Geschiedkundig tijdschrift De Waterschans nr. 1 1998 de winkeldeur, reden voor Riet van den Bemd-van Oorschot om daar even bij stil te staan. In de jaren dertig van deze eeuw telde Sprun- del zo'n dertig winkeltjes, 'die een gevarieerd arsenaal aan producten boden'. Dr. E.G. Boeren onderzoekt de Hu- welijksdispensaties te Sprundel. In dit jaarboek publiceert hij voor de vierde keer een en ander over zijn bevindingen. Het gaat over dispen saties bij huwelijken wegens bloed verwantschap in de derde of vierde graad. In deze bijdrage behandelt Boeren vijf gevallen in de jaren 1870-1874 en geeft met schema's weer hoe de familieverhoudingen precies waren. Mar. van de Maagdenberg schenkt aandacht aan het toponiem Tom- mel-Tommele-Trommel. Het is een mooi voorbeeld van verbastering van een naam, in dit geval van een akker aan de Bosstraat. In een do cument van 1493 heet dit perceel den Tommei. Nispen. Ook de heemkundekring De Heerlijckheijd Nispen heeft een jaarboek 1997, gevuld met een tien tal bijdragen en een jaarverslag van de activiteiten van de Kring. J. Ker- stens biedt een kroniek van Nispen in 1896 en M. Verbraak-van Eeke- len sluit de rij met de kroniek 1996. H. Baselier, bakker van beroep, schetst in Geef ons heden ons dage lijks brood het wel en wee van de Nispense bakkers, althans voor zo ver de auteur die heeft kunnen ach terhalen in het archief van Roosen daal en Nispen. Hij gaat terug tot de Franse Tijd (1795-1813). Er is dan sprake van bakkers, broodver kopers en broodslijters. Ook vrou wen waren in Nispen actief in het zakenleven, onder meer als bakker en gewoonlijk nog in combinatie met een of meer andere beroepen zoals kaarsenmaakster, tapster, slijt- ster van sterke drank, logement houdster, herbergierster e.d. In de jaren 1908-1912 telde de hele ge meente 59 brood-, koek- en ban ketbakkers. Voor wat Nispen betreft maken we kennis met de bakkers Willemse, Ickroth, Kools, van Gin- deren, Veraart, Suykerbuyk, Ver hoeve, van Wesel en Uijtdehaag. L.J. Jonkhout gaat verder terug in het verleden en beschrijft een in 1578 gedane voetval. Het proces speelde zich afin Nispen voor her berg De Swaen. Jonkhout neemt het verslag uit het vestboek letterlijk over. Dat zal menig lezer wellicht wat afschrikken, ondanks de ver taling van de moeilijkste woorden. De voetval had plaats vanwege een moord. De moordenaar vroeg de familie van het slachtoffer in het openbaar om vergiffenis en hoorde vervolgens aan welke straffen de ar bitragecommissie voor hem had bedacht. Maar de vrede was gete kend. Nispen probeerde in de jaren 1903, 1917, 1920 en 1923 een spoorweg halte te krijgen voor het laden en lossen van goederen. M.CJ. Broos gaat na hoe elke poging op niets uitliep. De bebouwingsgeschiedenis wordt voortgezet door H. Baselier en J. Kerstens. Deze keer de panden van de westzijde van het Kerkplein tot en met de Essenseweg 30. M. Ver braak-van Eekelen heeft een onder zoek gedaan naar de katholieke priesters en kloosterbroeders die in Nispen zijn geboren. Het is een aanzienlijke rij. De auteur gaat te rug tot 1564, geboortejaar van Cor nells Huygens, de eerste en voor zover bekend tot op heden de enige pater jezuïet uit Nispen. Het duurt dan tot de 19de eeuw voordat de volgende priester zich meldt. Het was de in 1803 geboren Ga briel Aarde. Hij overleed in 1863 als kapelaan van Oud-Gastel. Het volgende artikel is een biogra fie van Arjaan Brouwers met C. Schepers-Uijtdehaag en H. Baselier als biografen. Het leven van de bijna honderdjarige Aijaan is rijk aan afwisseling voor wat betreft woonplaats en beroep. C. Uijtdewilligen is in de archieven van de Nispense molen gedoken en schetst voor ons de totstandkoming ervan in de periode 1826-1854. Dat ging met heel wat pioblemen ge paard. De historie van de molen krijgt een vervolg in het volgende nummer. Wat er verder binnenkwam: Jaar boek van het Centraal Bureau voor Genealogie, deel 51, 1997. Den Haag. 1997Brabantse Almanak. 10e jaargang 1998; Brabants Heem. Het Toesprakenboek. Bevat de teksten van de academische zitting van 22 februari 1997 in het Provinciehuis bij gelegenheid van 50 jaar Stich ting Brabants Heem; De Donge- bode, dec. 1997, van de Oudheid kundige Kring Geertruydenberghe; Brieven van Paulus nr. 117, dec. 1997, van de heemkundekring Pau lus van Daesdonck, Nieuw-Ginne- ketgRavelyn nr. 4, nov. 1997 van de heemkundekring De Willemstad; Heem Son en Breugel1997 no 4, van de heemkundekring Son en Breugel; Kronyck van Deutekom en Salehem alsook van Sander, nr. 86, dec. 1997, van de oudheidkundige kring Deutekom en de oudheid kundige verenigingen Salehem en Gander, Kwartaalbericht 1997-4 van de Stichting Menno van Coehoorn, met daarin een artikel van Jos No- termans; Slag bij Lafelt (2 juli 1747) en belegering van Bergen op Zoom (1747) herdacht, pag. 1-4; De Kijkuit, 25ste jaargang, nr. 100, dec. 1997. Dit honderdste nummer van de Koninklijke Kring voor Heem kunde Merksem is uiteraard een feestnummer. Het telt 112 pagina's en bevat een schat aan informatie over Merksem; Heemschut, dec. 1997. Tijdschrift van de bond Heemschut. Fraai uitgegeven met interessante artikelen, bijvoorbeeld over de restauratie van historische panden; Brabants Heem, jaargang 49, 1997 nr. 4. Onder andere een artikel van Leo Adriaensen: De sleutel op het graf gelegd. Een oud rechtsritueel uit de doeken gedaan. Hierin ook aandacht voor Bergen op Zoom (pag. 139); Brabaiit Pro vincie Magazine, jaargang 1, num mer 'O', jan. 1998. Nieuw kwartaal tijdschrift, richt zich op thema's van nu; Noordbrabants Historisch Nieuwsblad, jaargang 11, nr. 6, dec. 1997/jan 1998. Uitgave van de stichting Regionale Geschiedbeoe fening en de Historische Vereni ging Brabant; Citadeljaargang 3, nr. 4, dec. 1997. Nieuws en achter gronden van het Rijksarchief in Noord-Brabant; Nieuwsbrief, een uitgave van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, nummer 5/6 1997; Alledaagse Dingen, nieuws blad voor volkscultuur, regionale geschiedenis, folklore en volks kunst in Nederland en Vlaanderen, nr. 4, dec. 1997. In deze aflevering; •Z Feest in de vestingstad Synagoge tZ Bevrijding Den Bosch iZ Brokkenhuis tZ Altyt niet voor de wint »Z Markies in Huijbergen begraven Testament Jan IV van Bergen Museum De Meestoof water schans

De Waterschans | 1998 | | pagina 19