerde hij in deze 'poging tot een synthese' samen te vatten. Zo ontstond dit meester werk, want als zodanig mogen we het toch wel kwalificeren. Het studiegebied van Leenders wordt ruwweg omgrensd door de ver bindingslijn Antwerpen-Turnhout- Geertruidenberg-Willemstad of zo als de titel aangeeft, door de Turn houtervoorde in het zuiden en Strienemonde aan de Maas in het noorden. Het is een gebied van bijna 3.000 vierkante kilometer (p.ll). Bij de afbakening liet Leen ders zich vooral leiden door de ge ologische formatie van dit gebied, niet vreemd natuurlijk voor een werk over historische geografie. Reeds in 1989 schreef de auteur een boek over de veenafgravingen in onze streek (K. Leenders: Ver dwenen venen, een onderzoek naar de ligging en exploitatie van thans verdwenen venen in het gebied tus sen Antwerpen, Turnhout, Geer- truidenberg en Willemstad 1250- 27 Belegeringsmiddelen. Legenda: C en D: zakken om de ruimtes tussen de schanskorven mee op te vullen; E, F en G: schanskorven of gabions; H. I en K: takkenbossen of fascines; L en M: piketten; N: houten hamer voor het inslaan van de piketten; O: tenen horde; P: batterij voor drie stukken geschut; Q; touw voor het uittekenen van de belegeringswerken; R: poortje voor het afsluiten van een embrasure (Algemene Bibliotheek, Universiteit Utrecht, Surirey de Saint-Remy, Mémoires d'artïllerie, twee delen (Den Haag 1741). P N Josef zoon van Jitschak en de naam van zijn moeder is Sarah Hij overleed op 1 Siewan en werd begraven op de 3e daarvan van het jaar 693 kit. T N Ts B H HIER RUST onze lieve zoon en broeder JOSEPH LION DE WINTER geb. 7 Nov. 5672/1911 overl 26 Mei 5693/1933

De Waterschans | 1998 | | pagina 15