Mededelingen fy'Yw ..A j J f De Waterschans Bestuur PUBLICATIES STUDIES UITBERGEN OP ZOOM Redaktie-adres: DE WATERSCHANS Redaktieleden: Redaktie-sekretariaat: Vormgeving en druk: De Waterschans nr. 1 1998 Nieuw redactielid We vinden het erg pret tig de lezers van De Waterschans te kunnen mededelen dat onze re dactie is uitgebreid met drs. Yolande E. Kortle ver. We stellen haar hier graag aan u voor. Yolande is geboren in 1959 te Amsterdam, maar getogen in Am stelveen. Sinds 1 december 1997 werkzaam als archivist bij de Ge meentelijke Archiefdienst van Ber gen op Zoom. Yolande heeft ge schiedenis en Engels gestudeerd aan de lerarenopleiding VL-VU. Daarna heeft zij aan de universiteit van Amsterdam middeleeuwse ge schiedenis gestudeerd en zich ge specialiseerd in de geschiedenis van de landsheerlijke bede in Hol land tot 1559. Naast haar studie werkte Yolande in de onderwijsad ministratie, eerst bij de universiteit van Amsterdam en vanaf 1992 bij de Hogeschool Holland. Ons nieuw redactielid was mede auteur van een in 1989 verschenen Geschiedenis van Nederland. Zij nam de hoofdstukken over Prehis torie, Romeinse tijd en Middeleeu wen voor haar rekening. Haar wens om aan de Archief- school te worden toegelaten ging in 1995 in vervulling. Hiervoor moest zij wel haar vaste aanstelling bij de Hogeschool Holland opge ven. Yolande volgde haar stage bij het Rijksarchief in Utrecht, een van de rijkste archieven in Nederland qua historisch materiaal. Dit jaar zal haar inventaris van de archieven van de apostolische vicarissen (voormalig aartsbisdom Utrecht, 1583-1710) worden gepubliceerd. Op 29 januari jl. behaalde Yolande het diploma (cum laude) Archivis- tiek A en heeft gelukkig nu tijd om zich op haar nieuwe werk- en woonomgeving te concentreren. Yolande is lid van de contactcom missie van de Historische Vereni ging Holland en belast met het or ganiseren van de jaarlijkse contact dag. Naast geschiedenis is haar grote liefde de basketballsport, zo wel actief als speelster en als coach. Ook op dit gebied heeft zij gepubliceerd. Yolan de beëindigde haar 'bas ketballloopbaan' als assi- stent-bondscoach bij de jeugd. Verder heeft zij belangstelling voor rei zen (cultuur en natuur), Keltische folkmuziek en Engelse detectiveseries i, i op televisie. We zijn er van overtuigd dat Yolande een belangrijke bij drage zal gaan leveren aan het re dactiewerk voor De Waterschans en we heten haar dan ook van harte welkom. B. Daeter Bergse Avond over Schippers en Vissers In navolging van de eerste succes volle Bergse Avond over de tuin ders afgelopen jaar wordt op 8 april wederom een Bergse Avond gehouden in de leeszaal van de Gemeentelijke Archiefdienst. Dit voorjaar zal de avond in het te ken staan van de Bergse vissers en schippers. De genealogische ver eniging en het dialectgenootschap De Bergse Kamer, beide enthou siaste werkgroepen van de Kring, zullen acte de presence geven. Na een welkomstwoord van gemeente archivaris Cees Vanwesenbeeck zal drs. Yolande Kortlever een korte in leiding houden over het raadple gen van informatie over vissers en schippers in de Bergse archieven door de eeuwen heen. Dr. Hans Heestermans zal ingaan op het specifieke Bergse vissersla- tij n' aan de hand van antwoordfor mulieren die onder taalgevoelige vissers zijn verspreid. Na de pauze is er gelegenheid om vissers- of scheepstermen met elkaar uit te wisselen. Bovendien is er een vi deopresentatie over de Bergse vis serij en een kleine tentoonstelling met stukken uit de diverse Bergse archieven. Mocht u bekend zijn met Bergse vissersfamilies of in het bezit zijn van gegevens over vissers- en schip- persdialect en bijnamen, dan ver zoeken wij u contact op te nemen De Waterschans nr. 1 1998 im s S. ----- met Yolande Kortlever of Jos van Loon van de Gemeentelijke Ar chiefdienst. En wilt u de avond eventueel bijwonen, dan kunt u zich hiervoor bij hen aanmelden. Tel: 241930. Najaarstentoonstelling De volgende tentoonstelling van Heemkundekring De Wilhelmiet wordt gehouden in het najaar van 1998. Als onderwerp heeft men be dacht: Laten zien wat in het verle den met kleding te maken had, zo als naaien, spinnen, wassen, strij ken en aankleding van ons huis. Mocht u tijdens het opruimen van uw kasten of zolder dingen tegen komen die wij zouden kunnen ge bruiken, laat het ons dan weten. Met elkaar moet ook dit weer luk ken. Info: Dorpstraat 4, 4635 BC Huijbergen. Heemkunde-kalender Op zaterdag 19 september 1998 vindt voor de derde keer de Gene alogische Dag Brabant plaats van 10.00 - 16.30 uur in het Rijksarchief te 's-Hertogenbosch. Dit jaar staat de dag in het teken van het thema Belastingen. In verband met dit thema hebben dc organisatoren Brabants Heem en het Rijksarchief in Noord-Brabant een ludieke prijsvraag