De Waterschans nr. 1 1998 ;ïW ;UU7xïï>:/7.'. irS UTT? Ut i;: -V-"ti opgeworpen heuvel bouwen (1768). De tuinen van Versailles waren voor hem het grote voorbeeld. Een andere telg uit de familie was graaf Karei Moretus. Ook hij woonde op het Ravenhof en werd in 1912 bur gemeester van Putte-Stabroek. Aan hem bewaren de Puttenaren al evenzeer een dankbare herinne ring, want hij deed veel voor zijn gemeente, vaak op eigen kosten. En dan Jan Mat. Officieel heette hij Jan van Alten en hij kwam uit Loon op Zand. In 1823 ging hij in Putte wonen. Daar leerde hij de mensen matten vlechten. Weldra verdiende menig inwoner wat bij met het maken en verkopen van matten. Het was een vorm van huisnijverheid. Na verloop van ja ren richtte Louis Bastyns-Dinge- rnans een mattenfabriekje op. Dit zijn zo enkele notities over de inhoud van 750 jaar Putte in Woord en Beeld. Natuurlijk bevat het boek veel meer. De drie plaat sen hebben uiteraard in het verle den heel wat onderlinge verwikke lingen gekend, zowel op staatkun dig als op kerkelijk gebied. Vol doende stof voor een uitgebreide monografie bij het volgende jubi- Afb.4. Portretten van Cornells van Aerssen en diens echtgenote Maria Pauw. Cornells was heer van Hoogerheide en half Ossendrecht. Hij verbleef vaak op de Berghoeve in Ossendrecht. Ivfielh nirfJler&fm fJ/ivrjwi 'Jlootjer/iet/tfal tiaita 'Jke. Jé4t> ott. êSttrt. .'7S8. leuin. Nog even een kanttekening. Op pagina 13 schrijft Jan van Don- schot dat de Wilhelmieten sinds 1585 de zorg voor de parochie Putte op zich namen. Drie bladzij den verder vernemen we evenwei dat Putte van 1582 tot 1593 geheel ontvolkt was. Hoe moeten we dat rijmen? Tot slot: De 'grenzeloze' sa menwerking heeft toch een mooi souvenir aan een internationaal feest opgeleverd. Waterbelang in Ossendrecht P.J. van den Bussche Uitgegeven door de Heemkunde kring Het Zuidkwartier, Ossen drecht 1997 (ISBN 90-803085-2-8). Het boek is voor 20,- verkrijgbaar onder meer bij de auteur Krom- straat 3, 4631 KH Hoogerheide, tel. 0164-613 3 74. De Heemkundekring Het Zuidkwartier heeft in PJ. van den Bussche een ijverige historicus en een vruchtbare schrijver. Eerder verscheen van hem Peekoffie uit Ossendrecht en Ossendrecht en zijn Edelachtbaren. Deze drie boe ken zijn een verrijking voor de ge schiedenis van de streek. Waterbe lang in Ossendrecht biedt meer dan de titel suggereert. De strijd te- c 'itfiü L/uatr. gen en voor het water is het cen trale thema waaromheen Van den Bussche het verleden van Ossen drecht vanaf het einde van de Tachtigjarige Oorlog tot nu toe uit gebreid beschrijft. Daar is heel wat speurwerk in archieven en litera tuur aan voorafgegaan. Het Zuid kwartier zorgde voor een aantrek kelijke uitgave, rijk geïllustreerd en deze keer zelfs met kleurendruk. Een waardige omlijsting voor zo'n werk. De gemeente Ossendrecht kent hoog gelegen zandgronden en laag gelegen kleipolders. Terwijl de klei worstelt met een teveel aan water, snakken de zandgronden naar meer. Het eerste probleem werd bestreden met inpolderingen; het De Waterschans nr. 1 1998 Afb.5. Hoewel er in Ossendrecht al in 1913 een pompstation van de waterleidingmaat schappij Zuid-Beveland in bedrijf kwam, zou het toch nog 1950 worden voordat Ossendrecht op de waterleiding werd aangesloten. Hier een foto van de officiële aansluiting op 18 februari. tweede leidde tot twisten tussen de heer van Hoogerheide en half Os sendrecht enerzijds en de prior van de paters Wilhelmieten te Huijber- gen anderzijds. De processen lever den natuurlijk waardevolle docu menten op. Het is een van de facet ten in de strijd om het water. De studie van Van den Bussche schetst verder de vele pogingen om de schrale gronden van hoog Ossen drecht in cultuur te brengen. We zien als het ware het ene boerderij tje na het andere op de hei ver schijnen. Soms wisselt het snel van eigenaar of pachter, want de oog sten zijn mager. Toch verandert het landschap geleidelijk aan. De Bra bantse Wal wordt bebost en in de Heipolders I, II en III groeit koren. Ook op het 'heerlijke' vlak zijn er ontwikkelingen. De familie Van Aerssen was sinds 1640 in het bezit van Hoogerheide en half Ossen drecht. Zij heeft haar sporen in het landschap nagelaten door het stichten van de Meerhoeve, het doen graven van waterlopen tussen de verschillende vennen, het uitge ven van pachthoeven enz. In 1761 verkocht de familie haar heerlijk heid aan Karei Theodoor van de Palts. Die woonde in Heidelberg en later in München. Is hij ooit naar zijn nieuwe bezit komen kijken? Van den Bussche laat hem genie ten van het fraaie uitzicht dat de koepel op de Pottenberg bood (p. 23). Rond de Berghoeve en huize Calf- ven, twee buitenverblijven van de markies, liet de nieuwe eigenaar een zogenaamd sterrenbos aanleg gen, een wandelgebied met lanen in de vorm van een ster. De komst van de Fransen in 1795 luidde een grote ommekeer in. De bezittingen van de markies werden in beslag genomen en in gedeelten verkocht. Het dorp maakte kennis met nieuwe grootgrondbezitters, vaak uit de Zuidelijke Nederlanden. Zo ontstonden landgoederen als de Grote Meer en de Kleine Meer. Het aantal boerderijtjes groeide evenals het aantal cafeetjes. Enkele voorbeelden: Jagersrust, het Jagers- rust (twee verschillende café's, te genover elkaar gelegen). Puts Meu- leke. Meerzicht en Princewal. Een heel ander aspect vonnt de drinkwatervoorziening. Aan het winnen van goed drinkwater is een groot deel van het boek gewijd. De dorre zandgronden bleken toch een rijk reservoir van dit kostbare vocht te bevatten. Met behulp van de moderne techniek kon meer lei dingwater worden gewonnen. Met name Zeeland profiteerde daarvan. Foto's en kopieën van historische documenten verduidelijken wat Ossendrecht voor het drinkwater betekent, maar ook omgekeerd. Zo was het aansluiten van de wonin gen op de waterleiding een grote stap voorwaarts in het bestrijden van besmettelijke ziekten. Een op merking nog: Op bladzijde 14 con stateert de kritische lezer een merk waardig feit. Volgens de notitie op het portret van Comelis van Aers sen overleed deze heer van Hoogerheide en half Ossendrecht op 8 september 1728; volgens de tekst op de afgebeelde gedenkpen ning vierde hij vijf weken daarna zijn gouden bruiloft. Waar zit de fout? Ook voor dit boek geldt zon der meen aanbevolen! 31 Or/fj .trhfrr ifort 'W/..W1/C.v/z.'.'./.y,' tt.'.V Vv/.A/'/iY ri ifhart JÓ i J,P'.J'kir. 7/Tf

De Waterschans | 1998 | | pagina 17