Een echt Frans fonteinbeeld in de zogenoemde Franse tuin van het Markiezenhof De Waterschans nr. 1 1998 Afb.3. Gezicht op Halsteren vanuit de Slikkenburgseweg, 1972 (GAB). vergne- en Oud Glymespolders sa mengevoegd tot de gemeente Hal steren. Landschap De gemeente beslaat een gebied dat een verscheiden opbouw ver toont. Het oostelijk deel bestaat uit heuvelachtige zand- en geestgron den. In het noorden daalt het ter rein geleidelijk af naar het gebied van Steenbergen, waar de gemeen tegrenzen samenvallen met de scheiding tussen de zandgronden en de aanwassen van de Steen- bergse polders. In het uiterste noordoosten bevindt zich het Hal sters Laag, een overblijfsel van een voormalige kreek. Dit gebied. De Linie of Ligne, werd in de 17e en 18e eeuw als inundatiegebied ge bruikt voor de verdediging van Ber gen op Zoom. In het westen daalt de hoge duinrand vrij plotseling af in de veel lager gelegen kleigron den. De westelijke helft van de ge meente bestaat uit meerdere pol ders. Reeds vroeg vonden er bedij kingen plaats, die tevens bedoeld waren om de staatkundige grenzen naar het westen te schuiven of om te behouden wat tot Brabant gere kend werd. De veelvuldige grensge schillen tonen aan dat de bedijkin gen niet altijd ondernomen werden om nieuw cultuurland te winnen, maar dat zij dikwijls een politieke ondergrond hadden. Grenscorrecties Gedurende de vorige eeuw vonden kleine grenscorrecties plaats. Al in Afb.2. Derde deel van het Westquartier (Generale Domeinkaarten. Amsterdam 1787). 1923 gaf de gemeente Bergen op Zoom te kennen behoefte te heb ben aan een uitbreiding van haar grondgebied. De gewenste nieuwe grens zou dan lopen vanuit het Bergse Diep noordoost-waarts over Lindenburg en Stapelakker langs het fort Pinssen en de Ligne. De ar gumentatie was heel eenvoudig: aan de noordgrens van Bergen op Zoom had zich langs de straatweg naar Halsteren een wijk ontwikkeld die structureel bij de stad hoorde. De bewoners gingen er naar school, naar de kerk, deden daar hun inkopen en werkten in de Bergse industrie. De vlag ging in Halsteren uit toen de 'amputatie van een gebied met 1200 inwoners' werd afgeblazen. In 1948 dook het annexatiespook opnieuw op. Het actieve gemeentebestuur van Hal steren gaf zich echter niet zo maal gewonnen. Het duurde uiteindelijk tot 1962 dat de Theodorushaven en Noordgeest onder Bergs bestuur kwamen. Als compensatie dat 'Ber- rege 'n stuk van Altere kreeg', ver wierf Halsteren het gehele complex van Vrederust, dat al voor de helft tot de gemeente behoorde. Met het besluit van de Tweede Ka mer anno 1996 Halsteren samen met delen van de gemeenten Steenbergen, Woensdrecht en Wouw, zonder het Pottersbos en het oorlogsmonument bij Moer straten, weer onder de heerschap pij van Bergen op Zoom te stellen, lijkt de politieke rust weer even ver stoord. En heeft Bergen op Zoom een toe ristisch annex attractief motto erbij: 'Bergen opnieuw een heerlijke stad I heeft ook de rest van 'Altere g'ad!' Bronnen: A. Delahaye/Th. Mooren. Zeven eeuwen Halsteren. 1980; CJ.M. Buiks/K.A.H. Leenders. Ne derzettingsnamen in het gebied tus sen Antwerpen, Turnhout, Geertrui- denberg en Willemstaddeel III. 1993. 14 De Waterschans nr. 1 1998 Een verslag over de tuinaanleg en een inventarisatie van de decoratieve tuinomamenten die de binnentuin sieren Door: Kees Booij De gebouwen zijn gesloopt, de bo men gerooid en de bodem is mid dels successievelijke en voorzich tige ontgraving onderzocht op de aanwezigheid van vroegere bouw- sporen. De vondsten, verspreid over het gehele terrein, waren ver rassend en divers van aard en ble ken van groot belang voor het com pleteren van de bouwgeschiedenis van het Markiezenhof. Ze zijn zo goed mogelijk gedocumenteerd en waar mogelijk gehandhaafd. In dit verband mag worden venneld dat men eerder, in de kazerneperiode, per toeval op een gemetseld af voerkanaal was gestuit. Dat liep vanaf de voormalige keuken (in ver trek no. 21), achter de gebogen kel derwand in het voormalig bakkerij gebouw (no. 034A), naar het bin nenterrein. Dit kanaal bleek goed aan te sluiten op een van de vele vondsten van onze ontgraving. Bo vendien werd vastgesteld dat het betreffende kanaal kleinere ook ge metselde aanhakingen had en op de toen openliggende Grebbe heeft geloosd. In 1976/77 is op de plaats van het tussen 1815 en 1825 aan de oost zijde van het terrein gesloopte deel van het voonnalig stallengebouw, waarvan ook de funderingen wer den blootgelegd, het nieuwe ge deelte voor de bibliotheek verre zen. Daardoor is de betreffende tuin- ruimte, achter het woonkwartier van het Hof, in de vroegere afme tingen en ruimtelijke verhoudingen hersteld (zie plattegrondtekening van de tuin die daarin het lokatie- nummer 40 heeft). Inwendig is het nieuwe bibliotheekgebouw met moderne constructies opgetrokken. In bouwvorm, detaillering en gevel- uitdrukking is daarentegen de voor- Ajb.l. Tuingevel met voorliggend exercitieteirein en militaire bijgebouwen, vóór de restauratie (Foto: Rijlcsdienst voor de Monumentenzorg Zeist, 1960). Tijdens de restauratie van het ge hele Markiezenhof in de jaren 1963-1987 heeft het terrein dat aan de zuidzijde binnen het complex ligt een metamorfose ondergaan. Nader aangeduid grenst het terrein aan de tuinmuur met de achterer ven van de woon- en winkelpanden in de Kortemeestraat en het is ca. 1100 m2 in oppervlak. Een groot deel van de zuidelijke tuinmuur staat op de oevermuur van de Grebbe die achter de tuin- afscheiding loopt (zie plattegrond tekening en foto van de maquette uit ca. 1750). Deze kunstmatig aan gelegde waterloop uit de veer tiende eeuw stroomde door het hart van de oude stad. Ze is in de loop van de tijd stuksgewijs over kluisd of overbouwd. Ook ter plaatse van het Markiezenhof. Thans functioneert de Grebbe als belangrijk binnenstadsriool en is alleen al daarom na de laatste oor log enkele malen grondig gesa neerd en verbeterd. Tot in 1957 functioneerde deze buitenruimte als exercitieterrein in het kader van het gebruik van het Markiezenhof als militaire kazerne. Ook waren er ten behoeve van het militair gebruik na 1862 door de geniedienst twee solitaire gebou wen langs de zuidelijke perceels- grens opgetrokken. Die gebouwen waren bestemd voor het afwassen van persoonlijk keukengerei en voor toiletten en aangeduid als ge bouw G. en H. Daarnaast groeiden er drie grote bomen (zie twee foto's van het terrein, uit 1960 en 1962). 75 DERDEN DEEL VAN HET WEST Q_U A R T 1 - onder ?andt? tP<9ZO VJfff GJ<S VdJï.dV

De Waterschans | 1998 | | pagina 9