samengesteld. Hierbij wordt iedereen aangemoedigd een verhaal te schrijven over een origi nele archiefvondst over smokkelen, accijns- of belastingontduiking. In sturen vóór 31 mei 1998. Info: 073- 6818500. Brabantse Heemdagen 1998 Van 29 juli t/m 1 augustus 1998 worden de Brabantse Heemdagen gehouden in Biezenmortel/Haa- ren. Deze dagen zijn het vervolg op de nu reeds 49 keer gehouden Heemkundige Werkkampen. Bij de jubileumviering in 1998 worden een aantal vernieuwingen doorge voerd, vandaar ook de naamwijzi- ging van Heemkundig Werkkamp in Brabantse Heemdagen. Deze vernieuwing heeft tot doel dit jaar lijks treffen te verrijken met inbreng van kringleden die actief met heemkunde bezig zijn. Dit doen we door op de Brabantse Heemdagen thema's in werkgroepen te behan delen. In dit jubileumjaar heeft de voorbereidingscommissie gekozen voor de onderwerpen; 1. Heem kunde algemeen. 2. Volksliederen. Op dit ogenblik wordt nog de structuur bezien waarbinnen de deelnemers deze onderwerpen ver werken. Doel daarbij blijft dat geïn teresseerden uit verscheidene Krin gen hierover met elkaar ervaringen en zienswijzen uitwisselen, speciaal over genoemde thema's. Info: J. van Heeswijk, tel: 0495- 591457. Nou ja... 't is nog niet helemaal acht uur moet U rekenen... Gelukkig is het ons, leden van de. Activiteitencommissie, tot nu toe nog niet hetzelfde overkomen als een inleider die voor een geheel lege zaal stond. Maar toch... Het gebeurt slechts twee tot driemaal per jaar dat wij uw aandacht vragen voor lezingen en excursies en wel via de bekende Mededelingenbla den in De Waterschans. Ditmaal echter een stukje in deze Water schans zelf. Daartoe is, zo dachten wij, zeker aanleiding. Op 21 januari j.l. hadden wij voor U mevrouw Dr. Laetitia Gorter van Royen uitgeno digd om te komen spreken over de vorming van de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden gedurende het Bourgondische tijdperk, ofwel de periode van ongeveer 1350 tot 1477 uit onze vaderlandse geschie denis. Een tijdperk waarin het na bije Vlaanderen en ons eigen hui dige Nederlands en Belgisch Bra bant in economisch en cultureel opzicht de toon aangaven. Ook Bergen op Zoom heeft daarvan destijds zeker meegeprofiteerd. De manier waarop onze spreekster haar gehoor meenam door die pe riode was eenvoudigweg voortreffe lijk: geen onverhoedse aanval op de eenvoudige toehoorder, zoals U en wij, met de diverse Filipsen, Ka reis, Maria's of Margaretha's van die tijden, inclusief die vermale dijde jaartallen. Nee, eerder een helder betoog over de voornaamste zaken die de diverse Bourgondi sche hertogen hier hebben teweeg gebracht of geïntroduceerd. Ook aan wat zij ons hebben nagelaten aan kunstschatten werd de nodige aandacht besteed. Dat weliswaar met behulp van het aloude dia-ap paraat, maar met een selectie van beelden, schilderijen en andere kunstvoorwerpen die er zijn mocht. Kortom, een avond die beslist de gang naar het Archief waard was en eigenlijk een nog groter publiek verdiende dan er die avond al zat. Als Activiteitencommissie kunnen wij vanzelfsprekend niet altijd ga rant staan voor soortgelijke succes sen. Ook wij weten soms pas na af loop of een spreker, naast de ver eiste kennis van het onderwerp, ook nog over de gave van het ge sproken woord beschikt. Kortom, wij houden hier toch dit pleidooi om te bereiken dat U eens wat meer over die drempel van de Ge- meentelijke-Archiefdienst heen stapt om bij deze lezingen aanwe zig te zijn. Het is de moeite van het wagen meer dan waard! Natuurlijk 1 FAUSTO NUMINE BERGA V1CTRIX 28e jaargang nr 1 maart 1998 ISSN: 0926-3918 Verschijnt vier maal per jaar De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E. Harte 1 Ereleden: br. Alberik (P. van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. WA van Ham Voorzitten drs. J. Zwagemakers Sekretaris: drs. D. Widdershoven Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Penningmeester F van de Putte Stelleweg 37 4617 LV Bergen op Zoom. Tel. 0164-241669 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie: 45,- (minimaal) per jaar. Ledenadministrateun J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom. Tel. 243222 Overige leden: G. van Broekhoven A Evers W. van Riemsdijk M. van Tilborg C. Vanwesenbeeck Postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom Tel. 0164-241930 R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts drs. Y. Kortlever drs. J. Zwagemakers drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom. Tel. 0164-210209 Toezicht distributie: D. Widdershoven, Hazelaar 40 4661 TC Halsteren. Tel. 0164-687199 Drukkerij Vis Offset, Alphen aan den Rijn. 17 V <//-r ~\-A Tusschen Tholen en Bergen op Zoom, Kop van 't Hoofd (Tekening van Ids Wiersma, c. 1930. GAB).

De Waterschans | 1998 | | pagina 2